Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jak Europa reaguje na ukraińskich uchodźców

Jak Europa reaguje na ukraińskich uchodźców

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym spowodowała wysiedlenie około jednej trzeciej 41-milionowej populacji kraju. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ponad 5 milionów przesiedleńców opuściło Ukrainę do innych krajów europejskich, wywołując najszybszy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej. Do tej pory byli dobrze przyjmowani w Europie, gdzie wojna na Ukrainie wywołała widmo rosyjskiej ekspansji, która wpisuje się w zbiorową pamięć. Unia Europejska dała im prawo do życia, pracy i korzystania z usług socjalnych w każdym z 27 państw członkowskich przez okres do trzech lat. Nie ma jednak gwarancji, że powitanie nie osłabnie, jak miało to miejsce w przypadku osób ubiegających się o azyl z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki podczas kryzysu w 2015 roku.

1. Gdzie poszli Ukraińcy?

Polska jest celem nr 1. Polski rząd utworzył punkty przyjmowania wzdłuż 500-kilometrowej (311 mil) wspólnej granicy, gdzie obywatele zmobilizowali się do pomocy. Polacy i Ukraińcy mają podobne kultury i języki. Rosja, mimo że była agresorem, była drugim co do wielkości kierunkiem. Inne państwa przygraniczne: Rumunia, Węgry, Mołdawia i Słowacja również służyły jako główne obszary lądowania. Jednak wraz z wybuchem wojny uchodźcy coraz częściej wyjeżdżali poza regiony przygraniczne i rozprzestrzeniali się po Europie, a Niemcy stały się najpopularniejszą przystanią. Organizacja Narodów Zjednoczonych odnotowała ponad dwa miliony przekroczeń granicznych na Ukrainę od początku wojny, ale zauważyła, że ​​ludzie mogli poruszać się tam iz powrotem w niestabilnej sytuacji.

2. Co tłumaczy pozytywny odbiór?

Dla Europejczyków wojna na Ukrainie jest bliska. Przywołuje wspomnienia z czasów zimnej wojny o Moskwie zdeterminowanej, by zdominować wschodnią część kontynentu. Również Ukraińcy są w większości biali i chrześcijanie. Poprzednia fala uchodźców składała się głównie z muzułmańskich Arabów i Azjatów z Syrii, Iraku, Afryki Północnej i Afganistanu, przybywając w czasie, gdy europejskie obawy przed islamskim ekstremizmem były wysokie. Ukraińscy uchodźcy to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze, ponieważ Ukraina uniemożliwia wyjazd mężczyznom w wieku poborowym – od 18 do 60 lat. Większość z nich w 2015 roku to mężczyźni. Jak dotąd nawet antyimigracyjni skrajnie prawicowi nacjonaliści, tacy jak francuska Marine Le Pen, przyjęli podejście przyjazne. Jednak nie wszyscy uchodźcy byli traktowani jednakowo. Romowie na Ukrainie spotkali się z dyskryminacją po ucieczce do krajów sąsiednich.

READ  Radisson Hotel Group otwiera swój 15. hotel w Polsce, Radisson

3. Czy powitanie będzie kontynuowane?

To nie jest jasne. W czasie kryzysu w 2015 r. w wielu krajach nastąpił również wybuch solidarności, zwłaszcza na początku. Darowizny na rzecz agencji humanitarnych gwałtownie wzrosły, a mieszkańcy podwoili nacisk na rządy, aby zrobiły więcej w celu pomocy. Ale gdy kryzys uchodźczy się ciągnął, skrajnie prawicowi nacjonaliści podsycali nastroje antyimigranckie. Szereg krajów UE tymczasowo zaostrzyło kontrole graniczne, podczas gdy inne wzniosły ogrodzenia wzdłuż części swoich granic, aby powstrzymać ludzi. Jeśli tym razem jest inaczej, wspólna kultura może nie być jedynym czynnikiem. Kolejnym elementem jest kurcząca się populacja Unii Europejskiej. Jeszcze przed wybuchem wojny Polska i Czechy korzystały z Ukraińców jako źródła siły roboczej. Niektóre ukraińskie firmy już rozpoczęły przenoszenie produkcji do bloku.

4. Co UE oferuje uchodźcom?

Blok po raz pierwszy uruchomił dyrektywę o ochronie tymczasowej, mechanizm przyjęty w 2001 r. w odpowiedzi na masowy napływ osób wewnętrznie przesiedlonych spoza Unii Europejskiej. Pozwala ona uchodźcom ukraińskim przebywać w państwach członkowskich do roku, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata, i znosi zwykły wymóg długiego procesu ubiegania się o status uchodźcy. Uchodźcom obiecano pozwolenie na pobyt, mieszkanie, edukację, pracę, opiekę medyczną i świadczenia socjalne, w tym środki utrzymania w razie potrzeby.

5. Co robią inne kraje?

W Wielkiej Brytanii Ukraińcy, którym przyznano zakwaterowanie od zatwierdzonego lokalnego sponsora, mogą mieszkać i pracować w kraju przez okres do trzech lat oraz mają dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i świadczeń rządowych. Kanada, gdzie mieszka liczna ukraińska diaspora, uruchomiła drogę do przyspieszenia składania wniosków o czasowy pobyt uchodźcy. Stany Zjednoczone zobowiązały się do przyjęcia do 100 000 osób, które uciekły przed walkami, i przedstawiły uproszczony proces składania wniosków dla tych, którzy mają powiązania z Ameryką.

READ  Thales wygrywa kontrakt Scorpion HMD na zakup polskich myśliwców FA-50

Więcej takich historii jest dostępnych na bloomberg.com