Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina demaskuje schemat korupcyjny z udziałem urzędników wyższego szczebla – Politico

Ukraina demaskuje schemat korupcyjny z udziałem urzędników wyższego szczebla – Politico

Dwóch wysokich rangą urzędników ukraińskich zostało podejrzanych w ujawnionym w tym tygodniu przez ukraińskie władze antykorupcyjne programie defraudacji, obejmującym zakup pomocy humanitarnej.

Doniesiono, że pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy oraz były wiceminister gospodarki zdefraudowali 62 mln hrywien (około 1,5 mln euro), Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna Biuro (SAPO). jest znalezione.

To dopiero ostatnia fala korupcji, która ogarnęła Ukrainę od rozpoczęcia wojny z Rosją w 2022 r. W styczniu krajem wstrząsnęły poważne skandale korupcyjne związane z zamówieniami rządowymi na wojskowe usługi cateringowe i generatory prądu.

Zamiast zamiatać podejrzane interesy pod dywan, prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął masową represję, próbując pokazać sojusznikom w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, że Ukraina wyraźnie zrywa z przeszłością. Na początku tego miesiąca zwolnił wszystkich regionalnych szefów rekrutacji do wojska w związku z doniesieniami o korupcji, zastępując ich żołnierzami, którzy byli na pierwszej linii frontu lub zostali ranni w akcji.

Ten ostatni program obejmował zakup żywności przeznaczonej na pomoc humanitarną dla regionalnych administracji wojskowych oraz mieszkańców obwodów donieckiego, chersońskiego, sumskiego, zaporoskiego, kijowskiego, chmielnickiego, dniepropietrowskiego, połtawskiego i kijowskiego. Sabo Powiedział.

Zdaniem agencji, pierwszy wiceminister polityki rolnej w jednym przypadku nabywał żywność po cenach od dwóch do trzech razy wyższych od wartości rynkowej za pośrednictwem kontrolowanej spółki, która z kolei kupowała produkty po wartości rynkowej od polskiego producenta.

Kosztowało to Ukrzaliznycję około 719 000 euro w okresie od marca do sierpnia 2022 r.

„Zdawał sobie sprawę z rzeczywistej wartości rynkowej produktów, ponieważ regularnie otrzymywał odpowiednie dane od rządowej służby statystycznej” – stwierdziło NABU w komunikacie prasowym. „Wiedział także o możliwości zakupu produktów od ukraińskich producentów, ale celowo zignorował ten fakt” – dodał.

W ramach odrębnego programu, w którym uczestniczyło dwóch urzędników, środki spożywcze ponownie zakupiono po wyższych cenach za pośrednictwem przedsiębiorstwa pośredniczącego, które z kolei zakupiło je po wartości rynkowej od tureckiego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Wiceminister gospodarki zataił dowody na istnienie lepszych ofert i namawiał urzędników do nielegalnego zatwierdzania wniosków i faktur od kontrolowanych spółek.

READ  Grupa PZU wprowadza Akur8, aby podnieść ceny ubezpieczeń w krajach bałtyckich | biznes krajowy

W wyniku tego programu Ukrzaliznycja nadpłaciła spółkom kwotę około 841 tys. euro.

„Po otrzymaniu pieniędzy zostały one przekazane zagranicznej firmie z fałszywymi oznakami dalszego ustawodawstwa” – powiedział NABU. Podczas przeszukania domu uczestnika programu odkryto projekty protokołów podziału nieuczciwie zdobytych zysków.

Dochodzenie jest w toku.