Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak się żyje i pracuje w Wilnie na Litwie

Jak się żyje i pracuje w Wilnie na Litwie

Wkrótce po tym, jak kilka dużych firm technologicznych ogłosiło zeszłej jesieni masowe zwolnienia, osoby dojeżdżające do pracy w Londynie zaczęły zauważać plakaty przyklejone na każdej dostępnej ścianie w pobliżu ich siedziby: „Najpierw przez Meta czy Twitter? Przenieś się do Wilna”.

Sponsorowana przez rządową agencję GoVilnius kampania była typowym przykładem bezczelnego podejścia stolicy Litwy do autopromocji, która stara się umocnić swoją reputację jako miejsca przyciągania globalnych talentów technologicznych.

Co warto wiedzieć przed przeprowadzką do Wilna

Jeszcze dziesięć lat temu Wilno było stosunkowo zurbanizowane nieznany w porównaniu z innymi stolicami europejskimi. Ale miasto jest coraz częściej uznawane za potęgę technologiczną. międzynarodowe firmy, np samotność i Revolut mają tam swoje siedziby, podczas gdy rozwijająca się scena start-upowa zrodziła dwie samotne jednostki: portal z odzieżą używaną Vinted i Nord Securityktóry rozwija VPN.

To szybki zwrot dla kraju, który uzyskał niepodległość od Rosji dopiero w 1991 roku i przystąpił do Unii Europejskiej niecałe dwie dekady temu.

Obrazy internetowe luty 2023 r
Katedra i zabytkowa dzwonnica w Wilnie

Według Lorinasa Spangeviciusa, dyrektora operacyjnego Revolut, reputacja Wilna jako centrum technologicznego wzrosła po Brexicie. Korzystając z członkostwa w Unii Europejskiej, rząd starał się przyciągnąć fintechy i start-upy upraszczając przepisy. Ponad 5600 osób pracuje w 265 firmach fintech w Wilnie — w tym w Revolut, który uzyskał litewską licencję bankową w 2018 roku i obecnie zatrudnia około 300 osób.

W całym mieście powstało ponad 20 centrów i akceleratorów biznesowych oraz kilkadziesiąt przestrzeni coworkingowych. W zeszłym tygodniu władze zgoda Budynek stadionu komercyjnego w centrum miasta o powierzchni 24 000 metrów kwadratowych zaprojektowany przez Zahę Hadid.

Samo Wilno skupia się wokół pięknego Starego Miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kręte uliczki pełne są kolorowych budynków, pomników i posągów, a także licznych barów i restauracji.

Oprócz rosnącej stałej populacji (wkrótce największe miasto regionu bałtyckiego), Wilno staje się popularne wśród nomadów, którzy jeszcze tego nie spotkali. reakcja Widziane w miejscach takich jak Lizbona czy Bali.

Początek w Wilnie

Istnieje wiele zachęt dla zagranicznych talentów przenoszących się do Wilna. Wykwalifikowani pracownicy mogą korzystać z kilku programów, w tym: Rządowe dodatki transportowe do 2993 EUR (2635 GBP); A Wiza startowa dla biznesu i A niebieska karta Wysoko opłacanym pracownikom spoza UE przyznawana jest trzyletnia wiza pracownicza.

READ  Ravens' Dobbins spodziewa się, że przegapią sezon z pękniętym ACL - CBS17.com

Ci, którzy już mają to szczęście, że mają paszport UE, mogą oczywiście mieszkać i pracować na Litwie bez wizy.

„Wszystkie te inicjatywy, wraz z pulą młodych litewskich talentów, którzy wrócili ze studiów i pracy za granicą, sprawiły, że jest to centrum, jakim jest dzisiaj” – mówi Spangevicius.

Tam formalności są proste (chociaż mówienie po litewsku pomaga w poruszaniu się po tym procesie, patrz poniżej). Cudzoziemcy muszą zadeklarować miejsce zamieszkania w Urzędzie Imigracyjnym, a ci, którzy jeszcze nie pracowali, muszą wykupić ubezpieczenie zdrowotne. W przeciwnym razie pracodawcy zapewniają obowiązkowe ubezpieczenie.

