Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejska moda Avondale nosi najnowsze zamknięcie polskiego biznesu, powołując się na rosnące czynsze

Europejska moda Avondale nosi najnowsze zamknięcie polskiego biznesu, powołując się na rosnące czynsze

Avondale – Podstawowa część polskiej społeczności biznesowej zamyka swoje podwoje po 37 latach działalności z powodu gwałtownie rosnących czynszów.

European Fashion Wear, zlokalizowana pod adresem 3025 N. Milwaukee Ave., jest w trakcie zamykania, w związku z trwającą wyprzedażą.

Ta firma jest jedną z wielu polskich witryn sklepowych, które stały się domem Avondale, a europejska odzież modowa przetrwała prawie cztery dekady zmieniającej się demografii i gentryfikacji w okolicy. Jednak po sprzedaży budynku i gwałtownym wzroście czynszu Nageh Ajaj, właściciel European Fashion Wear, stwierdził, że pozostawienie obiektu otwartego jest niemożliwe.

„Czynsz zabija pracę” – powiedział Ajaj. „Ten budynek stracił już firmy, które działają tu od dziesięcioleci. Co możemy zrobić, gdy koszty wynajmu wzrosną czterokrotnie?”

Budynek przy 3015-25 North Milwaukee Ave., w którym mieści się europejska odzież modowa, został sprzedany w kwietniu za 1,95 miliona dolarów projektowi o nazwie Milwaukee Avondale LLC, jak wynika z akt nieruchomości hrabstwa Cook.

Ajaj powiedział, że w następnych miesiącach najemcom powiedziano, że czynsz wzrośnie do 5000 dolarów miesięcznie, czyli prawie czterokrotnie więcej niż poprzedni czynsz. Nie mogąc sobie pozwolić na podróż, Ajaj postanowił zamknąć swoją firmę.

Matthew Fritzshall, członek grupy, która kupiła budynek, powiedział, że choć cena rynkowa nieruchomości w Avondale wynosi około 20 dolarów za metr kwadratowy, poprzedni czynsz w European Fashion Wear wynosił około 4 dolarów za metr kwadratowy. Fritzschall powiedział, że właścicielowi European Fashion Wear zaproponowano początkowo podwyżkę do 12 dolarów za metr kwadratowy, ale oba podmioty nie mogły dojść do porozumienia.

„Musimy płacić podatki, wysokie koszty mediów i koszty operacyjne”, powiedział Fritzschall. „A przy cenie 4 dolarów za stopę nie można zatrzymać takiej nieruchomości”.

Ajaj nie jest pewien, kiedy dokładnie European Fashion Wear zakończy działalność, ponieważ początkowo firma miała 30 dni na opuszczenie firmy, ale od tego czasu poprosiła o przedłużenie. Właściciel powiedział, że sprawa jest obecnie przedmiotem sprawy sądowej.

READ  To jest zabawne: Harry Styles postanawia „rozproszyć mit binarnej egzystencji” | Piękno

European Fashion Clothing nie jest jedyną firmą dotkniętą podwyżką czynszów. Lokalny sklep optyczny Polo-Optyka, dawniej mieszczący się pod adresem 3021 N. Milwaukee Ave., według poprzedniego właściciela został zmuszony do zamknięcia po prawie trzydziestu latach z powodu nieoczekiwanych zmian stawek czynszu.

kredyt: Isaiaha Reynoldsa/Block Club Chicago
Oczekuje się, że European Fashion Wear zamknie swoją działalność po podwyżkach czynszów od nowych zarządców nieruchomości.

Skromny sklep odzieżowy był głównym punktem tętniącej życiem ulicy Milwaukee Street, znanej jako „Jacoo„.

