Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Konflikt Sekretarza Generalnego ONZ z Prezydentem COP28 o przyszłość paliw kopalnych

Konflikt Sekretarza Generalnego ONZ z Prezydentem COP28 o przyszłość paliw kopalnych

  • Liderzy wiążą bardzo różne nadzieje z paliwami kopalnymi
  • Król Wielkiej Brytanii Karol III wzywa do postępu w dziedzinie klimatu
  • W ramach protestu doradca COP28 z Wysp Marshalla rezygnuje ze stanowiska

DUBAJ, 1 grudnia (Reuters) – Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres wezwał światowych przywódców na szczycie klimatycznym COP28 do planowania przyszłości wolnej od paliw kopalnych, twierdząc, że nie ma innego sposobu na ograniczenie globalnego ocieplenia.

W przemówieniu dzień po tym, jak prezydent COP28, sułtan Ahmed Al Jaber, zaproponował dalsze wykorzystanie paliw kopalnych, Guterres powiedział: „Nie możemy uratować płonącej planety za pomocą węża strażackiego na paliwa kopalne”.

„Limit 1,5 stopnia będzie możliwy tylko wtedy, gdy ostatecznie przestaniemy spalać wszystkie paliwa kopalne. Nie będziemy ich ograniczać. Nie będziemy ich łagodzić” – powiedział, odnosząc się do pojawiających się technologii wychwytywania i magazynowania emisji gazów cieplarnianych.

Konkurujące ze sobą wizje podsumowały najbardziej kontrowersyjną kwestię, przed którą stanęli światowi przywódcy podczas tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będących producentami ropy.

Król Wielkiej Brytanii Karol III zaapelował do światowych przywódców o poczynienie postępów w realizacji globalnego programu klimatycznego.

„Naukowcy ostrzegali od dawna i obserwujemy, że osiągnięto niepokojące punkty krytyczne” – powiedział.

Król, który większość swojego życia spędził na kampanii na rzecz środowiska, powiedział: „Jeśli szybko nie zreformujemy i nie przywrócimy gospodarki natury, opartej na harmonii i równowadze, które są naszym ostatecznym źródłem przetrwania, nasza gospodarka i nasza zdolność do przetrwania zostaną zniszczone”. zagrożone.”

Wypowiedzi Karola, którego funkcja prezydenta ma w dużej mierze charakter ceremonialny, wydawały się zaprzeczać jego rządowi.

Brytyjski premier Rishi Sunak, który miał ogłosić w piątek na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu 1,6 miliarda funtów (2,02 miliarda dolarów) na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu, wycofał kilka krajowych środków wprowadzonych przez poprzednie rządy, aby pomóc krajowi w osiągnięciu celów związanych ze zmianami klimatycznymi Przy zerowej emisji netto do 2050 r.

READ  Argentyna wycofuje się z planów przystąpienia do BRICS

Później w piątek premier Indii Narendra Modi zdawał się obwiniać bogate kraje za ich rolę w uwolnieniu największej ilości emisji gazów cieplarnianych od czasów rewolucji przemysłowej.

„Nie mamy zbyt wiele czasu, aby naprawić błędy ubiegłego stulecia” – powiedział Modi. „W ciągu ostatniego stulecia niewielka część ludzkości bezkrytycznie eksploatowała przyrodę. Jednak cała ludzkość płaci za to cenę, zwłaszcza ludzie żyjący na Globalnym Południu.”

Były prezydent Wysp Marshalla, których kraj stoi w obliczu powodzi w związku ze wzrostem poziomu morza spowodowanym klimatem, złożył w piątek rezygnację z członkostwa w kluczowej radzie doradczej COP28, sprzeciwiając się wsparciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla dalszego wykorzystania paliw kopalnych.

W swoim piśmie z rezygnacją Hilde Heine oświadczyła, że ​​jest „głęboko rozczarowana” faktem, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wykorzystały swoją rolę na COP28 do pośrednictwa w transakcjach naftowo-gazowych. Zjednoczone Emiraty Arabskie stanowczo zaprzeczyły tym oskarżeniom.

