Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak statek kosmiczny Voyager nadal działa po ponad 40 latach

Jak statek kosmiczny Voyager nadal działa po ponad 40 latach

Jak można się spodziewać po technologii sprzed dziesięcioleci, sonda Voyager miała swój udział w błędach. Ostatnio Voyager 1 napotkał dziwną usterkę w systemie kontroli położenia, który odpowiada za prawidłowe sterowanie statkiem kosmicznym. System kontrolny wysyłał zniekształcone dane, ale statek kosmiczny wciąż był zorientowany tak, jak powinien.

Inżynierowie odkryli, że problem pojawił się, gdy system zaczął używać starego komputera zamiast obecnego komputera, z którego miał korzystać. Byli w stanie rozwiązać problem, przełączając się na nowszy komputer, ale nie dowiedzieli się, dlaczego wystąpił błąd.

Susan Dodd powiedziała o Laboratorium Napędów Odrzutowychkierownik projektu Voyager 1 i 2, stwierdzając, że misja trwała znacznie dłużej, niż zamierzali pierwotni projektanci.

Voyager 2 miał również usterkę, gdy problem z zasilaniem oznaczał, że procedura zabezpieczająca została nieumyślnie uruchomiona, gdy nie była potrzebna w 2020 r. Było to niepokojące, ponieważ oznaczało, że statek kosmiczny niepotrzebnie zużywał energię, a statek znajdował się dalej. w pozycję z wyłączonym wyposażeniem. Na szczęście inżynierowie byli w stanie to naprawić w ciągu kilku tygodni, aby zatrzymać biurokrację i ponownie uruchomić instrumenty statku kosmicznego.

READ  Potwierdzenie istnienia starożytnego jeziora na Marsie daje nadzieję, że próbki gleby i skał na pokładzie łazika Perseverance zawierają ślady życia