Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europa Środkowo-Wschodnia – płace na Węgrzech rosną o 15,3% rok do roku, co jest wyzwaniem dla stawki

Europa Środkowo-Wschodnia – płace na Węgrzech rosną o 15,3% rok do roku, co jest wyzwaniem dla stawki

*

Płace ogółem na Węgrzech wzrosły w lipcu o 15,3%, po 15,4% w czerwcu

*

Niskie płace w Polsce podnoszą potencjalny punkt krytyczny

*

Dwucyfrowa podwyżka płac utrudnia walkę z inflacją

*

W Czechach wzrost płac jest spokojniejszy, widać też stabilność cen

(Reuters) – Średnia płaca brutto na Węgrzech wzrosła w lipcu o 15,3% po wzroście o 15,4% w czerwcu, siódmym z rzędu dwucyfrowym wzroście, ponieważ ogromne wzrosty płac w Europie Środkowej stanowią wyzwanie dla twórców stóp procentowych próbujących schłodzić inflację. burze.

Po gwałtownych podwyżkach stóp procentowych od zeszłego roku banki centralne w całym regionie dążą do zakończenia zacieśniania polityki, ponieważ rosną obawy, że gospodarki nadmiernie cierpią, nawet gdy inflacja osiąga szczyty.

Jednak rosnące płace nadal stanowią ryzyko, budząc obawy o zawirowania płac i cen – wysoka inflacja zwiększa popyt na płace, podnosząc ceny.

Poza Węgrami, Polska i Rumunia nadal odnotowywały dwucyfrowy wzrost płac niemal dotrzymujący kroku inflacji.

Na Węgrzech wysoka dynamika płac nadal oznacza, że ​​bank centralny będzie musiał iść po cienkiej linii, przygotowując się do oceny końca cyklu wzrostów cen, który podniósł stopę bazową o ponad 1100 punktów bazowych do 11,75%.

Wiceprezes Barnabas Viraj powiedział w czwartek, że bank może rozważyć zakończenie ponad rocznego cyklu podwyżek po posiedzeniu w przyszły wtorek, kiedy stopy ponownie wzrosną.

„Spodziewamy się kolejnego wzrostu o 100 punktów bazowych od NBH (we wtorek), ale forward guidance może wskazywać na wolniejsze tempo wzrostu, gdy CPI zbliża się do swojego szczytu w czwartym kwartale 2022 r.” – napisali analitycy Citigroup w nocie.

Piątkowa publikacja na Węgrzech jest następstwem sierpniowych danych z Polski, pokazujących pierwsze w tym roku silne spowolnienie wzrostu płac, co zdaniem niektórych analityków może być pierwszym sygnałem, że producenci mają problemy z przerzucaniem wyższych kosztów i spełnianiem żądań płacowych.

READ  Podwójna zabawa w polskim zoo, które wita drugie w tym roku bongo

Oxford Economics powiedział w raporcie na początku tego miesiąca, że ​​wzrost płac w Polsce i na Węgrzech przekroczył „uczciwe” wartości, ale był poniżej fundamentów w Czechach. Dodała, że ​​obawy przed konsolidacją spiral płacowo-cenowych są przesadzone.

„Chociaż nie spodziewamy się kontynuacji samonapędzających się cykli wyższej inflacji i wzrostu płac, wzrost zarobków prawdopodobnie pozostanie wysoki, utrzymując inflację bazową w Europie Środkowo-Wschodniej na wyższym poziomie przez dłuższy czas” – powiedział Matthews Urban, ekonomista Oxford Economics.

Analitycy twierdzą, że utrzymująca się presja inflacyjna może oznaczać, że stopy procentowe pozostaną wyższe przez dłuższy czas, a nawet wyższe.

W Czechach, które mają najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej, płace były bardziej stonowane, rosnąc w drugim kwartale o 4,4% rok do roku, co po uwzględnieniu inflacji było realnym spadkiem o około 10%.

Zmniejsza to presję na bank centralny, ponieważ nowy zarząd stara się utrzymać stabilne stopy procentowe po zatrzymaniu długiego cyklu całorocznych podwyżek o łącznej wartości 675 punktów bazowych w zeszłym miesiącu. Sprawozdania Christiny Thann w Budapeszcie i Jasona Hoveta w Pradze; Redakcja Jana Harveya)