„Te działania podważają integralność przewodnictwa COP i całego procesu” – napisała, dodając, że przywrócenie zaufania oznacza osiągnięcie „rezultatu, który pokaże twoje zaangażowanie w wycofywanie paliw kopalnych”.

Prezydencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas COP 28 wyraziła „głęboko rozczarowana” rezygnacją Haine’a.

„Przez cały proces zachowywaliśmy się całkowicie jasno, otwarci i uczciwi i szkoda, że ​​niezweryfikowane raporty wpływają na nasz zespół i podważają najlepszą na świecie szansę na utrzymanie poziomu 1,5 w zasięgu” – czytamy w oświadczeniu.

Opcje dla porozumienia COP28

Z dala od głównej sceny delegacje i komitety techniczne mają w piątek pracować nad ogromnym zadaniem, jakim jest ocena postępów w realizacji globalnych celów klimatycznych, w szczególności celu zawartego w porozumieniu paryskim, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza (3,6 stopnia Fahrenheita). . Temperatury przedindustrialne.

READ  Protestujący w Amsterdamie żądają działań klimatycznych w związku ze zbliżającymi się holenderskimi wyborami

Naukowcy twierdzą, że wzrost globalnej temperatury powyżej tego progu wywoła katastrofalne i nieodwracalne skutki na całym świecie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała w piątek wstępny projekt tego, co mogłoby posłużyć za model ostatecznego porozumienia ze szczytu COP28, który zakończy się 12 grudnia.

Projekt zapewnia „elementy składowe” wyniku polityki i zawiera kilka opcji rozwiązania zasadniczej kwestii, czy i w jakim stopniu paliwa kopalne powinny odgrywać rolę w przyszłości.

Jedna z opcji obejmuje uwzględnienie zobowiązań do stopniowego ograniczania lub wycofywania stosowania paliw kopalnych, wycofywania energii węglowej i potrojenia mocy wytwórczych energii odnawialnej do 2030 r.

Przedmiotem dyskusji jest również to, czy dotacje na paliwa kopalne, które w zeszłym roku wyniosły około 7 bilionów dolarów, powinny zostać stopniowo wycofywane i czy należy uwzględnić przepisy dotyczące technologii wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla.

W czwartek Jaber Al-Emirati wezwał kraje do współpracy z koncernami naftowymi w celu osiągnięcia porozumienia.

Szczyt odniósł także szybkie zwycięstwo poprzez przyjęcie nowego funduszu, który ma pomóc biednym krajom stawić czoła katastrofom klimatycznym.

___

Aby codziennie otrzymywać kompleksowe relacje z Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w swojej skrzynce odbiorczej, zapisz się do biuletynu Reuters Sustainable Switch tutaj.

(1 dolar = 0,7910 funta)

(Raporty Valerie Volcovici, Williama Jamesa i Elizabeth Piper) Tekst napisała Katie Daigle. Pod redakcją Mirala Fahmy’ego i Barbary Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Valerie Volcovici relacjonuje amerykańską politykę klimatyczną i energetyczną z Waszyngtonu Koncentruje się na przepisach klimatycznych i środowiskowych w agencjach federalnych i Kongresie oraz na tym, jak kształtuje się transformacja energetyczna w Stanach Zjednoczonych. Inne obszary obejmują wielokrotnie nagradzane raporty na temat zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi oraz szczegóły globalnej dyplomacji klimatycznej i negocjacji klimatycznych ONZ.

William kieruje brytyjskim zespołem ds. najświeższych informacji i dba o to, aby agencja Reuters jako pierwsza informowała o kluczowych wydarzeniach w zakresie wiadomości politycznych, gospodarczych i ogólnych. Wcześniej spędził prawie dziesięć lat w Westminster jako korespondent polityczny Wielkiej Brytanii, a wcześniej zajmował się rynkami finansowymi podczas kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

READ  Wiadomości Donalda Trumpa z dzisiaj: dochodzenie z 6 stycznia pokazuje, że były prezydent chce „całkowitego ułaskawienia” dla wichrzycieli, gdy zbliżają się zwroty podatków