Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Cena ropy spadła w stosunku do dolara, a rynek zignorował rosyjskie cięcia dostaw

Cena ropy spadła w stosunku do dolara, a rynek zignorował rosyjskie cięcia dostaw

Napisane przez Mohi Narayana i Sudarshana Varadhana

(Reuters) – Ceny ropy spadły w poniedziałek w niestabilnym handlu, ponieważ mocniejszy dolar i obawy przed recesją zniwelowały zyski wynikające z rosyjskich planów pogłębienia cięć w dostawach ropy.

Kontrakty terminowe na ropę US West Texas Intermediate (WTI) kosztowały 75,98 USD za baryłkę, czyli 34 centy, czyli 0,5% mniej, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 48 centów, czyli 0,6%, do 82,68 USD za baryłkę o godzinie 07:33 GMT.

Oba benchmarki zamknęły się w piątek o ponad 90 centów.

Dolar oscylował w poniedziałek blisko siedmiotygodniowego maksimum po serii mocnych danych ekonomicznych z USA, które wzmocniły pogląd, że Rezerwa Federalna będzie musiała podnosić stopy procentowe częściej i na dłużej.

Stały dolar sprawia, że ​​towary wyceniane w walucie amerykańskiej są droższe dla posiadaczy innych walut.

„Ropa naftowa nadal podąża w kierunku nastrojów na szerszych rynkach finansowych”, powiedział Vandana Hari, założyciel analizy rynku ropy naftowej Vanda Insights.

Obawy przed jastrzębiami Fed powróciły na pierwszy plan w piątek po tym, jak wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE) wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,6% po wzroście o 0,2% w grudniu.

„Jeśli awersja do ryzyka będzie nadal rosła, ropa naftowa prawdopodobnie znajdzie się pod nową presją” – powiedział Harry.

Dane Energy Information Administration (EIA) pokazały, że oprócz presji spadkowej zapasy ropy naftowej w USA wzrosły do ​​najwyższego poziomu od maja 2021 roku w zeszłym tygodniu.

„Dane EIA nadal stawiają więcej pytań niż zapewniają jasność na rynkach” – stwierdzili analitycy z firmy konsultingowej Energy Aspects w notatce, odnosząc się do ostrej rewizji dostaw w danych, które przyczyniły się do budowy.

Po stronie podaży Rosja planuje ograniczyć eksport ropy ze swoich zachodnich portów nawet o 25% w marcu w stosunku do lutego, przekraczając wcześniej ogłoszone cięcia produkcji o 5%.

READ  Japoński targ Mitsuki otwiera się na Manhattan Street

Ceny ropy spadły o około jedną szóstą w ciągu roku od 24 lutego 2022 r., kiedy siły rosyjskie po raz pierwszy wkroczyły na Ukrainę.

Dwa tygodnie po inwazji ceny skoczyły do ​​rekordowego poziomu prawie 128 dolarów za baryłkę z powodu obaw o dostawy, ale od tego czasu zmniejszyły się obawy o globalne spowolnienie gospodarcze.

Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń – poinformował w sobotę prezes polskiego rafinerii PKN Orlin, dzień po tym, jak Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze czołgi Leopard.

Niezależnie od tego inwestorzy przygotowują się do badań produkcji w Chinach w tym tygodniu, aby uzyskać jasny kierunek popytu na ropę. Chiny organizują swoje doroczne posiedzenie parlamentarne od tego weekendu i zobaczą nowe cele gospodarcze i politykę.

„Oczekujemy, że rząd potwierdzi priorytet wspierania wzrostu i wezwie do większego wsparcia politycznego” – powiedział w notatce Ning Zhang, główny ekonomista Chin w banku inwestycyjnym UBS.

(Reportaż Mohi Narayana w New Delhi i Sudarshan Varadhan w Singapurze; montaż autorstwa Toma Hogga)