Graniczy z Diversey Street od południa, Belmont Street od północy, Kennedy Expressway od wschodu i torami kolejowymi Union Pacific od zachodu, obszar ten stał się ośrodkiem przybywających polskich imigrantów w ostatnich dekadach XX wieku. Nazwa wywodzi się od pobliskiego kościoła św. Jacka, którego polskim patronem jest Jaka, oraz słowa „owo”, co w tłumaczeniu oznacza „wieś”.

Przez pewien czas „polska wieś” była samowystarczalną społecznością – wzdłuż korytarza Milwaukee kwitły rzeźnicy, kwiaciarnie i sklepy odzieżowe będące własnością Polaków.

z Znaczący spadek liczby ludności polskiej miasta od 2000 rokuWiele polskich firm, które wcześniej polegały na lojalnej bazie klientów, odnotowało spadek przychodów. W 2016 r. DNAinfo napisało, że powszechne przejście na zakupy internetowe w połączeniu ze zmieniającą się demografią doprowadziło w następnych dziesięcioleciach do suszy wiele polskich przedsiębiorstw wiejskich.

Pomimo zamknięcia Polo-Optyki i oczekującego zamknięcia europejskich sklepów z modą, właściciel budynku, w którym mieszczą się te firmy, oświadczył, że jest zainteresowany wynajęciem go firmom obsługującym pozostałą polską ludność w okolicy.

„Chcemy po prostu dobrze zarządzać okolicą, zapewniać dobrą przestrzeń komercyjną i jesteśmy gotowi w nią inwestować” – powiedział Fritzschall. „Zdecydowanie nawiążemy z kimś współpracę, jeśli będzie to coś zgodnego z przeszłą historią okolicy”.

Istnieją inne lokalne sklepy, które utrzymują Polski Korytarz Biznesu przy życiu.

Stasia Józwiak jest właścicielką i operatorką Szarotka Flowers przy Milwaukee Street i Hamlin Street od 37 lat. Choć okolica zmieniła się w ciągu kolejnych dziesięcioleci, Jozujak nadal planuje kontynuować swoją działalność w dającej się przewidzieć przyszłości.

READ  Będę pamiętał pobyt w Indiach – mówi odchodzący polski ambasador

Według niej czynsz za jej witrynę sklepową ustabilizował się w przeciwieństwie do innych okolicznych nieruchomości wzdłuż Milwaukee.

Bruno’s Barber Shop, mieszczący się pod adresem 3110 N. Milwaukee Ave., to jeden z niewielu filarów, które pozostały po czasach świetności Jackowa. Steve Ceselski odziedziczył sklep po swoim ojcu, który kupił posiadłość w 1969 roku. Przez 54 lata Bruno’s z powodzeniem służył mieszkańcom Avondale, a nawet rozszerzył swoją działalność na drugą lokalizację w Niles.

Ciesielski, pochodzący z Avondale, obecnie prowadzi sklep, który pozostaje ostoją zmieniającej się społeczności wokół niego.

„Biorąc pod uwagę wiele zmian, przez które przeszła okolica, a także ruch naszej bazy lojalnych klientów, którymi są głównie polacy, nadal trzymamy się naszej bazy” – powiedział Ceselski. „Współpracowaliśmy z klientami na tym obszarze i na szczęście pozyskujemy nowe zlecenia z pobliskich inwestycji”.

Zapisz się do Block Club Chicago, niezależny, 501(c)(3), newsroom prowadzony przez dziennikarzy. Każdy grosz zbieramy od dzielnic Chicago.

Kliknij Tutaj Aby wesprzeć Block Club z Darowiznę można odliczyć od podatku.

Dziękujemy za subskrypcję Block Club Chicago, niezależnego newsroomu o statusie 501(c)(3) prowadzonego przez dziennikarzy. Każdy grosz zbieramy od dzielnic Chicago. Kliknij Tutaj Aby wesprzeć Block Club z Darowiznę można odliczyć od podatku.

Obejrzyj nasz program telewizyjny „On The Block” w The U, CW26 i MeTV.

Posłuchaj podcastu „It’s All Good: A Block Club Chicago”: