Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Statek zajęty w Gwinei E rzuca światło na kradzież ropy w Nigerii

Zajęcie w Gwinei Równikowej tankowca o pojemności 3 mln baryłek, podejrzanego o przewożenie skradzionej nigeryjskiej ropy, potwierdza twierdzenia operatorów przemysłowych, że kradzież ropy naftowej we współpracy z agencjami bezpieczeństwa i społecznościami przyjmującymi przekształciła się w przestępczość zorganizowaną.

Przy obecnej światowej cenie ropy naftowej wynoszącej około 100 dolarów za baryłkę, analiza BusinessDay pokazuje, że Nigeria straciłaby 300 milionów dolarów w jednej operacji na jednym statku i jego sponsorach.

MV Heroic Idun jest w stanie przepompować około 100 000 baryłek ropy naftowej dziennie i musiał pozostawać na wodach Nigerii przez co najmniej 100 dni, aby przewieźć pełny ładunek trzech milionów baryłek przed wypłynięciem bez wykrycia i aresztowania. przez nigeryjską marynarkę wojenną, w ramach której na wyposażenie wydano ostatnio miliardy pieniędzy podatników.

Marynarka wojenna Gwinei Równikowej aresztowała supertankowiec, który najwyraźniej uniknął aresztowania w Nigerii po tym, jak 7 sierpnia widziano go wokół pola naftowego AKPO.

Statek o numerze IMO 9858058 został aresztowany 12 sierpnia.

„Jak statek tej wielkości bez dokumentów, aby odebrać ropę z Nigerii, może pracować przez cały miesiąc pompując skradzioną ropę, nie dając się złapać?”, powiedział wysoki rangą nigeryjski urzędnik naftowy.

„Jeśli zrozumiesz koszt czarteru takiego statku dziennie i że mógł on spędzić cały miesiąc w Nigerii pompując 100 000 baryłek dziennie, będziesz wiedział, jak duży jest ten biznes i jaka jest dynamika kradzieży ropy naftowej w Nigerii” powiedział.

Przeczytaj także: Tankowanie statków: Marynarka Wojenna przekazuje 5 podejrzanych, 1 statek do EFCC

Według jednego z ekspertów, istnieją wszelkie powody, by sądzić, że agenci bezpieczeństwa kraju są współwinni niesławnej gry, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę nielegalnej operacji i, co najważniejsze, „Nigeria nie jest gotowa do walki z tym, co łatwo jest jej największą wojną gospodarczą o data.”

Na niedawnej nigeryjskiej konferencji naftowo-gazowej w Abudży przedstawiciele międzynarodowych koncernów naftowych stwierdzili, że niezdolność rządu kierowanego przez prezydenta Muhammadu Buhariego do ograniczenia kradzieży ropy naftowej jest największym zwrotem dla nowych inwestycji.

READ  Action Cancer ostrzega fanów NI, aby tego lata byli bezpieczni na słońcu

Korzystając z szacunków z tyłu koperty, Mike Sangster, dyrektor zarządzający TotalEnergies EP Nigeria, powiedział, że kraj może stracić około 10 milionów dolarów dziennie w skumulowanych przychodach, przy szacunkowej stracie 100 000 baryłek przy koszcie 100 dolarów za baryłkę. .

„Myślę, szczerze mówiąc, to przestępczość zorganizowana” – powiedział Sangster.

Analitycy z Wood Mackenzie ujawnili w raporcie na początku tego roku, że system rurociągów naftowych Bonny and Copper, będący własnością spółki joint venture Eni, Nigerian Petroleum Development Corporation i Oando, jest narażony na systematyczne ataki.

„Skala i złożoność kradzieży ropy naftowej wskazują na zorganizowany proces na skalę przemysłową” – powiedzieli analitycy z Wood Mackenzie.

Jeden z raportów wskazuje, że statek marynarki nigeryjskiej GONGOLA zakwestionował statek, gdy po raz pierwszy został zauważony wokół głębokiego przybrzeżnego pola naftowego AKPO eksploatowanego przez wielonarodową firmę naftową o północy 7 sierpnia, ale to nie wyjaśnia, dlaczego statek nie został przechwycony.

Poinformowano, że podczas przesłuchania odkryto, że statek, który rzekomo przybył na wody kraju w celu załadunku produktów, nie miał ani pozwolenia na załadunek dla Nigeryjskiej National Petroleum Corporation Limited (NNPC), ani ważnych dokumentów wody kraju.

Po ustaleniu, że statek nie radzi sobie dobrze w rejonie, w którym się znajdował, wyspa Marshalla oznaczyła go banderą z 26 załogą na pokładzie składającą się z 16 Hindusów, ośmiu Sri Lanki, Polaka i jednego Filipińczyka.

Statek otrzymał polecenie udania się do Bonnie Fairway w Rivers State w celu dalszego przesłuchania, poszukiwania wejścia na pokład i konfiskaty, ale zwiększył prędkość i zmienił kierunek w obliczu Sao Tome i Principe.

Nigeria może pochwalić się około 37 miliardami baryłek ropy naftowej, ponad 206,53 bilionów stóp sześciennych rezerw gazu, zdolnością do produkcji około 2,4 miliona baryłek ropy dziennie i ośmioma miliardami stóp sześciennych gazu; Ponad 5779 szybów naftowych, 9717 km rurociągów, 112 stacji przepływowych, 16 stacji gazowych i 126 morskich platform wydobywczych.

READ  Ceny ETS powinny zostać zamrożone z 20 do 30 euro: premier Polski

Działania złodziei ropy naftowej, nielegalnych operatorów rafinerii, sabotażystów rurociągów, nielegalne operacje tankowania i rząd, który do tej pory okazał się niekompetentny w radzeniu sobie z ogromnymi stratami, nieustannie okradają kraj z miliardów dolarów.

Koncerny naftowe zamykają działalność w wyniku kradzieży, co dodatkowo pogarsza sytuację finansową kraju. Inni przyjęli drogie alternatywy, w tym przewożenie swoich produktów na statki na morzu, aby ominąć rurociągi, które przewożą mniej niż 30 procent produktu wysyłanego z drugiego końca.

Szacuje się, że w Nigerii codziennie kradzionych jest do 300 000 baryłek ropy.