Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Komora grobowa Tutanchamona może zawierać drzwi do grobowca Nefertiti | Tutanchamon

Światowej sławy brytyjski egiptolog powiedział, że odkrycie ukrytych hieroglifów w grobowcu Tutanchamona potwierdza teorię, że legendarna egipska królowa Nefertiti czaiła się w ukrytej komorze obok komory grobowej jej męża.

Nicholas Reeves, były kustosz w Departamencie Starożytności Egiptu w British Museum, powiedział, że chociaż teoria pozostała niesprawdzona po niejednoznacznych skanach radarowych, otrzymała nowy impuls po nowych dowodach.

Reeves zdał sobie sprawę, że kartusze przedstawiające Tutanchamona pochowanego przez jego faraońskiego następcę, Ay, zostały narysowane na kartuszach Tutanchamona grzebających Nefertiti, legendarną królową Egiptu i żonę króla Echnatona.

Reeves powiedział Guardianowi: „Mogę teraz pokazać, że pod kartuszami Ai znajdują się kartusze samego Tutanchamona, dowodzące, że ta scena pierwotnie przedstawiała Tutanchamona zakopującego swojego poprzednika, Nefertiti. Nie miałeś tej dekoracji w grobowcu Tutanchamona”.

Na zdobionej północnej ścianie późniejsze kartusze przedstawiają ceremonialne trzymanie Ai i wykonywanie rytuału „otwierania ust” mumii, przywracając pięć zmysłów zmarłego.

Bliższe zbadanie wkładów Ay ujawnia wyraźne i dorozumiane ślady wcześniejszego imienia – imienia Tutanchamona” – powiedział Reeves. „W swojej oryginalnej wersji ta scena przedstawiała Tutanchamona wykonującego rytuały pogrzebowe w grobowcach. Ojczysty Właściciel, jego bezpośredni przodek… Nefertiti.”

Dodał: „Ten wniosek znajduje absolutne potwierdzenie w rysach twarzy bohaterów – zakrzywionym nosie i pulchnym podbródku [figure] Obecnie nazwany Ay jest zgodny z… konkretnie standardowym zarysem twarzy przyjętym dla oficjalnych przedstawień Tutanchamona na początku jego panowania. Twarz mumii nosi niepodważalne cechy Nefertiti. Scena najwyraźniej rozpoczęła się jako zapis Tutanchamona, gdy przejął pochówek zmarłych. dla niego poprzednik.”

Howard Carter odkrył grób Tutanchamona dokładnie sto lat temu i był wypełniony krzesłami i powozami, wśród wspaniałych skarbów, których młody król będzie potrzebował w życiu pozagrobowym.

Widok wnętrza komory grobowej Tutanchamona. Udowodniono, że rysunki na jego ścianach zostały zmienione. Zdjęcie: Hana Habib/EPA

Reeves twierdzi, że jego nieoczekiwana śmierć – w 1324 r. p.n.e. w wieku 19 lat, po zaledwie dziewięciu latach na tronie – oznaczała, że ​​musiał zostać pospiesznie pochowany: „Nie wcześniej niż dekadę później, wraz ze śmiercią Tutanchamona, byłoby to ponowne otwarcie cmentarza , opróżniając jego zewnętrzne elementy i dostosowując go do przyjęcia Księcia Kukułki”.

Powiedział, że nowe dowody potwierdzają teorię, że grób Tutanchamona jest tylko zewnętrzną częścią znacznie większego grobowca „przygotowanego i nadal zajmowanego” przez Nefertiti, którego niezależna sekwencja komór grobowych wykracza poza to, co obecnie można zobaczyć.

W 2015 r. Reeves twierdził, że obrazy grobowca Tutanchamona w wysokiej rozdzielczości pokazują linie pod otynkowanymi powierzchniami pomalowanych ścian, wskazując na nieodkryte wejścia, chociaż inni eksperci uważali, że skany były niejednoznaczne.

Powiedział: „Bardzo łatwo jest odpisać to jako zwykłą fantazję, ale… Dowiedziałem się, że zmieniła się dekoracja ścian w komorze grobowej.

Grobowiec Tutanchamona zawsze wprawiał nas w zakłopotanie ze względu na swój dziwny kształt. Jest bardzo mały, nie tego oczekiwalibyśmy od króla.

Pozycje kuratorskie Reevesa obejmują również Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Pracował intensywnie jako archeolog w grobowcu Tutanchamona i wokół niego.

Nowe dowody zostaną zawarte w jego nadchodzącej książce The Complete Tut Ankh Amun, która zostanie opublikowana przez Thames & Hudson 28 października. Aktualizuje popularne wydanie, które po raz pierwszy opublikował 30 lat temu i które od tego czasu jest drukowane.

Twierdzi, że ostatnie badania, w tym obrazowanie termiczne i analiza wzrostu pleśni, dodatkowo potwierdzają jego stan.

Pisze: „Daleko od pochowania Tutanchamona w rozbudowanym i nieużywanym grobowcu zwykłego człowieka, to tak, jakby był tylko intruzem w zewnętrznej części grobu znacznie większej królowej… tak niezwykły przypadek może się wydawać, ale w rzeczywistości aranżacja nie jest wyjątkowa”.

Popiersie Nefretete w Muzeum Egipskim i Kolekcja Papirusów w Berlinie, Niemcy.
Popiersie Nefretete w Muzeum Egipskim i Kolekcja Papirusów w Berlinie, Niemcy. Zdjęcie: Ławka Fabrizio / Reuters

Wyróżnił na przykład Tanis, gdzie za podobnie zdobioną kamienną przegrodą odkryto nietknięte i zapomniane pochówki XXI dynastii Psusennes I i Amenemobe.

Wyjaśnia również, że badania radarowe prowadzone od 2015 r. były nierówne: „Podczas gdy ci, którzy polegają na automatycznym filtrowaniu w celu usunięcia obcego raportu „hałasu”, nie widząc nic w swoich wynikach, inni przetwarzają dane w bardziej rozważny sposób, przewidując połowę północno-wschodnią. mur jest już budynkiem, a nie kamieniem węgielnym”.

George Ballard, czołowy specjalista w badaniach radarowych i geofizycznych budynków i konstrukcji, jest tak samo podekscytowany nowym odkryciem, jak jest przekonany, że fałszywa ściana blokuje wejście do przedłużenia grobowca: „Dowody, które mamy do tej pory sugerują, obecność konstrukcji wykonanej przez człowieka, która tworzy północną i wschodnią ścianę skarbca.Wschodnia ściana skarbca prawdopodobnie jest z naturalnego kamienia, który wydaje się być cięty lub ukształtowany jako mur.Istnieją dowody na konstrukcja stworzona przez człowieka, chociaż dla niektórych osób nie jest to wystarczająco ostateczne. To zawsze stanowiło problem w nauce.

„Ale jeśli istnieje konstrukcja, oznacza to, że ktoś ją zbudował, a nie buduje się rzeczy w Dolinie Królów bez zamiaru”.

READ  „Jesteśmy w tym razem”: Ukraińcy rozpoczynają nowy niemiecki rok szkolny | Niemcy