Economy

Fundusz naprawczy Ursuli von der Leyen nie generuje „gospodarczej fortuny”, by uratować UE | świat | Aktualności

Ursula von der Leyen szczegółowo opisuje plan naprawy nowej generacji UE

W swojej książce dla Raportu Brukselskiego ekonomista Dan Karl twierdził, że pionierski program von der Leyen mający na celu walkę ze spowolnieniem gospodarczym spowodowanym przez pandemię koronawirusa opiera się na zbyt wielu warunkach, aby odnieść sukces. Odnosząc się do własnej prognozy Komisji Europejskiej, Krall napisał: „Te zastrzyki gotówki raczej nie przyniosą ekonomicznego zysku, nawet według własnych szacunków Komisji Europejskiej.

„Komisja jest szczególnie optymistycznie nastawiona do Grecji i Włoch, dwóch największych odbiorców, ale spodziewa się, że jeśli wydadzą swoje w pełni przyznane kwoty, które odpowiadają 20 proc. i 13 proc. PKB na 2020 r., sprawią, że ich gospodarka tylko 3,3 procent i 2,5 procent większa do 2026 roku w porównaniu do punktu odniesienia bez refundacji.

„Modelowanie nie obejmuje wpływu reform pobudzających wzrost, które są kluczowym elementem planów, ale znacznie trudniejszym do wdrożenia. W każdym razie nie wydaje się to być najlepszym stosunkiem jakości do ceny”.

Kontynuował: “Niektóre rządy będą wywierać silną presję, aby szybko i bez zbytniej rygorystycznego przekazywania pieniędzy. To, w jaki sposób Komisja stosowała reguły fiskalne w ciągu ostatnich 20 lat, może być wymowne – zawsze ulegała presji politycznej, a ani jednej rząd został ukarany.

„Niedawne informacje, że Komisja trzyma zielone światło dla polskich i węgierskich planów narodowych, mogą wskazywać na krok we właściwym kierunku, mimo że rządy tych dwóch krajów nie mają wielu sojuszników politycznych na szczeblu UE, zwłaszcza po Węgrzech. Rządząca partia Fidesz opuściła największą grupę Paneuropejskiego polityka, Europejską Partię Ludową, którą chroni od dekady.

Karl mówi, że fundusz naprawczy Ursuli von der Leyen nie zapewni „ekonomicznej fortuny” (Zdjęcie: Getty)

READ  Eurodeputowany ds. energii zmusza do milczenia na spotkaniach gazowych przed głosowaniem

„Jednakże, chociaż 24 mld euro i 7 mld euro zostały przyznane z dotacji z Europejskiego Funduszu Naprawy dla Polski i Węgier, mają one otrzymać trzykrotność funduszy strukturalnych UE w budżecie na lata 2021-27 (72 mld euro i 21,5 euro). miliardy ponad proste + niewykorzystane pieniądze z lat 2014-20). Jest o wiele mniej szumu wokół tego, co zamierzają zrobić z tymi pieniędzmi – może biznes jak zwykle”.

Doszedł do wniosku: „Nie ma wątpliwości co do symbolicznej wartości Funduszu Naprawczego jako wspólnej europejskiej odpowiedzi na poważny wstrząs zewnętrzny i jego zdolności do promowania reform sprzyjających wzrostowi, biorąc pod uwagę formalne warunki i okresowe przeglądy związane z uwolnieniem środków. Jednak, jak pokazuje modelowanie komisji, nie należy dać się zwieść oczekiwanemu efektowi.

Dzieje się tak, gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał we wtorek prognozę globalnego wzrostu na poziomie 6% na 2021 r. i podniósł prognozę dla Stanów Zjednoczonych i innych zamożnych gospodarek, ale obniżył swoje szacunki dla krajów rozwijających się zmagających się z wysoką liczbą Covid-19 infekcje.

Fundusz dokonał największej aktualizacji w Wielkiej Brytanii, zwiększając swój wzrost w 2021 r. o 1,7 punktu procentowego do 7,0 procent, odzwierciedlając lepsze dostosowanie do ograniczeń COVID-19 niż wcześniej oczekiwano.

Czytaj więcej: Macron i Draghi planują za plecami UE nowy sojusz mocarstw

Z drugiej strony strefa euro odnotowała mniejszy wzrost o 0,2 punktu procentowego w 2021 r.

W swojej aktualizacji Global Economic Outlook Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że różnica między bogatymi gospodarkami a krajami wciąż cierpiącymi na koronawirusa zależy w dużej mierze od poprawy dostępu do szczepionek COVID-19 i dalszego wsparcia finansowego w gospodarkach rozwiniętych, podczas gdy rynki wschodzące są w obliczu trudności na obu frontach. .