Dla oczekujących Zacząć biznesKonfigurację można przeprowadzić całkowicie online za pomocą „prostego, bezstresowego procesu”, mówi GoVilnius. Podatek od osób prawnych na Litwie wynosi tylko 15%, czyli znacznie poniżej średniej strefy euro wynoszącej 23%.

Anglojęzyczny w Wilnie

Wspólnym punktem spornym dla osób, które chcą przenieść się na Litwę, jest lokalny język, którego bardzo trudno się nauczyć. Spis powszechny z 2011 roku wykazał, że tylko jedna trzecia Litwinów mówi po angielsku, a osoby starsze częściej mówią po rosyjsku lub polsku jako drugim języku niż po angielsku. Nowo przybyli zgłaszali trudności w poruszaniu się w biurokracji bez pomocy tłumacza.

Kiedy wypowiesz chociaż trzy słowa po litewsku, miejscowi uważają, że to spoko

Jednak większość młodszego pokolenia mówi lub biegle posługuje się językiem angielskim. To lingua franca sceny technologicznej i wśród społeczności emigrantów, nawet wieczory stand-upów odbywają się teraz w języku angielskim.

„Czasami muszę przypomnieć niektórym ludziom w centrali, że nie mówię po litewsku” — mówi Vincent Paul, dyrektor ds. wsparcia społeczności w Vented, który pochodzi z Holandii i przeprowadził się do Wilna dwa lata temu. „Ale to nigdy nie jest dla mnie przeszkodą”.

Dodaje: „Gdy wypowiesz choćby trzy słowa po litewsku, [locals] Spokojnie, oni myślą, że to wspaniale, że inwestujesz w naukę języków. Znajomość podstaw przydaje się w życiu codziennym, ale bez tego mogę żyć.

wKapelusz jakiego oczekujemy od pracy i życia w Wilnie

Kultura biznesu w Wilnie

Kultura pracy jest znacznie luźniejsza niż w Nowym Jorku, Singapurze czy Londynie. Długie godziny pracy są zwykle nieprzewidywalne, a nadgodziny są zwykle ustalane na osiem godzin tygodniowo.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

pracownicy związany b 20 dni w roku, wydłużając do 25 dni dla samotnych rodziców i poniżej 18 roku życia, plus 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Macierzyństwo i ojcostwo Wyjechać są hojne, podczas gdy rodzice mogą podzielić do dwóch lat urlopu rodzicielskiego z wynagrodzeniem w niepełnym wymiarze godzin plus dodatkowy rok bezpłatnego urlopu. Personel może Wniosek o urlop do roku Do pracy nad projektem artystycznym lub naukowym.

„Ludzie wciąż są ambitni, ale niewiele rozumieją znaczenie życia osobistego i zdrowia psychicznego. Dlatego godziny pracy tutaj nie są tak intensywne, jak widziałem w dużych miastach” – mówi Spangavicius.

Ogólnie rzecz biorąc, Litwini są brani pod uwagę Zarezerwowane na początku, z bardziej formalną kulturą pracy niż w Europie Zachodniej. Cenna jest pracowitość, punktualność i pokora. Jednak firmy technologiczne prawdopodobnie będą miały bardziej zrelaksowaną, międzynarodową atmosferę ze współpracownikami z całego świata. Wielu młodych Litwinów po ukończeniu edukacji będzie też wykorzystywać swoje unijne paszporty do pracy za granicą.

CMieszka w Wilnie

Ceny na Litwie, podobnie jak u sąsiadów Estonii i Łotwy, wzrosły w ciągu ostatniego roku. była inflacja o 18,4% w styczniu 2023 r.

Ale koszty życia są nadal znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. Wynajęcie mieszkania z jedną sypialnią w centrum miasta kosztuje około 700 euro (616 funtów) miesięcznie, a miesięczny bilet na komunikację miejską kosztuje 29 euro (25,50 funta). „Ludzie mają swobodę decydowania, gdzie mieszkają, inaczej niż w Londynie czy Amsterdamie. W Wilnie ludzie mogą wybrać, czy chcą wynająć lub kupić mieszkanie w mieście, czy kupić dom bezpośrednio za granicą” – mówi Paul.

