Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kobiety zasłużenie wygrywają Fris Hús Budapest ISFF Awards

Wśród węgierskich filmów konkursowych zwyciężyła AFFRIKÁTA i 27; FRANCUSKA HISTORIA ROADTRIPPERA ZOSTAŁA NAGRODZONA W SELEKCJI MIĘDZYNARODOWEJ. Adél Kováts i Rozi Székely zgarnęli nagrodę za najlepszą kreację aktorską.

jedenasty. Friis-House Budapest International Film Festival odbył się z pełnym pokazem. Zwycięzcy festiwalu zostali ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w środę w kinie Puszkin w stolicy Węgier.

Nagroda dla najlepszego węgierskiego filmu krótkometrażowego na żywo trafiła do AFFRIKATA. Uzasadnienie jury: „Ten film zaskoczył nas, obalając stereotypy i oferując kompletny portret kobiety wyłaniającej się z cienia swoich córek i obejmującej światło i uwagę, której nie czuła od jakiegoś czasu”.

Film 27 zdobył nagrodę dla najlepszego węgierskiego filmu animowanego i zdobył Złotą Palmę za film krótkometrażowy w Cannes w maju. Refleksja jury: „Dzięki olśniewającemu stylowi wizualnemu i kinowej narracji najlepszy krótkometrażowy film animowany na Węgrzech osiąga 27 lat w reżyserii Boda Flora Anna, współczesnego dzieła, które prowadzi nas za rękę do odkrywania fantazji i ograniczeń kobiety młodszego pokolenia”.

Adél Kováts, główny bohater AFFRIKÁTA, oraz Rozi Székely, główna bohaterka NIKO, zdobyli nagrodę za najlepszą kreację aktorską.

Anna Corum została nagrodzona jako najbardziej obiecujący reżyser w wieku poniżej 30 lat za film NIKÓ, który zgodnie z logiką jury: „Na ścieżce absurdalnych sytuacji ten film podąża za osobistym pragnieniem wolności i poszukiwaniem nowych początków. Z dojrzałością do opowiadania historii, która była imponująca”.

W węgierskim programie konkursu przyznano dwie nagrody specjalne: pracę Máté Bögi Pływak oraz krótkometrażowy film animowany Oliver Hegyi Ogród serca.

W skład węgierskiego jury wchodzą Lisa Ojdy, programistka filmów krótkometrażowych Sundance Film Festival, Julie Marnay, dyrektor programowa European Short Pitch oraz polski filmowiec Kuba Czekaj.

Nagroda Węgierskiego Stowarzyszenia Reżyserów dla filmów fabularnych trafiła do Marcela Farkasa, twórcy Age of THE DRAGON. Nagroda wynosi 3000 EUR za możliwość produkcji VFX/tytułu zapewnioną przez Berger Studios.

READ  Netflix „Królowa”: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o polskim miniserialu Queer

W tym roku po raz pierwszy oprócz profesjonalnego jury studenci byli również aktywnymi uczestnikami i decydentami w ocenie węgierskich filmów konkursowych. Nagroda Jury Studenckiego trafiła do Ádám Nagy Reality Filter. Jury studenckie podkreśliło w uzasadnieniu: „Film porusza integralny temat naszego pokolenia, jakim jest wpływ mediów społecznościowych. Pokazuje to, czego my, młodzi konsumenci, zwykle nie dostrzegamy i konfrontujemy z podwójnym życiem twórców treści. Na przykład , utrzymywanie iluzji szczęścia lub Odpowiedzialność za dawanie przykładu. W dzisiejszym świecie należy na to kłaść duży nacisk. Narzędzia i rozwiązania zastosowane w filmie były zgodne z tematem filmu, a rozwiązanie wideo było szczególnie pomysłowe.

W skład jury uczniowskiego Friss Hús weszło trzech uczniów szkół średnich: Rebeka Farkas, Dániel Hunyi i Márton Páncelos.

Najlepszy film międzynarodowy zdobył ROADTRIPPER. Film Christophe’a Grangera z Francji pokazuje kruchość ludzkich więzi i kruchą egzystencję na marginesie społecznym w intensywny i wyjątkowy sposób. Uwodzicielsko ukazuje tragiczną różnicę między seksualnością fizyczną jako instrumentem władzy a pragnieniem prawdziwej intymności z oświecającą siłą. Aktorstwo Theó Augiera Bonawentury, jego prezencja i pasja są absolutnie wyjątkowe.

