Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejska Agencja Kosmiczna oczekuje na Szczycie Kosmicznym poparcia ludzkich wysiłków w kosmosie

Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej powiedział, że ma nadzieję, że zbliżający się szczyt kosmiczny zapewni polityczne wsparcie dla głównych europejskich inicjatyw kosmicznych, w tym programu eksploracji kosmosu przez człowieka.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 18 stycznia, aby omówić plany swojej agencji na ten rok, Josef Asbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział, że 16 lutego odbędzie się szczyt kosmiczny między Europejską Agencją Kosmiczną a państwami członkowskimi UE w Tuluzie we Francji. możliwość przekonania polityków europejskich do wspierania inicjatyw, co może obejmować zapewnienie Europie własnej zdolności do wynoszenia ludzi w kosmos.

Szczyt to dwa spotkania w jednym: pierwsza połowa dnia będzie spotkaniem Rady ds. Konkurencyjności Unii Europejskiej w jej „konfiguracji kosmicznej”, powiedział Asbacher, a ministrowie państw członkowskich ESA spotkają się później w ciągu dnia. Odbędzie się również wspólny lunch z dyskusjami na temat zmian klimatycznych i eksploracji kosmosu przez człowieka, a także przemówienie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona pod koniec dnia.

„Sposób, w jaki ustalamy program, polega na tym, że nakładają się one na siebie i tworzą jeden spójny pakiet i są od siebie zależne” – powiedział. „To bardzo zintegrowane spotkanie, które daje jeden wielki obraz Europy”.

Głównym tematem dyskusji będzie prawdopodobnie europejski lot w kosmos. Odkąd został szefem agencji w zeszłym roku, Aschbacher zasugerował, że Europa szuka własnej zdolności do latania astronautami, zamiast polegać na Stanach Zjednoczonych lub Rosji, aby przewieźli ich na swoich statkach kosmicznych. Eksploracja kosmosu przez ludzi była jedną z dwóch „inspirujących” długoterminowych inicjatyw zatwierdzonych przez członków ESA na listopadowym spotkaniu.

Na konferencji prasowej zauważył, że oprócz Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych, Indie rozwijają własny program lotów kosmicznych z ludźmi, który może rozpocząć wypuszczanie ludzi już w przyszłym roku. „Wszyscy mają swój własny statek, aby odkryć kolejną granicę, a to oznacza następną strefę ekonomiczną, którą jest Księżyc i dalej” – powiedział. „Europa nie ma takiego statku”.

READ  Meteor „Fireball” został uchwycony podczas kręcenia filmu na niebie Karoliny Północnej

„To bardzo ważna dyskusja, ponieważ myślę, że wykracza to poza przestrzeń kosmiczną. To nie jest tylko dyskusja o kosmosie” – powiedział. „To jest debata polityczna, która wpływa na wszystkie elementy społeczeństwa”.

Gościem specjalnym konferencji prasowej był astronauta ESA Thomas Bisquet, który w zeszłym roku spędził sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zaoferował swoje wsparcie dla nowej inicjatywy lotów kosmicznych z udziałem ludzi. My, jako grupa europejskich odkrywców, wierzymy, że Europa powinna być odważna w eksploracji kosmosu. Jesteśmy gotowi iść odważnie i odkrywać Europę, jeśli otrzymamy mandat”.

Aschbacher powiedział, że szuka wsparcia dla ludzkich zdolności do eksploracji przestrzeni kosmicznej w Europie na szczycie kosmicznym, który rozpocznie planowanie tego, co pociąga za sobą taki program. „To nie jest decyzja budżetowa, ale polityczna, ponieważ państwa członkowskie Unii Europejskiej i Europejska Agencja Kosmiczna spotykają się i dyskutują, co Europa powinna zrobić w kosmosie w przyszłości”.

Zapytany o to, co uważa za pomyślny wynik szczytu kosmicznego, Schbacher powiedział, że szuka wsparcia politycznego, aby przestudiować opcje takiego programu w odniesieniu do lotów kosmicznych z udziałem ludzi. „Mam nadzieję, że europejski establishment polityczny przeprowadzi bardzo dobrą dyskusję” – powiedział. „Mam nadzieję, że musimy nad tym pracować, aby przedstawić konkretne propozycje”. Dodał, że opracowanie tych propozycji zajmie około roku.

Loty kosmiczne nie będą jedynym tematem szczytu. Inne kwestie obejmują inne inicjatywy zatwierdzone przez Europejską Agencję Kosmiczną na listopadowym posiedzeniu, które obejmują zmiany klimatu, wykorzystanie zasobów kosmicznych do szybkiego reagowania na kryzysy i bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej. Inną kwestią, która może się pojawić, jest zainteresowanie Unii Europejskiej rozwojem konstelacji satelitów dla bezpiecznej komunikacji i dostępu szerokopasmowego.

„Mam nadzieję, że uzyskamy polityczne poparcie” dla tych wysiłków, powiedział, z niewielkimi różnicami dla każdego działania w oparciu o ich ramy programowe.

READ  Innowacje są kluczem do przewagi Ameryki w kosmosie

Szczyt Kosmiczny jest jednym z dwóch głównych spotkań politycznych Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2022 roku. Pod koniec tego roku Europejska Agencja Kosmiczna odbędzie swoje trzyletnie spotkanie ministerialne, podczas którego państwa członkowskie podejmują decyzje o tym, jakie programy realizować i jakie środki finansowe na nie zapewnić. .

Asbacher powiedział, że planowanie spotkania ministerialnego, w tym pakiet programów, dla których ESA będzie zabiegać o wsparcie, „idzie bardzo dobrze”. „To ambitne zadanie, ale oczywiście potrzebujemy silnego wsparcia politycznego”.