Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Hiszpański astronom odkrywa galaktykę w galaktyce

Hiszpański astronom odkrywa galaktykę w galaktyce

Astronom z Hiszpanii odkrył nową aktywną galaktykę, która wydaje się znajdować wewnątrz innej, analizując zdjęcia galaktyki Sombrero uzyskane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Po raz pierwszy udostępniono to 11 sierpnia w artykule opublikowanym w witrynie arXiv, która jest ogólnodostępnym archiwum artykułów akademickich, co oznacza, że ​​nie została jeszcze zrecenzowana.

To odkrycie rzuca trochę światła na jednego z najbardziej unikalnych i fascynujących sąsiadów naszej galaktyki, znajdującego się w gigantycznej gromadzie w Pannie, gdzie znajduje się Droga Mleczna.

Druga sekretna galaktyka w Galaktyce Sombrero

Sombrero, znana również jako Messier 104 lub NGC 4594, to nieokreślona galaktyka spiralna położona 31 milionów lat świetlnych pomiędzy konstelacjami Panny i Korvusa i jest jednym z najbardziej masywnych ciał niebieskich w gromadzie Panny, o masie 800 miliard słońc. . Została również sklasyfikowana jako galaktyka dziwna, co jest terminem używanym do określenia galaktyk o nietypowym rozmiarze, kształcie lub składzie.

Dwie rzeczy zawsze wyróżniały tę galaktykę: bardzo jasne jądro w jej centrum i masywny pierścień pyłu wokół niej, nadający jej wygląd meksykańskiego kapelusza, stąd jej przydomek.

Część Galaktyki Sombrero sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w średniej podczerwieni (Źródło: Wikimedia Commons)

Ze względu na swoje niesamowite cechy i to, jak długo naukowcy wiedzieli o jego istnieniu, Sombrero było przedmiotem intensywnych badań naukowych od czasu jego pierwszego odkrycia w 1781 roku.

Jednakże inną cechą tej galaktyki jest to, że posiada ona wiele gromad kulistych, które są dużymi grupami gwiazd połączonych ze sobą grawitacją. Można je znaleźć w każdej galaktyce, łącznie z Drogą Mleczną, chociaż zwykle znajdują się na jej krawędziach.

Jednak zgodnie z ustaleniami Elio Quirogi Rodrigueza, astronoma z Uniwersytetu Środkowoatlantyckiego w Hiszpanii, wcześniej sądzono, że dziwny obiekt jest gromadą kulistą (która jest skatalogowana w archiwum danych Pan-STARRS1 jako PSO J190.0326 -11,6132). Może to być coś innego, zupełnie odrębna galaktyka, być może z aktywnym jądrem galaktycznym (AGN) w centrum.

READ  Pierwsza eksploracja prądów oceanicznych pod „Doomsday Glacier” budzi obawy

Galaktyka ta wydaje się mieć dwa ramiona spiralne i początkowo nosiła nazwę Galaktyki Irys. Fakt, że mogą zawierać aktywne jądra – obszar osadzony w centrum galaktyki, który jest bardzo jasny i energiczny – może wskazywać na powstawanie gwiazd lub aktywność supermasywnej czarnej dziury w centrum.

Jak galaktyka może uformować się wewnątrz innej galaktyki?

W rzeczywistości nie jest to zjawisko tak niespotykane, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, nie byłaby to jedyna galaktyka w pobliżu Sombrero. W 2009 roku naukowcy odkryli galaktykę karłowatą towarzyszącą Galaktyce Sombrero. W związku z tym nie jest niczym niezwykłym, że Sombrero ma innego towarzysza. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to galaktyka towarzysząca.

Obraz w podczerwieni Galaktyki Sombrero. (Źródło: Wikimedia Commons)

Gdyby galaktyka Iris była częścią galaktyki Sombrero, jakby związana jej grawitacją, najprawdopodobniej byłaby to bardzo mała galaktyka, o rozmiarach około 1000 lat świetlnych.

Ale jeśli nie jest częścią galaktyki Sombrero, prawdopodobnie znajduje się znacznie dalej, a zatem znacznie większy. Według Rodrigueza galaktyka Irys powinna znajdować się w odległości co najmniej 65 milionów lat świetlnych i mieć średnicę około 71 000 lat świetlnych.