Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Grek, który przeżył katastrofę łodzi z migrantami, przeżywa emocjonalne spotkanie ze swoim bratem |  wiadomości ze świata

Grek, który przeżył katastrofę łodzi z migrantami, przeżywa emocjonalne spotkanie ze swoim bratem | wiadomości ze świata

Relacje świadków wskazują, że na pokładzie łodzi rybackiej, która wywróciła się w środę rano, znajdowało się od 400 do 750 osób. Dokładne okoliczności zatonięcia łodzi w cieniu greckiej straży przybrzeżnej pozostają niejasne.


Piątek 16 czerwca 2023 13:16, Wielka Brytania

18-latek, który przeżył po tym, jak łódź rybacka przewożąca migrantów zatonęła u wybrzeży Grecji, został sfilmowany podczas emocjonalnego spotkania z bratem.

Mohammed z Syrii był widziany płacząc i trzymając ramiona swojego starszego brata, Fadiego, przez żelazną barierę w greckim porcie Kalamata, gdzie ocaleni spali przez ostatnie dwa dni.

„Dzięki Bogu, że jesteś bezpieczny”, powiedział Fadi, który przyjechał z Holandii w poszukiwaniu swojego brata, gdy wielokrotnie całował młodszego brata w głowę.

Dziesiątki krewnych zebrało się w porcie, licząc na wieści, i robiło zdjęcia swoim bliskim telefonami komórkowymi.

Co najmniej 78 osób utonęło, a 104 osoby zostały uratowane Po tym, jak statek wywrócił się około 50 mil od miasta Pylos na południowym wybrzeżu w środę rano.

Bezpośrednio po katastrofie władze greckie sprowadziły ocalałych na brzeg, a ciała tych, którzy zginęli, zostały odzyskane.

Relacje świadków wskazują, że na łodzi rybackiej o długości od 20 do 30 metrów znajdowało się od 400 do 750 osób.

Uważa się, że starożytny statek opuścił Egipt, a następnie zabrał pasażerów w libijskim mieście portowym Tobruk 10 czerwca.

Urzędnik greckiego ministerstwa żeglugi powiedział, że w związku z katastrofą statku aresztowano dziewięć osób.

Brytyjczycy obawiali się o swoich krewnych imigrantów

Dokładne okoliczności zatonięcia statku podczas utrudnień ze strony greckiej straży przybrzeżnej pozostają niejasne.

Władze greckie i agencja ochrony granic Unii Europejskiej Frontex wyśledziły łódź, zanim wywróciła się i zatonęła.

Władze, które we wtorek zostały zaalarmowane przez Włochy, a następnie monitorowały statek przez 15 godzin, zanim zatonął, twierdzą, że pasażerowie statku wielokrotnie odmawiali greckiej pomocy, twierdząc, że chcą płynąć do Włoch.


zdjęcie:
Migranci na łodzi podczas akcji ratunkowej, tuż przed wywróceniem się ich łodzi na otwartym morzu u wybrzeży Grecji. Fot.: Grecka Straż Przybrzeżna / Reuters

zdjęcie:
Migranci, którzy zostali uratowani po wywróceniu się ich łodzi, są widziani w magazynie w porcie Kalamata

Czytaj więcej:
Migracja przez Morze Śródziemne to nie lada gratka
Moja ostatnia szansa na drugie życie
Rishi Sunak twierdzi, że jego wysiłki na rzecz ograniczenia przepraw przez kanały działają

READ  Ostrzeżenie pogodowe dla Urzędu Meteorologicznego w Irlandii Północnej: Prawdopodobne powodzie po wydaniu trzech ostrzeżeń

Rzecznik straży przybrzeżnej Nikos Alexiou, powołując się na relacje ocalałych, powiedział, że pasażerami w ładowni łodzi rybackiej były kobiety i dzieci, ale liczba zaginionych osób, szacowana na setki, pozostaje niejasna.

Ci, którzy przeżyli, rozmawiając z władzami greckimi, powiedzieli, że zapłacili po 4500 dolarów za wyjazd do Włoch.

Organizacja Narodów Zjednoczonych odnotowała ponad 20 000 zgonów i zaginięć w środkowej części Morza Śródziemnego od 2014 r., co czyni to miejsce najniebezpieczniejszym przejściem migracyjnym na świecie.