Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europejscy członkowie rodziny królewskiej przybywają do Aten, aby wziąć udział w pogrzebie byłego króla Grecji

Książę i księżna Walii mają dołączyć do innych członków europejskiej rodziny królewskiej, którzy zbierają się jutro w Atenach na pogrzebie króla Grecji Konstantyna II.

Król, który był ostatnim królem Grecji, zmarł na udar mózgu 10 stycznia w Atenach w wieku 82 lat, ponad 50 lat po wygnaniu w wojskowym zamachu stanu.

Oczekuje się, że na jego pogrzebie, który odbędzie się w prawosławnej katedrze metropolitalnej w poniedziałek, 16 stycznia, wezmą udział bliscy członkowie rodziny i członkowie innych europejskich rodzin królewskich.

Wśród obecnych będzie królowa Hiszpanii Letizia, która będzie tam ze swoim mężem i siostrzeńcem Konstantyna, królem Filipem, a także królowa Danii Małgorzata, która była jego szwagierką.

Królowa Danii Małgorzata przybyła dziś do Aten przed jutrzejszym pogrzebem króla Konstantyna

Hiszpańska królowa Filip i królowa Letizia przybywają w niedzielę wieczorem do hotelu Grande Bretagne w Atenach

Hiszpańska królowa Filip i królowa Letizia przybywają w niedzielę wieczorem do hotelu Grande Bretagne w Atenach

W publicznym pogrzebie weźmie udział wdowa po królu, królowa Anna-Marie, a także jego syn, książę koronny Pawlos, który obecnie stoi na czele byłej greckiej rodziny królewskiej.

Inni europejscy członkowie rodziny królewskiej obecni to król Filip i królowa Matylda z Belgii, król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia ze Szwecji, a także księżniczka Beatrix z Holandii.

William i Kate, książę i księżna Walii, mogą reprezentować Karola i Camillę na służbie, Witamy raporty.

Konstantyn był ojcem chrzestnym księcia Williama, a także siostrzeńcem księcia Filipa.

greckie media Raport że księżniczka królewska Anna będzie na pogrzebie, a także księżniczka Aleksandra, szanowna dama Ogilvy.

Pojawiły się również sugestie, że mogą być obecni książę Edward i Sophie, hrabina Wessex.

Grecki rząd na uroczystości będą reprezentować wicepremier Panagiotis Pekramenos oraz minister kultury i sportu Lina Mendoni.

Król był w złym stanie zdrowia w ostatnich miesiącach i pod koniec 2022 roku został przyjęty do kilku szpitali.

READ  Kamala Harris została uznana za winną wycierania dłoni w spodnie po spotkaniu z prezydentem Korei Południowej

W zeszłym tygodniu został przyjęty do prywatnego szpitala Hygeia w Atenach z powodu trudności z oddychaniem, gdzie podobno był leczony na oddziale intensywnej terapii.

Po jego publicznym pogrzebie nastąpi 29-kilometrowa procesja do Pałacu Tatoi, gdzie odbędą się osobne prywatne ceremonie i zostanie pochowany wraz z innymi członkami greckiej rodziny królewskiej.

Król Grecji Konstantyn II, na zdjęciu podczas kolacji z okazji 75. urodzin dla swojej szwagierki, królowej Małgorzaty z Danii w 2015 r.

Grecki król Konstantyn II na zdjęciu podczas kolacji z okazji 75. urodzin dla swojej szwagierki, królowej Danii Małgorzaty w 2015 r.

William i Kate, książę i księżna Walii, na zdjęciu tutaj w Royal Liverpool University Hospital w Merseyside w czwartek, mają wziąć udział w pogrzebie

William i Kate, książę i księżna Walii, na zdjęciu tutaj w Royal Liverpool University Hospital w Merseyside w czwartek, mają wziąć udział w pogrzebie

Księżniczka Anna, na zdjęciu na stacji Paddington w czwartek, ma udać się na pogrzeb króla Konstantyna

Księżniczka Anna, na zdjęciu na stacji Paddington w czwartek, ma udać się na pogrzeb króla Konstantyna

Kiedy w 1964 roku wstąpił na tron ​​jako Konstantyn II w wieku 23 lat, młody monarcha, który osiągnął już chwałę jako złoty medalista olimpijski w żeglarstwie, cieszył się ogromną popularnością.

W następnym roku roztrwonił większość tego poparcia, aktywnie angażując się w machinacje, które doprowadziły do ​​​​upadku popularnego rządu Unii Centrum premiera George’a Papandreou.

Incydent ten, do dziś powszechnie znany w Grecji jako „apostazja” lub odejście od partii rządzącej wielu polityków, zdestabilizował porządek konstytucyjny i doprowadził do wojskowego zamachu stanu w 1967 roku.

Ostatecznie Konstantyn starł się z władcami wojskowymi i został zmuszony do wygnania.

Dyktatura zniosła monarchię w 1973 r., a referendum po przywróceniu demokracji w 1974 r. zniweczyło wszelkie nadzieje Konstantyna na ponowne panowanie.

W następnych dziesięcioleciach ograniczało się to do przelotnych wizyt w Grecji, które za każdym razem wywoływały burzę polityczną i medialną, a w późniejszych latach mógł ponownie osiedlić się w ojczyźnie, gdy sprzeciwił się swojej obecności, nie noszącej już waluty jako oznaka czujności. Republika.

Przy minimalnej nostalgii za monarchią w Grecji Konstantyn stał się stosunkowo niekontrowersyjną postacią z przeszłości.

READ  Domy zdmuchnięte na wietrze przez tornado w Kansas | tornado

Do ostatnich dni, kiedy Konstantyn akceptował teraz Grecję jako republikę, nadal nazywał siebie królem Grecji i swoimi dziećmi książętami i księżniczkami, mimo że Grecja nie uznawała już tytułów szlacheckich.

Przez większość lat na wygnaniu mieszkał w Hampstead Garden Spring w Londynie i podobno był szczególnie blisko ze swoim drugim kuzynem Karolem, obecnie królem Karolem III.

Chociaż Konstantynowi zajęło 14 lat, aby na krótko wrócić do swojego kraju, aby pochować swoją matkę, królową Federikę w 1981 r., Później podwoił swoje wizyty i od 2010 r. Osiedla się tam.

Kontrowersje trwały nadal: w 1994 r. ówczesny socjalistyczny rząd pozbawił go obywatelstwa i skonfiskował resztki majątku rodziny królewskiej.

Constantine pozwał do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i otrzymał 12 milionów euro (10,6 miliona funtów) w 2002 roku, ułamek z 500 milionów euro (441,8 miliona funtów), których zażądał.

Konstantyn podróżował na duńskim paszporcie jako duński książę.

Pozostawił żonę, byłą księżniczkę Annę Marię z Danii, młodszą siostrę królowej Małgorzaty II. pięcioro dzieci, Alexia, Pavlos, Nikolaos, Theodora i Philippos; i dziewięcioro wnucząt.