Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak mogłaby wyglądać zrównoważona przestrzeń odzieżowa w 2025 roku

Jak mogłaby wyglądać zrównoważona przestrzeń odzieżowa w 2025 roku

Starając się osiągnąć branżę modową o zerowej emisji dwutlenku węgla, marki odzieżowe coraz bardziej koncentrują swoje wysiłki na stosowaniu produktów przyjaznych dla środowiska, zmniejszaniu zużycia plastiku i zmniejszaniu ilości odpadów.

Oto niektóre z czynników, które zadecydują o tym, jak będzie kształtować się zrównoważona przestrzeń odzieżowa w 2025 roku:

  • Zmniejsz ślad węglowy

Niezbędnym krokiem w kierunku zrównoważonej odzieży jest zmniejszenie ogólnego wpływu naszej garderoby na środowisko. Niebezpieczne czynniki, takie jak odpady z tworzyw sztucznych, emisje gazów cieplarnianych i odpady tekstylne, a także zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, nękają pomysł przyjęcia zrównoważonego podejścia do mody.

Ślad węglowy można jednak zmniejszyć, faworyzując produkty przyjazne dla środowiska, w ramach których konsumenci wybierają odzież wyprodukowaną uczciwie i etycznie z wykorzystaniem produktów środowiskowych.

Wybór przyjaznych dla środowiska materiałów i tkanin, które mają niewielki wpływ na tworzywa sztuczne lub tanich tkanin syntetycznych, takich jak poliester, nylon i akryl, znacznie zmniejsza ślad węglowy.

Przyszłość zrównoważonej odzieży w 2025 roku jest bezpośrednio związana z cyfryzacją łańcucha dostaw, co z kolei prowadzi do większej przejrzystości i identyfikowalności.

Wraz z koncentracją dzisiejszych konsumentów odzieży wśród millenialsów i millenialsów, coraz ważniejsze staje się spełnianie ich wymagań. Po bliższym przyjrzeniu się, pokolenie Z generalnie preferuje marki, które są zrównoważone, autentyczne i przejrzyste.

Cyfryzacja pomaga tym klientom wykorzystać dane w czasie rzeczywistym w celu poprawy identyfikowalności, ponieważ mogą oni sprawdzić cały proces produkcji od etapu surowców do końcowego etapu rządowego.

RFID (Radio Frequency Identification) to jeden ze sposobów zwiększania wydajności i skuteczności łańcuchów dostaw w celu rozwiązywania ogromnych problemów w handlu detalicznym. Za pomocą RFID sprzedawcy detaliczni mogą dowiedzieć się w czasie rzeczywistym, które produkty nie sprzedają się, aby podjąć środki zaradcze w celu poprawy zrównoważonego rozwoju.

  • Używaj produktów i tkanin pochodzących z recyklingu
READ  Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to Ziemia pokazana z Marsa na rzadkim zdjęciu wykonanym 180 milionów mil stąd

Wytwarzanie dużej ilości odzieży i produktów tekstylnych powoduje powstawanie dużej ilości odpadów. Aby ograniczyć marnotrawstwo zasobów i materiałów, konieczne jest przyjęcie procesu recyklingu.

Każdego roku około 95% tekstyliów trafia na wysypiska śmieci, a recykling jest tym, co może temu zapobiec, a tym samym zapobiec niepotrzebnemu marnowaniu materiałów.

Ponadto produkcja tkanin pierwotnych jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powodowanych przez przemysł modowy i oczywiste jest, że recykling starych tkanin zmniejszy zapotrzebowanie na nowe tkaniny.

Używanie mocnych i trwałych toreb na zakupy z recyklingu zamiast toreb plastikowych podczas zakupów pomaga zmniejszyć wpływ odzieży na środowisko.

  • AI staje się partnerem projektowym

Sztuczna inteligencja (AI) jako partner projektowy może być dużym impulsem do kształtowania zrównoważonej odzieży w 2025 r. Po pierwsze, może pomóc wykrywać trendy w modzie i zmniejszać błędy przewidywania o prawie 50%.

Sztuczna inteligencja wraz z inteligentną automatyzacją również przyczynią się do ekologicznej mody, jednocześnie wykorzystując ludzkich projektantów i wkład konsumentów do projektowania najlepszych produktów, które pasują stylem i rozmiarem, a jednocześnie są zrównoważone.

Druk 3D ma narzędzia, które zrewolucjonizują zrównoważoną modę w przyszłości, ponieważ może wykorzystywać cyfrową technologię produkcji do drukowania odzieży całkowicie od zera. Proces ten pomaga używać przyjaznych dla środowiska, łatwych w produkcji materiałów do tworzenia wysokiej jakości, misternie zaprojektowanych ubrań przy wyjątkowo niskich kosztach.

  • Odzież jako usługa (Caas)

Usługa działa w modelu dystrybucyjnym, w ramach którego klienci mogą tymczasowo korzystać z odzieży i akcesoriów poprzez wypożyczenie lub subskrypcję.

Ponieważ proces ten jest już w toku z wieloma markami odzieżowymi, jasne jest, że do 2025 roku stanie się on bardziej popularny, co będzie czymś, co znacząco przyczyni się do zrównoważonego rozwoju w branży modowej.

  • Rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR)

Technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wypełnia lukę między markami a konsumentami zarówno podczas doświadczeń online, jak i w sklepach.

READ  Deszcz meteorytów Lyrid ma oślepić obserwatorów gwiazd w sobotę z prędkością do 18 meteorów na godzinę

Dostarczając cyfrową odzież, rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona zmniejszają wpływ mody na zasoby Ziemi, zmniejszając zanieczyszczenie i ogólne odpady.

  • Problemy społeczne i zachowania konsumentów podczas zakupów

Niechlujne warunki pracy, wyzysk, praca przymusowa i praca niewolnicza od dłuższego czasu stanowią główny problem branży modowej.

Rozwiązanie tych problemów wraz z obiecaną odpowiedzialnością i przejrzystością operacji i procesu produkcyjnego zmieni branżę odzieżową przyszłości na lepsze.

Kolejnym czynnikiem, który zmieni krajobraz zrównoważonej odzieży w przyszłości, są zachowania zakupowe konsumentów.

Na szczęście coraz większa liczba klientów skłania się ku zrównoważonej odzieży, co obejmuje kupowanie odzieży wykonanej z materiałów przyjaznych dla środowiska, lyocellu i biotworzyw, które są porównywalnie lepsze niż konwencjonalne tworzywa sztuczne.

Wniosek

Podsumowując, istnieje ogromna potrzeba, aby branża modowa dawała przykład w zakresie uczynienia rzeczy bardziej zrównoważonymi, a wczesne oznaki są bardzo pozytywne.

Zrównoważona odzież to jeden z obszarów, który w znacznym stopniu przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym i utracie różnorodności biologicznej, a także ogólnie przyniesie korzyści markom, jeśli zdecydują się zmieniać z duchem czasu i traktować to jako nową normę.

Linkedin


Zastrzeżenie

Wyrażone powyżej opinie są opiniami autora.koniec artykułu