„Prawie 40 procent populacji w gospodarkach rozwiniętych zostało w pełni zaszczepionych, w porównaniu do 11 procent w gospodarkach wschodzących i niewielki procent w krajach rozwijających się o niskich dochodach”, powiedział Gita Gopinath, główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego. konferencja prasowa”. .

READ  Polska koalicja rządowa rozpada się po rezygnacji wicepremiera - Manumet Stream

„Szybsze niż oczekiwano wskaźniki szczepień i powrót do normalności doprowadziły do ​​aktualizacji, podczas gdy brak dostępu do szczepionek i odnowiona fala przypadków COVID-19 w niektórych krajach, w szczególności w Indiach, doprowadziły do ​​obniżenia jakości” – powiedziała.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy znacznie podniósł swoje prognozy dla Stanów Zjednoczonych, które obecnie spodziewają się wzrostu o 7,0 proc. w 2021 r. i 4,9 proc. w 2022 r. — odpowiednio o 0,6 i 1,4 punktu procentowego więcej niż w kwietniowej prognozie.

nie przegap:
Yanis Varoufakis niszczy spuściznę Angeli Merkel [INSIGHT]
Brexit: UE uniemożliwia Wielkiej Brytanii przystąpienie do traktatu międzynarodowego [LIVE BLOG]
Von der Leyen to butelkuje! UE wstrzymuje działania prawne przeciwko Wielkiej Brytanii المملكة [ANALYSIS]

Unijne dotacje z funduszu odzyskiwania wiadomości o koronawirusie

Wiadomości UE: Fundusz odzyskiwania koronawirusa przyznany każdemu krajowi (Zdjęcie: EKSPRESOWE)

Prognozy zakładają, że Kongres USA zatwierdzi prawie 4 biliony dolarów od prezydenta Joe Bidena na proponowaną infrastrukturę, edukację i wsparcie rodziny, w dużej mierze zgodnie z wizją Białego Domu.

Pozytywne skutki planów wydatków USA, wraz z oczekiwanym postępem w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi, zwiększają prognozę globalnego wzrostu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 2022 r. do 4,9 proc., czyli o 0,5 punktu procentowego więcej niż w kwietniu.

Japonia odnotowała spadek o 0,5 punktu procentowego, co odzwierciedla większą liczbę infekcji i zaostrzenie restrykcji w pierwszej połowie roku.

Indie, które w tym roku doświadczyły ogromnej fali infekcji koronawirusem, odnotowały największy spadek prognozy wzrostu – trzy punkty procentowe – do 9,5% w 2021 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy również obniżył swoją prognozę dla Chin na 2021 r. o 0,3 punktu procentowego, powołując się na ograniczenie inwestycji publicznych i publicznego wsparcia finansowego.

MFW prognozował również niższe perspektywy dla Indonezji, Malezji, Filipin, Tajlandii i Wietnamu, ponieważ ostatnie fale infekcji COVID-19 wpływają na aktywność.

Fundusz prognozuje, że w Azji wschodzącej wzrośnie w tym roku o 7,5 proc., czyli o 1,1 punktu procentowego mniej niż jego prognoza z kwietnia.

READ  Czym jest Europejski Zielony Ład?

Kraje o niskich dochodach odnotowały spadek wzrostu o 0,4 punktu procentowego w 2021 r., przy czym fundusz podaje powolne wprowadzanie szczepionek jako główny czynnik hamujący ich powrót do zdrowia.

Gopinath powiedział, że MFW uważa presję inflacyjną za tymczasową ze względu na „niedopasowanie podaży i popytu”, gdy gospodarki ponownie otwierają się, a wysokie odczyty inflacji w tym roku, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, powrócą do normalnego poziomu w przyszłym roku.

Powiedziała jednak, że jeśli długofalowe wąskie gardła podażowe okażą się tak, mogą spowodować, że oczekiwania inflacyjne nie zostaną ograniczone w przyszłym roku, co byłoby powodem do niepokoju.

„Chociaż widzimy wzrost płac w niektórych sektorach, nie uważamy tego za zjawisko powszechne, a oczekiwania inflacyjne są płaskie” – powiedziała. „Jednak nadal nie wydostaliśmy się jeszcze z lasu”.

Fundusz stwierdził, że gdyby Fed ponownie ocenił swoje perspektywy inflacyjne i podjął środki ostrożności w celu zaostrzenia polityki pieniężnej, dodałoby to „podwójnej wpadce” rynkom wschodzącym, dodając odpływ kapitału i wyższe koszty finansowania zewnętrznego do wyzwań związanych ze wzrostem.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment