Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Komentarz do rynku Sunset – akcja na rynku Forex

rynki

Więcej nagłówków o wycofaniu się Rosjan pojawiło się na depeszach. Rozpęd zaczął się wczoraj zmieniać po tym, jak rosyjski minister obrony Szojgu powiedział prezydentowi Putinowi, że niektóre ćwiczenia wojskowe w tym kraju już się zakończyły, a inne zbliżają się do końca. Tymczasem minister spraw zagranicznych Ławrow otrzymał zielone światło na przedłużenie negocjacji. NATO wciąż czeka na oficjalne dowody, ale Jednak nastroje ryzyka na rynkach zaczynają się poprawiać. Ruchy przyspieszyły wraz z początkiem sesji amerykańskiej. Ropa Brent spada z cyklicznego maksimum z 96 USD za baryłkę do 93 USD za baryłkę. Główne europejskie giełdy odbiły do ​​1,5%. Obligacje na rynkach bazowych ustępują, ponieważ kontrakty terminowe na niemieckie i amerykańskie obligacje po raz kolejny są bliskie wyprzedaży po CPI z zeszłego tygodnia. Krzywa rentowności w USA wyostrza się, a dzienne zmiany wahają się od +1,5 punktu bazowego (2 lata) do +6,1 punktu bazowego (30 lat). Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wraca do szczytu ożywienia 2,05%. Krzywa niemiecka przesuwa się w podobny sposób, gdy rentowność wzrosła o 2,8 punktu bazowego (dwa lata) do 5,8 punktu bazowego (30 lat). Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji ustanowiła nowy szczyt powyżej 0,3%. Podobnie zachowuje się 10-letnia stopa swapowa UE, która wynosi 0,9%. 10-letnie marże rentowności w stosunku do Niemiec zmniejszyły się aż o 3 punkty bazowe do Włoch. Jen japoński i frank szwajcarski odzyskały część zysków z poprzedniej sesji. EUR/USD notuje się z tendencją wzrostową, Kurs wynosił 1,1354 w porównaniu do otwarcia 1,1307. Dane środowiskowe obejmowały nieco mniejszy niż oczekiwano wzrost nastrojów inwestorów w Niemczech ZEW, co doprowadziło do przyspieszenia inflacji cen producentów w USA (1% m/m i 9,7% r/r w nagłówku) i jedynie niewielkie odbicie w górę w Badanie Empire Manufacturing ( Pochodzące z najsłabszego poziomu od maja 2020 r.). Szczegóły wskazywały na niesłabnącą presję cenową, nieznaczny wzrost nowych zamówień i wysyłek, wzrost zatrudnienia, ale bardziej pesymistyczną ocenę przyszłości (następne 6 miesięcy). Rynki nie zareagowały na dane. EUR/GBP nadal handluje jako zastępstwo dla EUR/USD, gdy para rośnie do 0,8388.

READ  Pekin jest oburzony wypowiedziami polskiego premiera na temat Chin i Tajwanu

Królestwo Belgii wprowadziło nowy długoterminowy 30-letni standard poprzez uczestnictwo (OLO 95 Jun2053). Portfel zamówień przekraczał 36 miliardów euro Agencja dłużna drukuje nieco większy wolumen niż zwykle na bardzo długi koniec: 5 miliardów euro. Podobnie jak w przypadku ubiegłotygodniowej 30-letniej umowy w Hiszpanii, agencje dłużne zdają sobie sprawę, że bardzo korzystne warunki finansowania zbliżają się do końca, nawet gdy Europejski Bank Centralny przygotowuje się do powrotu do normalizacji polityki w celu walki z utrzymującą się wysoką inflacją. Transakcja została wyceniona na 12 punktów bazowych na własnej krzywej OLO, w porównaniu z początkowym +14 punktów bazowych. Wraz z poprzednim standardem wynoszącym 5 miliardów euro w ciągu 10 lat, belgijska agencja ds. zadłużenia jest teraz Od początku roku zebrała 10 miliardów euro z 41,2 miliardów euro potrzebnych na finansowanie OLO na ten rok. Nowe zielone OLO jest jeszcze w przygotowaniu na jeszcze w tym roku.

Nagłówki wiadomości

Węgierski PKB za IV kwartał wyniósł 2,1% kw/kw i 7,2% r/r, pokonując oczekiwania na poziomie 5,7% r/r. Formuła wzrostu nie jest jeszcze dostępna, ale Urząd Statystyczny wskazał, że Ważną siłą napędową były usługi rynkowe. Na cały 2021 Gospodarka węgierska wzrosła o 7,1%, po spadku o -4,7% z powodu pandemii w 2020 roku. Jeszcze przed publikacją wstępnych danych o wzroście wiceprezes Banku Centralnego Maroka Viraj powiedział, że bank będzie kontynuował Zaostrzyć politykę w przewidywalny sposób Inflacja nadal zaskakuje na plus. Viraj ostrzegł, że uczestnicy gospodarki powinni przygotować się na okres utrzymywania się wysokich stóp procentowych, ponieważ BBK załatwi sprawę.ep Restrykcyjne podejście do polityki, nawet gdy inflacja następnie spada, ponieważ chce ustabilizować oczekiwania inflacyjne. Po niewielkich stratach w poprzednich dniach, forint odbił się dziś do obszaru 355,25 EUR/HUF z poziomów otwarcia blisko 357,5.

READ  Rynki wschodzące – Większość rynków walutowych Latam spada, gdy dolar świeci; Polski złoty coraz bardziej na czerwono

Aktywność gospodarcza w Polsce w IV kwartale wzrosła o 1,7% kw/kw, osiągając poziom 7,3% r/r. Trochę wyżej niż oczekiwano. Szczegóły konfiguracji zostaną opublikowane 28 lutego. CPI w Polsce za styczeń wzrósł o 1,9% m/m do 9,2% r/r (W grudniu było to 8,6%). Liczba była nieco niższa niż oczekiwano, ale nadal oznacza Najwyższy odczyt od listopada 2000 r. Ceny żywności i napojów wzrosły o 2,6% w ujęciu miesięcznym, podczas gdy ceny związane z mieszkaniem wzrosły o 4,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, głównie ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i gazu (8,0% miesięcznie). Koszty związane z transportem spadły o 2,7% miesiąc do miesiąca, ale pozostały o 17,5% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Połączenie mocnych danych środowiskowych i lepsze poczucie ryzyka napędzało złotego Z poziomu otwarcia w pobliżu 4,5475 EUR/PLN do obecnie 4,5050.