Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podpisano 33 memorandum intencyjne pomiędzy firmami koreańskimi i polskimi

Podpisano 33 memorandum intencyjne pomiędzy firmami koreańskimi i polskimi

Podczas Koreańsko-Polskiego Forum Biznesowego z udziałem Prezydenta Yoon Suk Yula, który w piątek odwiedza Polskę, podpisano łącznie 33 memorandum pomiędzy firmami i organizacjami z obu krajów w zakresie energii jądrowej, baterii, pojazdów przyszłości i wodoru. (czas lokalny).

W forum uczestniczyło około 350 biznesmenów i urzędników państwowych z Korei i Polski, w tym towarzysząca wizycie delegacja gospodarcza. Podpisano jedenaście protokołów ustaleń w branżach zaawansowanych technologii, takich jak akumulatory i samochody przyszłości, 13 w sektorach energetycznych, takich jak elektrownie jądrowe, wodór i zielona energia, oraz dziewięć protokołów ustaleń w obszarach usług, takich jak finanse i turystyka.

W zakresie elektrowni jądrowych firmy takie jak Doosan Energy, Hyundai Engineering, Daewoo E&C czy BHI podpisały z polskimi firmami sześć porozumień o współpracy w zakresie elektrowni jądrowych. Wprowadzenie i rozwój energetyki jądrowej w Polsce, współpraca związana z budową nowych elektrowni jądrowych, wymiana kadr i szkoleń w zakresie energetyki jądrowej, wspólna współpraca badawcza, dostawa aparatury jądrowej dla projektu elektrowni jądrowej Pątnów.

W branży akumulatorowej podpisano memorandum intencyjne pomiędzy Korea Battery Industry Association a Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego. „Polska faktycznie stała się największym producentem akumulatorów w Europie, odpowiadając za 30% całkowitego wolumenu wykorzystywanego w Europie dzięki inwestycji LG Energy Solutions” — powiedział Choe Sang Mok, Starszy Prezydencki Sekretarz ds. Ekonomicznych, podczas lokalnego briefingu. Dzięki MoU zakres współpracy rozszerzył się z istniejących akumulatorów do pojazdów elektrycznych na akumulatory do systemów magazynowania energii (ESS), a między obydwoma krajami oczekuje się bardziej zaawansowanej współpracy w zakresie akumulatorów, takiej jak wspólne reagowanie na zagrożenia związane z łańcuchem dostaw”.

W przypadku zielonej energii Samsung C&T i BHI podpisały memorandum o współpracy z polskimi firmami w zakresie projektów elektrowni gazowo-parowych na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, rozwoju zerowej energii netto oraz współpracy budowlanej.

Prezydent Yoon podkreślił: „Współpraca gospodarcza między obydwoma krajami rozpoczyna nowy rozdział wraz z największym w historii eksportem produktów obronnych do Polski w ubiegłym roku i znaczącym wzrostem wymiany handlowej między obydwoma krajami każdego roku. Ponieważ koreańskie firmy produkujące baterie i materiały zbudowały europejską największy ekosystem bateryjny w Polsce, Współpraca powinna zostać rozszerzona na przemysł obronny, infrastrukturalny i high-tech, taki jak lotnictwo, inteligentne fabryki i zielona energia.”

READ  Największe zadłużenie wobec polskich firm mają firmy z Litwy, Niemiec i Włoch

Joo-Young Jeon [email protected]