Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kenia i Polska podpisują umowy w sprawie rolnictwa i podatków

Kenia podpisała z Polską dwie umowy dwustronne mające na celu wzmocnienie stosunków między obydwoma krajami.

Prezydent William Ruto i jego polski odpowiednik Andrzej Duda byli wczoraj świadkami podpisania porozumień o współpracy w rolnictwie i solidarności podatkowej w Izbie Reprezentantów w Nairobi.

„Te protokoły ustaleń [Memorandums of Understanding] Chwaląc dobre stosunki między obydwoma krajami, Prezydent Ruto powiedział: „Wzmocni to nasze aspiracje do wzmocnienia dwustronnych partnerstw… i otworzy nowe horyzonty współpracy”.

Doktor Ruto zauważył ponadto, że w przygotowaniu jest kilka innych umów z Polską i „jesteśmy zobowiązani do zapewnienia ich pomyślnej realizacji”.

Później tego samego dnia obaj Prezydenci wzięli udział w Kenijsko-Polskim Forum Biznesowo-Ekonomicznym, które doprowadziło do ratyfikacji różnych instrumentów współpracy pomiędzy KinInvest a Polską Agencją Inwestycji i Handlu, a także pomiędzy odpowiednimi krajowymi izbami handlowymi.

Zaprezentowano także polską technologię związaną z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej do wspierania inteligentnych procesów spawalniczych, kluczowych dla rozwoju przemysłu oraz zastosowaniem technologii dronów do monitorowania rozległych parków ochrony dzikiej przyrody w Kenii. Obaj przywódcy zgodzili się na współpracę w dziedzinie rolnictwa w celu wypełnienia luki w popycie na pszenicę i produkty zbożowe w Kenii.

Zauważając, że Kenia jest bramą do rynku EAC i może poszczycić się największymi portami morskimi w regionie, Prezydent Ruto wezwał Polskę do rozważenia portów w Mombasie i Lamu jako potencjalnych węzłów logistycznych dla eksportu produktów, w tym zbóż, do regionu i poza nią.

Ale nawet gdy prezydent Ruto to mówi, rosną obawy, że w wyniku represyjnego systemu podatkowego Kenia stała się odskocznią dla inwestycji zagranicznych do krajów sąsiednich.

Oznacza to, że inwestorzy przybywający do Kenii udają się do krajów sąsiednich, w których system podatkowy nie jest tak represyjny.

Podczas wizyty prezydent Ruto zwrócił się także do prezydenta Dudy, aby rozważył wsparcie wezwania do działania przyjętego przez światowych przywódców w Deklaracji z Nairobi, dokumencie końcowym Afrykańskiego Szczytu Klimatycznego, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku.