science

Gigantyczna skamielina znaleziona przez dzieci w wieku szkolnym to nowy gatunek wymarłego pingwina

Pingwin olbrzymi, przedstawiony na zdjęciu, miał 4,7 stopy długości, gdy żył 34 miliony lat temu (Zdjęcie: Simone Giovanardi)

34-milionowa skamielina odkryta przez uczniów na plaży w Nowej Zelandii została potwierdzona jako nowy gatunek pingwina.

Dzieci z Waikato podczas letniej wyprawy na polowanie na skamieliny z Hamilton Junior Naturalist Club w porcie Kauhia odkryły szczątki w 2006 roku.

Naukowcy z Uniwersytetu Massey w Nowej Zelandii w końcu ujawnili, że szkielet należy do gatunku wcześniej nieznanego ludziom.

Pingwin olbrzymi został nazwany „Kairuku Waewaeroa”, a druga część nazwy jest inspirowana słowem Maorysów oznaczającym „długonogie”.

„Pingwin jest podobny do gigantycznych pingwinów Kairuku opisanych po raz pierwszy z Otago, ale ma znacznie dłuższe nogi” – powiedział dr Daniel Thomas, starszy wykładowca zoologii w Szkole Nauk Przyrodniczych i Obliczeniowych Massey.

„Te dłuższe nogi sprawiłyby, że pingwin był znacznie dłuższy niż inne Kairuku, gdy chodził po lądzie, być może około 1,4 metra, i mogły mieć wpływ na szybkość, z jaką może pływać lub jak głęboko może nurkować”.

Uważa się, że Kairuku waewaeroa wędrował wzdłuż wybrzeża Nowej Zelandii około 34,6 do 27,3 milionów lat temu, przyćmiewając współczesne pingwiny na około 4,7 stopy.

Naukowcy wykorzystali skany 3D, aby ujawnić więcej na temat starożytnego pingwina, który byłby wyższy niż wiele odkrytych przez nich dzieci.

A. Narysuj linię otworu, b. Zdjęcie ze skamieniałości, ok. godz. Porównanie wielkości waewaeroa Kairuku i pingwina cesarskiego (Zdjęcie: Journal of Vertebrate Paleontology)

Badanie, które zostało opublikowane wczoraj w Czasopismo Paleontologii KręgowcówOdkrycie jest jak dotąd najbardziej kompletnym skamieniałym szkieletem starożytnego pingwina olbrzymiego, jaki kiedykolwiek odkryto, dodaje.

Dr Thomas dodał: “Kairuku waewaeroa jest emblematyczna z wielu powodów. Skamieniały pingwin przypomina nam, że dzielimy Zelandię z niesamowitymi liniami zwierząt sięgającymi głębin czasu, a to dzielenie się daje nam ważną rolę w opiece”.

Sposób odkrycia skamieniałości pingwina przez dzieci, które odkryły przyrodę, przypomina nam o znaczeniu zachęcania przyszłych pokoleń do zostania kaiteaki [guardians]”.

„To surrealistyczne wiedzieć, że odkrycie, którego dokonaliśmy jako dzieci wiele lat temu, przyczynia się do dzisiejszej nauki” – powiedział Stefan Savi, który był jednym z dzieci, które odkryły skamielinę 15 lat temu w wieku 13 lat.

To nawet nowy rodzaj! Pingwiny olbrzymie rzadko występują w Nowej Zelandii, więc naprawdę wspaniale jest wiedzieć, że społeczność nadal je bada i dowiaduje się więcej na ich temat.

Dr Esther Dale, ekolog roślin, która ją współodkryła, powiedziała: „To wystarczająco ekscytujące, aby wziąć udział w odkryciu tak dużej i stosunkowo kompletnej skamieniałości, nie wspominając o nowym gatunku.

„Jestem podekscytowany tym, czego możemy się od niego nauczyć o ewolucji pingwinów i życiu w Nowej Zelandii”.

„To jest coś, co dzieci, których to dotyczy, będą pamiętać do końca swojego życia” – powiedział Mike Saffey, prezes Hamilton Junior’s Naturalist.

Skontaktuj się z naszym zespołem informacyjnym, wysyłając e-mail na adres [email protected]

Więcej historii takich jak ta, Sprawdź naszą stronę z wiadomościami.

READ  Naukowcy wypuszczają lepką plamę pleśni w kosmos

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment