Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiny planują wystrzelenie dużego kosmicznego teleskopu egzoplanet około 2035 roku – China.org.cn

Chiny planują wystrzelenie dużego kosmicznego teleskopu egzoplanet około 2035 roku – China.org.cn

Zdjęcie opublikowane w 2016 roku przedstawia wrażenie artysty na temat niezwykle potężnej i jasnej supernowej ASASSN-15lh widzianej z egzoplanety znajdującej się w odległości około 10 000 lat świetlnych w galaktyce macierzystej supernowej. [Photo/Xinhua]

Według naukowców Chiny finansują studium koncepcyjne i rozważają sfinansowanie studium wykonalności dużego teleskopu kosmicznego do polowania na egzoplanety, który ma rozpocząć działalność około 2035 roku.

Według naukowców 6-metrowy ultrafioletowo-optyczny teleskop kosmiczny, zwany po chińsku Tianlin lub „sąsiad na niebie”, będzie przeznaczony głównie do poszukiwania planet podobnych do Ziemi, zwłaszcza bliźniaków Ziemi, w strefach nadających się do zamieszkania wokół pobliskich gwiazd. z głównego laboratorium astronomii wizualnej w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Pekinie.

Strefa nadająca się do zamieszkania to ani za gorący, ani za zimny obszar wokół gwiazdy, w którym na powierzchni planety może istnieć woda w stanie ciekłym.

Teleskop Tianlin o średnicy apertury 6 metrów zostanie wystrzelony na halo orbity L2 Słońca i Ziemi. Punkt L2 w układzie Ziemia-Słońce jest idealny dla astronomii, ponieważ sonda jest wystarczająco blisko, aby komunikować się z Ziemią, może utrzymywać Słońce, Ziemię i Księżyc za sondą w celu pozyskiwania energii słonecznej oraz zapewnia wyraźny widok głębokiej przestrzeni kosmicznej dla teleskopy.

Teleskop będzie wykorzystywał cztery precyzyjne czujniki, szerokopasmowy i wysokodyspersyjny spektrograf, kamerę o wysokiej rozdzielczości przestrzennej i koronograf o wysokim kontraście, aby uchwycić cechy widmowe ozonu, tlenu, wody i metanu.

Podstawowym celem misji jest poszukiwanie i charakteryzowanie atmosfer pobliskich egzoplanet, zwłaszcza planet podobnych do Ziemi i pobliskich planet skalistych wokół gwiazd G i K, badanie ich możliwości zamieszkania oraz poszukiwanie ewentualnych biosygnatur w atmosferze lub na ich powierzchni , stwierdzili naukowcy.

Gwiazdy takie jak nasze Słońce są klasyfikowane jako gwiazdy G. Są żółte i mają temperaturę powierzchni od 5000 do 6000 K (4726,85 °C do 5726,86 °C). Gwiazdy typu K są mniej masywne i chłodniejsze niż nasze Słońce i są żółte do pomarańczowych w temperaturze około 3500 do 5000 K.

READ  Oto jak oglądać kometę Halleya powodującą olśniewający deszcz meteorytów orionidów nad Szkocją

Drugorzędnym celem naukowym jest uzyskanie wszechstronnego zrozumienia różnych typów planet i układów planetarnych pod względem ich składników, sposobu ich powstawania i rozwoju oraz tego, co składa się na ich atmosferę, poprzez przeprowadzenie dogłębnego badania spektralnego próbki (ponad 100) pobliskich skalistych i gazowych planet z dokładnością i precyzją.

Całe obserwatorium, łącznie z teleskopem i instrumentami, będzie ważyło około 15,6 tony. Zostanie umieszczony na platformie statku kosmicznego, która zostanie opracowana wspólnie z teleskopem, aby osiągnąć wysoką stabilność dynamiczną i termiczną wymaganą przez cele misji.

Według naukowców całkowity ładunek może ważyć 40 ton i ma zostać wystrzelony około 2035 roku przez chińską rakietę nośną Long March-9 nowej generacji.

China Aerospace Science and Technology Corporation, twórca serii rakiet nośnych Long March, powiedział w 2019 roku, że Long March-9 ma wykonać swój pierwszy lot około 2030 roku i będzie wspierać załogową eksplorację Księżyca, eksplorację głębokiego kosmosu i budowę kosmosu. Elektrownia słoneczna.

Kiedy Tianlin znajdzie się na miejscu w 2030 r., naukowcy stwierdzili, że będzie to pierwszy tego rodzaju obiekt na świecie, który pozwoli zidentyfikować życie poza Słońcem. Teleskop został zaprojektowany tak, aby miał żywotność operacyjną co najmniej 10 lat.

Misja albo zwróci pierwsze wykrycie pozasłonecznych biosygnatur, albo w inny sposób zasygnalizuje nam, że nasza planeta jest jedyną życiodajną planetą w pobliskim wszechświecie, w ramach ograniczeń wykrywania teleskopu.

READ  Joan Collins nazywa Williama Shatnera „idiotą” za podróż w kosmos
101郭翊明/enpproperty-->