Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea Północna strzela pociskami artyleryjskimi w kierunku południowej wyspy granicznej

Korea Północna strzela pociskami artyleryjskimi w kierunku południowej wyspy granicznej

Źródło obrazu, Ministerstwo Obrony Korei Południowej

Skomentuj zdjęcie,

W odpowiedzi na ostrzał artyleryjski z północy południowokoreańskie wojsko przeprowadziło manewry z użyciem ostrego ognia

Południowokoreańskie wojsko poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła ponad 200 pocisków artyleryjskich ze swojego zachodniego wybrzeża w kierunku południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong.

Korea Południowa nakazała ludności cywilnej szukanie schronienia na wyspie przed przeprowadzeniem ćwiczeń ogniowych.

Południe określiło to jako „akt prowokacyjny”, ale Północ zaprzeczyła, jakoby wyspy były zagrożone z powodu ćwiczeń strzeleckich.

W 2010 roku północnokoreańska artyleria dziesiątki razy ostrzelała wyspę Yeonpyeong, zabijając cztery osoby.

Pociski artyleryjskie wystrzelone w piątek w godzinach 09:00–11:00 czasu lokalnego (00:00–02:00 GMT) nie dotarły na terytorium Korei Południowej, ponieważ wszystkie spadły w strefie buforowej między obydwoma krajami.

Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej oświadczyli, że incydent „nie wyrządził żadnej szkody naszemu narodowi ani naszej armii”, ale dodali, że akcja „zagraża pokojowi na Półwyspie Koreańskim i zwiększa napięcie”.

Do zamachu doszło po ostrzeżeniach ze strony Pjongjangu, że Pjongjang pracuje nad budową swojego arsenału wojskowego w ramach przygotowań do wojny, która może „wybuchnąć w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim.

Władze dwóch pobliskich wysp, Pingnyeong i Daecheong, również poprosiły ludność cywilną o szukanie schronienia.

Minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik powiedział w piątkowym oświadczeniu: „Wznowienie dziś rano przez Koreę Północną ćwiczeń artyleryjskich w strefie wyłączonej z walki jest aktem prowokacyjnym, który zagraża pokojowi na Półwyspie Koreańskim i zwiększa napięcie”.

Dodał: „Nasza armia musi przygotować się do całkowitego wyeliminowania wroga, aby nie odważył się przeprowadzić kolejnej prowokacji i wspierać tempo siłą”.

Jego ministerstwo stwierdziło, że nie zaobserwowało żadnych ruchów z północy podczas ćwiczeń prowadzonych przez Koreę Południową.

Oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna Korei Północnej stwierdziła później, że ćwiczenia strzeleckie u zachodniego wybrzeża były „naturalną reakcją” na zakrojone na szeroką skalę działania wojskowe sąsiada.

Ostatni incydent miał miejsce kilka miesięcy po całkowitym zawieszeniu przez Koreę Północną porozumienia wojskowego z Południem, które miało na celu poprawę stosunków.

Umowa zaczęła się pogarszać po tym, jak Pjongjang ogłosił, że w listopadzie pomyślnie wystrzelił w przestrzeń kosmiczną satelitę szpiegowskiego. To doprowadziło Koreę Południową do częściowego zawieszenia umowy, twierdząc, że wznowi loty obserwacyjne wzdłuż granicy.

Następnie Pjongjang oświadczył, że wycofa wszystkie środki „podjęte w celu zapobieżenia konfliktom zbrojnym we wszystkich obszarach, w tym na lądzie, morzu i w powietrzu”, oraz rozmieści na obszarze przygranicznym „potężniejsze siły zbrojne i sprzęt wojskowy nowego typu”.

Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat Korea Północna kilkakrotnie naruszyła traktat, wystrzeliwując rakiety i pociski artyleryjskie w morze w kierunku południowym. Ostatni raz Korea Północna wystrzeliła pociski artyleryjskie do morza w grudniu 2022 r., a tylko w tym roku miało miejsce dziewięć takich incydentów.

Dlatego część analityków uważa, że ​​formalne wycofanie się Pjongjangu z porozumienia może nie mieć większego znaczenia.

„Ponieważ Korea Północna w ogóle nie przestrzegała porozumienia, zawsze istniała możliwość ograniczonej kolizji” – powiedziała Jo Bi-yeon z Koreańskiego Instytutu Analiz Obronnych.

Wyspa Yeonpyeong, na której znajduje się baza wojskowa i niewielka populacja cywilna licząca około 2000 osób, jest położona trzy kilometry (dwie mile) od spornej granicy morskiej na Morzu Żółtym i 12 kilometrów od wybrzeża Korei Północnej.

Przez lata było to miejsce starć morskich między obiema Koreami.

W 2010 r. dwóch żołnierzy i dwóch cywilów zginęło po tym, jak Korea Północna wystrzeliła w stronę wyspy dziesiątki pocisków artyleryjskich.

Źródło obrazu, Ministerstwo Obrony Korei Południowej

Skomentuj zdjęcie,

Do ostatniego incydentu doszło w czasie, gdy Korea Północna całkowicie zawiesiła porozumienie wojskowe z Południem, mające na celu zmniejszenie napięć

READ  Naukowcy rozwiązali zagadkę pieśni wielorybiej