Jury przyznało także 3 nagrody specjalne w międzynarodowym programie konkursowym. Nagrodę specjalną otrzymuje FUCKING HEAD w reżyserii Grégory’ego Carnoli i Thibaut Wohlfahrt. Film porusza społeczne, polityczne i kulturowe problemy Europy, ukazując zwierciadło biurokratycznych wartości i praktyk. Robi to ze świetną grą aktorską, słodko-gorzką ironią i empatią.

Nagrodę specjalną otrzymały również czereśnie litewskie. Vytautas Katkus to odważny i przejmujący film w pełnej jedności tematu i formy. Surowy, bo operujący strukturą dramaturgiczną w unikalny i niejednoznaczny, ale wciąż satysfakcjonujący sposób, zostaje z nami. Wzruszający, bo potrafi pokazać relacje ojciec-syn w bardzo egzotyczny, intymny i emocjonalny sposób, bez utartych schematów. Scena wspólnego słuchania muzyki burzy ściany.

Sander John’s SIERRA została również uhonorowana nagrodą specjalną. Według Justification: Ten krótki film w zabawny i subtelny sposób zgłębia głębię burzliwej i szaleńczej tęsknoty za bliskością rodziny. Kolejne wyróżnienie specjalne należy się „Sierra” Sandera Johna.

READ  Naukowcy tworzą pierwszą w historii szczegółową mapę świata Wiedźmina - najpierw aktualności

O nagrodach dla międzynarodowego programu konkursowego decyduje specjalista ds. dystrybucji filmów, Sasha Prokopenko, dyrektor programowy największego ukraińskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, Kijowskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, reżyser i producent filmów animowanych Josef Volop, rektor Uniwersytetu Artystycznego Moholy-Nagy. i projekt, wielokrotnie nagradzany Szilárd Bernáth, dyrektor Larry’s.

Ogłoszono także Nagrody Publiczności w czterech kategoriach: w sekcji Queer Dreams najwięcej głosów zdobył film Amerykanina Mike’a Donahue TROY, a francuski film Censorship of Dreams (reż. Rafael Rodriguez i Leo Byrne) w horrorze Midnight został nagrodzony przez widzów, największą popularnością cieszyły się międzynarodowe filmy dokumentalne Zsófii Paczolay BUDAPEST SILO. W międzynarodowym konkursie najlepszy został przez publiczność wybrany portugalski film João Gonzalez ICE MERCHANTS.

Zwycięzcy

węgierski konkurs

Najlepszy węgierski film aktorski – Africata, reż.: Ana Gemici

Najlepszy Węgierski Film Animowany – 27, reż.: Flora Anna Buda

Najlepszy aktor – Adél Kováts (Affrikáta) i Rozi Székely (Nikó)

Najbardziej obiecujący reżyser poniżej 30 roku życia – Anna Korome Anna (Niko)

Nagrody dla węgierskiego konkursu

Pływak, reż.: Matti Puigi

Ogród serca, reż.: Oliver Hagee

Nagroda Specjalna Węgierskiego Stowarzyszenia Reżyserów Filmów Narracyjnych

Dragon Age, reż.: Marcel Farkas

Nagroda Jury Studenckiego

Kandydat do rzeczywistości, reż.: Nagy Ádám

Międzynarodowy Konkurs

Najlepszy międzynarodowy film krótkometrażowy

Roadtripper, reż.: Christoph Granger

Nagroda Specjalna Jury

Silly Head, reż.: Grégory Carnoli & Thibaut Wohlfahrt

Wiśnia, reż.: Vytautas Katkos

Sierra, reż.: Sander John

Nagroda Publiczności

Dziwne sny: Troy, Opactwo: Mike Donahue

Midnight: Sergeant of Dreams, reż.: Rafael Rodriguez i Leo Berne

Nemzetközi dokumentfilm: Budapest Selo, reż.: Zsófi Paczolay

Nemzetközi rövidfilm: The Ice Dealers, reż.: João Gonzalez