Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Film NASA pokazuje oszałamiający widok marsjańskiego krateru

Film NASA pokazuje oszałamiający widok marsjańskiego krateru

Łazik Perseverance NASA unosi się obecnie nad dużym marsjańskim kraterem uderzeniowym. I ma wspaniały horyzont.

Poszukując dowodów na to, że w przeszłości nadawała się do zamieszkania i możliwych śladów wymarłego życia na marsjańskiej pustyni, łazik wykonał 152 zdjęcia z widokiem na krater Belva, które agencja kosmiczna połączyła w rozszerzoną mozaikę, a także opublikowała w formie obszernego filmu poniżej .

„Misje łazika marsjańskiego zazwyczaj kończą się badaniem podłoża skalnego w małych, płaskich ekspozycjach w bezpośrednim obszarze roboczym łazika” – powiedziała Katie Stack Morgan, zastępca naukowca projektu w misji Perseverance. — powiedział w oświadczeniu(Otwiera się w nowej karcie). „Właśnie dlatego nasz zespół naukowy tak chętnie sfotografował i zbadał Belvę. Kratery uderzeniowe mogą dostarczyć fantastycznych widoków i pionowych cięć, które dostarczają ważnych wskazówek co do pochodzenia tych skał z perspektywy i w skali, której normalnie nie doświadczamy. „

Zobacz też:

Naukowcy odkryli, że życie pod powierzchnią Marsa ma większy sens niż kiedykolwiek wcześniej

Mars jest pełen kraterów, zarówno dużych, jak i małych, które w większości powstają z obiektów zderzających się z Czerwoną Planetą. Nie inaczej jest w przypadku Belvy, która ma ponad pół mili szerokości. Niczym autostrada prowadząca przez wzgórze, krater ujawnił dowody na wodnistą przeszłość Marsa. Pochyłe skały mogą być dowodem na starożytną mierzeję na Marsie, zdeponowaną przez dużą rzekę. Jak wyjaśniła NASA, skały na pierwszym planie mogły zostać tam wyrzucone przez dramatyczne uderzenie lub „mogły zostać przeniesione do krateru przez system rzeczny”.

Chcesz więcej wiedzy Czy wiadomości techniczne są dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej? Zapisz się do newslettera Mashable’s Light Speed Dzisiaj.

Ponad kraterem łazik Perseverance znalazł już przekonujące dowody na istnienie głębokiej „krętej rzeki”, która istniała miliardy lat temu, kiedy Mars był znacznie cieplejszy, bardziej wilgotny i izolowany gęstszą atmosferą.

Planetolodzy zastanawiają się, czy w tych wilgotnych, nadrzecznych miejscach mogło rozwijać się jakiekolwiek prymitywne życie. Miliony mil poza Ziemią poszukiwania trwają.

READ  Naukowcy potwierdzają, że Ziemia jest śledzona przez „asteroidę trojańską”