Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uhonorowanie polskiego urzędnika, który wątpi w teorię zabójstwa

WARSZAWA, Polska (Associated Press) – Prezydent RP Andrzej Duda przyznał w piątek najwyższy cywilny honor kraju prodemokratycznemu bojownikowi z czasów komunistycznych, który został niedawno oskarżony w mediach o manipulowanie dowodami podczas śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Rosji który zabił 96 osób. Wybitni słupy.

Duda powiedział, że odznaczył Orderem Orła Białego 74-letniemu Antoniemu Macierevicowi za wkład w polską suwerenność i przemiany demokratyczne oraz za zasługi dla kraju.

W latach 70. Macierewicz współtworzył odłamową organizację Komitet Obrony Robotników (KOR), która położyła podwaliny pod ruch solidarności narodowej, który w 1989 roku obalił komunistyczne rządy w Polsce. Macierewicz był wielokrotnie więziony za swoją działalność.

Mała uroczystość, podczas której Duda przyznał mu ten zaszczyt, odbyła się 46 lat po założeniu KOR. Uhonorowano także dwóch innych założycieli, Mirosława Szujki i Piotra Niemskiego.

Macherewicz był ministrem obrony w latach 2015-2018 i jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego, szefa rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość.

Został mianowany szefem rządowej komisji specjalnej do zbadania incydentu z 2010 roku, w którym zginęły bliźniaki Kaczyńskiego, ówczesny prezydent Lech Kaczyński i 95 innych Polaków.

Macierevic upierał się, że katastrofa prezydenckiego samolotu była planowanym zamachem w Moskwie. W niedawnym raporcie polskiego kanału informacyjnego TVN24 stwierdzono, że Macerewicz i jego komisja manipulowali i ukrywali dowody, które nie wspierały teorii zabójstwa.

Wcześniej komisja ds. wypadków lotniczych stwierdziła, że ​​przyczyną wypadku w niesprzyjających okolicznościach były błędy popełnione przez załogę i wieżę kontrolną na rosyjskim lotnisku w Smoleńsku.

Kilku krytyków rządu powiedziało w piątek, że „młody” Maserevich zasłużył na nagrodę za swoją odwagę w sprzeciwianiu się reżimowi komunistycznemu, ale jego niedawna działalność sprawiła, że ​​obecnie nie nadaje się do tego odbiorca.

Lider opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kuciniak Kamicz powiedział, że zdobycie Orderu Orła Białego dla człowieka „którego głównym osiągnięciem było szycie nienawiści i kłamstwa”.

READ  Barometr transportowy TIMOCOM 2021: Ograniczona wydajność przy dużym zapotrzebowaniu