Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

JPMorgan przedłuża program dla uchodźców z Ukrainy na przyszły rok

(Bloomberg) – Warszawskie biuro JPMorgan Chase & Co. planuje przedłużyć swój program pracy i szkoleń dla ukraińskich uchodźców o kolejny rok po zatrudnieniu około 50 osób tego lata.

Firma z Wall Street spodziewa się zatrudnić podobną liczbę – w zależności od stanu wojny – w swoim warszawskim biurze liczącym 1200 osób, po pozytywnych opiniach pracowników, powiedział w wywiadzie Paul Brazier, dyrektor zarządzający warszawskiego biura.

W pierwszej rekrutacji zgłosiło się około 2000 osób z Ukrainy, z których wyłoniono 52 osoby, w większości Ukrainki. Od września otrzymują pracę i szkolenia w takich dziedzinach, jak finanse, zasoby ludzkie, komunikacja i operacje. Bank oferuje usługi przedszkolne oraz zaawansowane lekcje języka angielskiego dla uczestników.

„Mamy nadzieję, że po zakończeniu szkolenia będą mogli wnieść to, czego się nauczyli, z powrotem do ukraińskiej gospodarki” – powiedział Brazier. Program został uruchomiony na prośbę pracowników.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Polska przyjęła falę około dwóch milionów ukraińskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci, ponieważ większości mężczyzn w wieku bojowym nie wolno opuszczać kraju. Według danych polskiego rządu około 420 000 uchodźców znalazło już pracę, mimo że wielu z nich podjęło pracę, do której nie mieli kwalifikacji.

Czytaj więcej: Polska zyskuje, Ukraina traci: Gorący rynek pracy wita uchodźców

Niewiele wskazuje na to, że konflikt się zakończy, a rosyjskie ataki wyłączą elektryczność i ogrzewanie na Ukrainie. Niewiele osób będzie mogło w najbliższym czasie wrócić do swojej dawnej kariery lub życia.

Irina Kurbatova, prawniczka, która opuściła Ukrainę w marcu, pracuje teraz w dziale kadr banku.

„Kiedy zdajesz sobie sprawę, że powrót w najbliższej przyszłości może być trudny, zaczynasz akceptować, że musisz nauczyć się nowych umiejętności” – powiedziała.

Marina Filke, która wcześniej prowadziła centrum sztuki w Kijowie, współpracuje z kierownikami biur JPMorgan. „Program pozwala nam doświadczyć pewnego rodzaju normalności” – mówi.

READ  Porozumienie saudyjsko-polskie zmniejsza dominację rosyjskiej ropy na Bałtyku

– Z pomocą Piotra Skolimowskiego.

© Bloomberg LP 2022