Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kierowcy ciężarówek wzywają UE do zakończenia umowy o dostępie do Ukrainy – Świat

Kierowcy ciężarówek wzywają UE do zakończenia umowy o dostępie do Ukrainy – Świat

WARSZAWA: Przedstawiciele branży transportowej z Europy Środkowej wezwali w piątek Unię Europejską do zakończenia umowy transportowej z Ukrainą, która ich zdaniem prowadzi do nieuczciwej konkurencji ze strony ogarniętego wojną kraju.

Wspólne oświadczenie – podpisane przez szefów czeskich, węgierskich, litewskich, polskich i słowackich stowarzyszeń transportu drogowego – zostało skierowane do ministrów transportu obu krajów oraz Komisji Europejskiej.

Środkowoeuropejskie firmy transportowe chcą ponownie wykorzystać unijne pozwolenia na wjazd dla ukraińskich ciężarówek, z systemu, który blok porzucił po rosyjskim ataku na Ukrainę.

Stwierdzili, że praktyczne wdrożenie porozumienia, które złagodziło unijne zasady dostępu, „szkodzi konkurencyjności unijnych przewoźników drogowych”.

„Niniejszym prosimy i nalegamy, aby wszyscy odpowiedni decydenci rozważyli zakończenie lub wprowadzenie znaczących zmian w obecnych porozumieniach między UE a Ukrainą” – dodali.

Przedstawiciele transportu ciężarowego w Polsce od blisko dwóch tygodni protestują w tej sprawie, zamykając główne przejścia graniczne z Ukrainą.

Niemcy twierdzą, że UE nie osiągnie docelowej amunicji dla Ukrainy

Trwające 12 dni protesty wywołały ogromne kolejki po obu stronach granicy.

Próbując rozwiązać spór, kierowcy ciężarówek spotkali się z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz rządów Ukrainy i Polski.

Kijów poinformował jednak w czwartek, że stronom nie udało się osiągnąć porozumienia w ostatniej rundzie rozmów.

Kijów odrzucił wniosek o przedłużenie konieczności wydawania pozwoleń na wjazd do UE dla ukraińskich firm transportowych.

Powiedziała, że ​​protesty szkodzą polskiej i ukraińskiej gospodarce.

READ  Spadek sprzedaży akcji piżma Wall Street