Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Handelsblatt: Polityka byłaby większą katastrofą niż Brexit |  Polskie Echa

Handelsblatt: Polityka byłaby większą katastrofą niż Brexit | Polskie Echa

Polexit to coraz częściej dyskutowany scenariusz o tragicznych konsekwencjach. Eksperci ostrzegają: wyjście Polski z Unii Europejskiej zniszczy jej gospodarkę i doprowadzi do narodowego powstania” – napisał Matthias Brugmann w weekendowym wydaniu największego dziennika w kręgach gospodarczych – Handelsblatt.

Autor stwierdza, że ​​określenie „polnische Wirtschaft” (gospodarka polska), które kiedyś było obelgą, stało się synonimem niezwykłego sukcesu gospodarczego. Jak podkreśla, PKB Polski podwoiło się od wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku, a tempo wzrostu w Polsce jest wyższe niż w Niemczech. Brugmann dodaje, że Polska ma najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej, a pod względem inwestycji zagranicznych zajmuje trzecie miejsce w Europie.

Ciemne chmury nad Polską

„Jednak w dzisiejszych czasach nad Wisłą i Odrą zbierają się ciemne chmury: coraz więcej ludzi mówi o polityce – o wystąpieniu Polski z Unii Europejskiej. Są dwa główne powody: frustracja największej gospodarki Europy Wschodniej z Brukseli i niezadowolenie krajów Europy Zachodniej z polityki antydemokratycznej Rosnące potęgi Warszawy, jak zauważył dziennikarz w „Handelsblatt”.

Niedługo może dojść do rozstrzygającego pojedynku między Polską a Brukselą, napisał Brugesmann, wyjaśniając, że polski Trybunał Konstytucyjny może wydać w najbliższy czwartek orzeczenie w sprawie polskiego prawa o prawie UE.

Premier Mateusz Morawiecki i jego partia „Popularne Krajowe Prawo i Sprawiedliwość” chcą samodzielnego rozstrzygania spraw związanych z wymiarem sprawiedliwości. PiS zarzuca UE „kolonializm” i określa jej działania jako „walkę o wolność i suwerenność Polski”.

W tym kontekście Brugman przytacza wypowiedź posła Marka Soskiego, członka PiS, który porównywał obecny konflikt z Brukselą do wojny z okupacją niemiecką i sowiecką, oraz rozważania swojego kolegi Janusza Kowalskiego, który błagał go o rozważenie, czy brytyjski tor by to zrobił. Bądź najlepszy dla Polski. Pisarz zwraca uwagę na wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który widział go „powtarzającego się przeciwko Unii Europejskiej prawie codziennie”.

Nowelizacja konstytucyjna to test

Jak napisał Handelsblatt, opozycja postanowiła przetestować PiS. Izba Reprezentantów ma zająć się poprawką do konstytucji, dzięki której Brexit będzie możliwy tylko wtedy, gdy taka propozycja zostanie poparta większością dwóch trzecich w parlamencie, a nie zwykłą większością, jak to jest obecnie.

Brugman tłumaczy, że „opozycja zmusza PiS do zajęcia wyraźnego stanowiska wobec polityki, a więc wobec partnera Związku Narodowego, poprzez decyzję parlamentarną, a nie (partyjną)”.

Handelsblatt twierdzi, że 38-milionowa Polska otrzyma z Europejskiego Funduszu Spójności w latach 2021-2027 nawet 75 mld euro, podczas gdy ponad 60-milionowe Włochy mogą liczyć na 42,1 mld euro.

Według niemieckiej gazety z Europejskiego Funduszu Odbudowy dla Polski przeznaczono 58 mld euro. Jednak środki te nie zostały jeszcze uruchomione, „zaostrzając frustrację” i „podsycając debatę polityczną”. Przedstawiciel środowisk biznesowych w Warszawie, który chce zachować swoją tożsamość w tajemnicy, ostrzega, że ​​„jeśli ta sytuacja utrzyma się przez dwa, trzy lata, odwrócą się pozytywne nastroje wobec Europy”.

Piorunujące efekty Polexitu

Skutki wyjścia Polski z Unii Europejskiej mogą być elektryzujące – ocenia Handelsblatt. Redakcja cytuje polskiego ekonomistę Rocha Donina Wisowicza z London School of Economics, że polityka polityczna byłaby „bardziej katastrofalna niż Brexit”. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii wyjście z UE doprowadziłoby nie tylko do „kryzysu gospodarczego i finansowego” Polski, ale także do cywilizowanego upadku.

Irenus Bell z Amicus Europae wierzył, że polityka polityczna doprowadzi do powstania narodowego. Opuszczenie UE byłoby „budżetowym trzęsieniem ziemi” i przejściem w kierunku „prawicowego autorytaryzmu” i mogłoby zniechęcić zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce.

Dla wielu inwestorów członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o atrakcyjności Polski jako odpowiedniego miejsca do inwestowania – podkreśla „Handelsblatt”.

READ  Kluczowe wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | stan

Czy chciałbyś skomentować ten artykuł? Zrób to na Facebooku! >>