Jest to równoważone niższymi wynagrodzeniami. Płaca minimalna wynosi zaledwie 840 euro (740 funtów) miesięcznie dla pracownika pełnoetatowego. Pracownicy techniczni mogą spodziewać się wyższych zarobków, od 2000 do 3000 euro (od 1760 do 2641 funtów) miesięcznie, co jest typowe dla programisty. Płace są podnoszone ze względu na zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z rosnącego krajobrazu technologicznego.

Rozrywka i jedzenie w Wilnie

Chociaż Wilno to małe miasto, ma tętniącą życiem scenę towarzyską z mnóstwem barów, imprez i spotkań, zwłaszcza dla społeczności technologicznej.

„Stare Miasto jest centralnym obszarem, do którego przychodzi wiele osób i spędza w nim czas, co jest naprawdę wyjątkowe i piękne, ale teraz pojawiają się inne obszary… W Naujamiestis jest coraz więcej takich bardzo modnych typów barów” — mówi Spangevicius. Dzielnica finansowa ma też więcej miejsc do spędzania czasu, jest bardzo fajnie, bo jest tuż nad rzeką”.

Wilno
Ulica Pelesa na Starym Mieście w Wilnie

Bilet na światowej klasy operę lub balet może kosztować 5 euro (4,40 funta) w Wileńskim Teatrze Narodowym. Istnieje również kilka lokali z muzyką na żywo, w tym Peronas Bar, który znajduje się w przebudowanym dworcu kolejowym. Jednak fani muzyki mogą przegapić niektóre z ich ulubionych wykonawców, ponieważ międzynarodowi artyści nie często zatrzymują się w Wilnie podczas swoich światowych tras koncertowych.

READ  Dostawy gazu: rytuał upokorzenia Putina strzałem ostrzegawczym w stronę Niemiec | Wiadomości biznesowe

Być może ze względu na długie i ostre zimy – ze średnimi temperaturami poniżej zera°C Od grudnia do lutego Latem popularne są zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak piesze wędrówki, sporty wodne, jazda na snowboardzie i spływy kajakowe. Jesienią miejscowi udają się do lasu Jadalna pasza dla grzybów. Wielu śledzi sporty zespołowe, zwłaszcza koszykówkę, którą określa się mianem sportu litewskiego „druga religia”.

Lokalne jedzenie jest typowe dla Europy Północnej, z typowymi składnikami mięsa, nabiału i ziemniaków. Danie narodowe, cepelinai, to kluski ziemniaczane nadziewane wieprzowiną i polane sosem śmietanowym. W mieście znajduje się również wiele międzynarodowych restauracji. Litwa ma Najwyższy poziom spożycia alkoholu na świeciePiwo, miód pitny i lokalne alkohole są powszechne.

Bezpieczeństwo w Wilnie

Wilno ma niski wskaźnik przestępczości i jest uważane za bezpieczne miejsce do odwiedzenia. Nawet kradzieże kieszonkowe są rzadkie.

W tej chwili niepokój budzą granice Litwy z rosyjską enklawą Kaliningrad i prokremlowską Białorusią. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 r., kraj ogłosił nagły wypadekktóry nadal obowiązuje w strefach przygranicznych, portach i na lotniskach.

Jednak wojna nie wpłynęła jeszcze na codzienne życie większości ludności, poza wzrostem cen. To, co odwiedzający Wilno zauważą, to morze niebieskich i żółtych flag, plakatów i murali w całym mieście popierających Ukrainę. Do tej pory w kraju przyjęto ponad 70 000 ukraińskich uchodźców, którzy obecnie stanowią prawie 3% populacji.

Spangevicius mówi: „Co? [the war] Litwa zjednoczyła wszystkich w poparciu dla Ukrainy. Jest wiele inicjatyw zbierania pieniędzy, dostarczania rzeczy na Ukrainę i pomocy w każdy możliwy sposób”.