Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statek zajęty w Gwinei E rzuca światło na kradzież ropy w Nigerii

Zajęcie w Gwinei Równikowej tankowca o pojemności 3 mln baryłek, podejrzanego o przewożenie skradzionej nigeryjskiej ropy, potwierdza twierdzenia operatorów przemysłowych, że kradzież ropy naftowej we współpracy z agencjami bezpieczeństwa i społecznościami przyjmującymi przekształciła się w przestępczość zorganizowaną.

Przy obecnej światowej cenie ropy naftowej wynoszącej około 100 dolarów za baryłkę, analiza BusinessDay pokazuje, że Nigeria straciłaby 300 milionów dolarów w jednej operacji na jednym statku i jego sponsorach.

MV Heroic Idun jest w stanie przepompować około 100 000 baryłek ropy naftowej dziennie i musiał pozostawać na wodach Nigerii przez co najmniej 100 dni, aby przewieźć pełny ładunek trzech milionów baryłek przed wypłynięciem bez wykrycia i aresztowania. przez nigeryjską marynarkę wojenną, w ramach której na wyposażenie wydano ostatnio miliardy pieniędzy podatników.

Marynarka wojenna Gwinei Równikowej aresztowała supertankowiec, który najwyraźniej uniknął aresztowania w Nigerii po tym, jak 7 sierpnia widziano go wokół pola naftowego AKPO.

Statek o numerze IMO 9858058 został aresztowany 12 sierpnia.

„Jak statek tej wielkości bez dokumentów, aby odebrać ropę z Nigerii, może pracować przez cały miesiąc pompując skradzioną ropę, nie dając się złapać?”, powiedział wysoki rangą nigeryjski urzędnik naftowy.

„Jeśli zrozumiesz koszt czarteru takiego statku dziennie i że mógł on spędzić cały miesiąc w Nigerii pompując 100 000 baryłek dziennie, będziesz wiedział, jak duży jest ten biznes i jaka jest dynamika kradzieży ropy naftowej w Nigerii” powiedział.

Przeczytaj także: Tankowanie statków: Marynarka Wojenna przekazuje 5 podejrzanych, 1 statek do EFCC

Według jednego z ekspertów, istnieją wszelkie powody, by sądzić, że agenci bezpieczeństwa kraju są współwinni niesławnej gry, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę nielegalnej operacji i, co najważniejsze, „Nigeria nie jest gotowa do walki z tym, co łatwo jest jej największą wojną gospodarczą o data.”

Na niedawnej nigeryjskiej konferencji naftowo-gazowej w Abudży przedstawiciele międzynarodowych koncernów naftowych stwierdzili, że niezdolność rządu kierowanego przez prezydenta Muhammadu Buhariego do ograniczenia kradzieży ropy naftowej jest największym zwrotem dla nowych inwestycji.

READ  Polski bohater Holokaustu i „jedyny powód” istnienia brytyjskiej rodziny został uhonorowany

Korzystając z szacunków z tyłu koperty, Mike Sangster, dyrektor zarządzający TotalEnergies EP Nigeria, powiedział, że kraj może stracić około 10 milionów dolarów dziennie w skumulowanych przychodach, przy szacunkowej stracie 100 000 baryłek przy koszcie 100 dolarów za baryłkę. .

„Myślę, szczerze mówiąc, to przestępczość zorganizowana” – powiedział Sangster.

Analitycy z Wood Mackenzie ujawnili w raporcie na początku tego roku, że system rurociągów naftowych Bonny and Copper, będący własnością spółki joint venture Eni, Nigerian Petroleum Development Corporation i Oando, jest narażony na systematyczne ataki.

„Skala i złożoność kradzieży ropy naftowej wskazują na zorganizowany proces na skalę przemysłową” – powiedzieli analitycy z Wood Mackenzie.

Jeden z raportów wskazuje, że statek marynarki nigeryjskiej GONGOLA zakwestionował statek, gdy po raz pierwszy został zauważony wokół głębokiego przybrzeżnego pola naftowego AKPO eksploatowanego przez wielonarodową firmę naftową o północy 7 sierpnia, ale to nie wyjaśnia, dlaczego statek nie został przechwycony.

Poinformowano, że podczas przesłuchania odkryto, że statek, który rzekomo przybył na wody kraju w celu załadunku produktów, nie miał ani pozwolenia na załadunek dla Nigeryjskiej National Petroleum Corporation Limited (NNPC), ani ważnych dokumentów wody kraju.

Po ustaleniu, że statek nie radzi sobie dobrze w rejonie, w którym się znajdował, wyspa Marshalla oznaczyła go banderą z 26 załogą na pokładzie składającą się z 16 Hindusów, ośmiu Sri Lanki, Polaka i jednego Filipińczyka.

Statek otrzymał polecenie udania się do Bonnie Fairway w Rivers State w celu dalszego przesłuchania, poszukiwania wejścia na pokład i konfiskaty, ale zwiększył prędkość i zmienił kierunek w obliczu Sao Tome i Principe.

Nigeria może pochwalić się około 37 miliardami baryłek ropy naftowej, ponad 206,53 bilionów stóp sześciennych rezerw gazu, zdolnością do produkcji około 2,4 miliona baryłek ropy dziennie i ośmioma miliardami stóp sześciennych gazu; Ponad 5779 szybów naftowych, 9717 km rurociągów, 112 stacji przepływowych, 16 stacji gazowych i 126 morskich platform wydobywczych.

READ  Biden powinien się zmienić, a nie pogłębiać, nieudana strategia Trumpa w Wenezueli

Działania złodziei ropy naftowej, nielegalnych operatorów rafinerii, sabotażystów rurociągów, nielegalne operacje tankowania i rząd, który do tej pory okazał się niekompetentny w radzeniu sobie z ogromnymi stratami, nieustannie okradają kraj z miliardów dolarów.

Koncerny naftowe zamykają działalność w wyniku kradzieży, co dodatkowo pogarsza sytuację finansową kraju. Inni przyjęli drogie alternatywy, w tym przewożenie swoich produktów na statki na morzu, aby ominąć rurociągi, które przewożą mniej niż 30 procent produktu wysyłanego z drugiego końca.

Szacuje się, że w Nigerii codziennie kradzionych jest do 300 000 baryłek ropy.