Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja uruchamia lot towarowy na stację kosmiczną, torując drogę do wystrzelenia załogi SpaceX w piątek

Rosja uruchamia lot towarowy na stację kosmiczną, torując drogę do wystrzelenia załogi SpaceX w piątek

Przejście z Lądownik Łuna-25 rozbija sięRosja wystrzeliła statek towarowy Progress na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wtorek, dwa i pół dnia przed planowanym startem kapsuły SpaceX Crew Dragon z Florydy z czterema członkami załogi zmierzającymi na stację.

Na początku wyjątkowo pracowitego dnia w kosmosie załogi NASA Crew-7 zostały przypięte do rakiety Falcon 9 w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego we wtorek wczesnym rankiem w celu odliczania ćwiczeń, które miały pomóc w przygotowaniu drogi do piątkowego startu na pokładzie siódmego operacyjnego lotu promu SpaceX należącego do agencji. .

Załoga zbliżającego się lotu NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną przypięła pasy wczesnym rankiem we wtorek, aby odliczyć ćwiczenia. Od lewej do prawej: kosmonauta Konstantin Borysow, trzeci Rosjanin, który latał na statku SpaceX Crew Dragon; astronauta ESA Andreas Mogensen; Liderka misji Yasmine Mokbly; i japoński astronauta Satoshi Furukawa.

SpaceX


Kilka godzin później inżynierowie SpaceX z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystrzelili 21 satelitów internetowych Starlink przy użyciu Falcona 9 ze wzmacniaczem pierwszego stopnia podczas swojego 15. lotu. Satelity zostały wystrzelone do samodzielnego lotu około godzinę po starcie, co zwiększyło łączną liczbę wystrzelonych do tej pory satelitów Starlink do 4983.

Tymczasem w Kennedy Space Center na Florydzie inżynierowie kontynuowali odliczanie, odpalając w piątek silniki pierwszego stopnia wzmacniacza, który pomoże wynieść statek kosmiczny Crew Dragon na orbitę. Telemetria wykazała, że ​​wzmacniacz działał zgodnie z oczekiwaniami na ostatniej dużej przeszkodzie przed wystrzeleniem.

Po próbie odliczania i wystrzeleniu Starlink SpaceX odpaliło we wtorek silniki pierwszego stopnia rakiety Crew-7 Falcon 9, aby sprawdzić jej gotowość do startu. Testy wypadły pomyślnie i samolot jest nadal na dobrej drodze do startu o 3:50 w piątek.

Wiadomości Williama Harwooda/CBS


Następnie o godzinie 21:08 czasu wschodniego rosyjska federalna agencja kosmiczna Roscosmos wystrzeliła statek kosmiczny Progress MS-24/85P z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

W miarę pogoni stacji kosmicznej Progress indyjska automatyczna sonda Chandrayaan-3 podejmie próbę wylądowania na Księżycu w środę rano czasu amerykańskiego, cztery dni po tym, jak rosyjski lądownik Luna-25 rozbił się o powierzchnię Księżyca po nieudanym wystrzeleniu rakiety.

Chandrayaan-3 jest kontynuacją poprzedniej indyjskiej misji na Księżyc, która rozbiła się o powierzchnię w 2019 roku. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) podała we wtorek, że statek kosmiczny działa sprawnie i jest gotowy do lądowania w środę o 8:34.

„Misja przebiega zgodnie z harmonogramem” – napisała indyjska agencja kosmiczna na Twitterze. „Systemy poddawane są regularnym kontrolom. Płynność działania trwa. MOX jest pełen energii i emocji!”

Oczekuje się, że pojazd Progress, załadowany 2,7 ​​ton paliwa, wody, zapasów dla załogi i innego sprzętu, dogoni stację kosmiczną w czwartek wieczorem i rozpocznie automatyczne dokowanie o 23:50.

Rosjanie zakończyli wyjątkowo pracowity dzień w kosmosie wystrzeleniem statku towarowego Progress załadowanego 2,7 ton zaopatrzenia i sprzętu zmierzającego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

NASA/Rokosmos


Cztery godziny później, o 3:50 w piątek, misja SpaceX Crew-7 ma wystartować z historycznej platformy 39A w Kennedy Space Center.

Dowódczyni załogi-7 Jasmine Mokbeli, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Andreas Mogensen, japoński astronauta Satoshi Furukawa i rosyjski kosmonauta Konstantin Borysow wymieniają na stacji cztery inne pryzmaty, które zostały wystrzelone do laboratorium w marcu ubiegłego roku innym statkiem kosmicznym Crew Dragon.

Po pięciodniowym „przekazaniu” mającym na celu zapoznanie zastępców z działaniem stacji, dowódca VI załogi Stephen Bowen, pilot Woody Hoburgh, astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi i kosmonauta Andrei Vediaev rozdzielą się i powrócą na Ziemię, aby zakończyć 184-dniową misję. zadanie.

READ  Naukowcy odkryli, że pierścienie Saturna narodziły się z kosmicznej perspektywy