Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea Południowa naciska na umowy handlowe z krajami europejskimi na marginesie szczytu NATO

Korea Południowa naciska na umowy handlowe z krajami europejskimi na marginesie szczytu NATO

Kluczowymi słowami pierwszego szczytu NATO prezydenta Korei Południowej były „dyplomacja sprzedażowa”.
Poprzez dwustronne spotkania ze światowymi przywódcami w Hiszpanii na marginesie NATO w tym tygodniu prezydent Yun promował eksport tego kraju, jego główną siłę napędową gospodarczą.
Biuro prezydenckie twierdzi, że wzrost gospodarczy w Chinach, największym partnerze handlowym Korei Południowej, spowalnia, więc istnieje potrzeba dywersyfikacji i znalezienia alternatywnych rynków.

„Europa jest drugim co do wielkości rynkiem na świecie po Stanach Zjednoczonych. PKB Europy wynosi około 17 bilionów dolarów, podobnie jak w Chinach. Europa jest naszym trzecim co do wielkości partnerem handlowym”.

Prezydent Yun poszukuje umów na eksport elektrowni jądrowych w ramach swojej obietnicy uczynienia kraju „supermocarstwem reaktorów jądrowych”.

„Po pierwsze zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zdobyć kontrakty na budowę elektrowni jądrowych w krajach, które mają wybrać wykonawców, w tym w Polsce i Czechach”.

Dodał, że podczas spotkania prezydenta Yoona z prezydentem RP Andrzejem Dudą Yoon podkreślił zaawansowaną technologię jądrową Seulu, sprawdzoną dzięki projektowi Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Również we wtorek południowokoreański minister przemysłu Lee Chang-yang spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem Josefem Sekilą.
Podczas tego spotkania podpisano 10 kontraktów na energię jądrową i wodorową pomiędzy firmami z obu krajów, w tym gigantem samochodowym Hyundai Motor.
Jeden z ekspertów ds. energetyki jądrowej twierdzi, że projekty w Polsce i Czechach mogą wygenerować miliardy dolarów dla gospodarki Korei Południowej.

„Jeśli Korea Południowa eksportuje elektrownie jądrowe do Europy, można ją uznać za czołowy kraj na świecie w tej dziedzinie zarówno z nazwy, jak i w rzeczywistości”.

Dodał, że Holandia i Wielka Brytania zaproponowały też współpracę z Koreą Południową przy budowie elektrowni jądrowych w ich krajach.
Innym ważnym eksportem, na którym koncentruje się prezydent, jest sprzedaż broni, na którą w czasie wojny na Ukrainie jest duży popyt.
Biuro prezydenckie twierdzi, że eksport broni do Polski będzie prawdopodobnie pierwszymi owocami „dyplomacji sprzedażowej” prezydenta Yuna, ponieważ obaj przywódcy szeroko omawiali tę kwestię.
Korea Południowa jest już wśród 10 największych światowych eksporterów broni, ale ekspert w dziedzinie przemysłu obronnego twierdzi, że eksport broni do członków NATO pomoże Korei Południowej uzyskać przewagę konkurencyjną w tym przemyśle.

READ  Na horyzoncie widać pogłębienie współpracy Polski i Tajwanu w dziedzinie półprzewodników

„Jeśli ten planowany eksport przyniesie pozytywne wyniki, niektórzy spodziewają się, że południowokoreański rynek obronny będzie miał drugi co do wielkości udział w światowym rynku po Stanach Zjednoczonych”.

Wraz z Wielką Brytanią i Holandią Korea Południowa chce wzmocnić łańcuchy dostaw w zaawansowanych gałęziach przemysłu, w tym półprzewodników i baterii.
Dzień Ji Young, Arirang Aktualności.