Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eskalacja napięć na Ukrainie: Ławrow udaje się na Bali, by wziąć udział w szczycie ministrów spraw zagranicznych G20 | Indonezja

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow udał się na indonezyjską wyspę Bali na spotkanie ministrów spraw zagranicznych G-20, które prawdopodobnie zostanie przyćmione wojną Moskwy na Ukrainie i głębokimi podziałami wewnątrz bloku w kwestii odpowiedzi na kryzys.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i Ławrow oraz chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi mają wziąć udział w spotkaniu, ponieważ wśród zachodnich rządów narasta zaniepokojenie tą kwestią. Wpływ wojny na koszt żywności i paliwaTo skłoniło ONZ do ostrzeżenia przed „bezprecedensową falą głodu i nędzy”.

Po raz pierwszy Ławrow spotka się ze swoimi odpowiednikami z krajów bardzo krytycznych wobec wojny.

Analitycy kwestionują, ile może osiągnąć G-20, przepełniona sporami o to, jak zarządzać wojną na Bliskim Wschodzie Ukraina i jego globalne skutki. Podczas gdy zachodni członkowie oskarżyli Moskwę o zbrodnie wojenne i nałożyli bezprecedensowe sankcje, inne kraje – takie jak Chiny, Indonezja, Indie i RPA – nie zajęły takiego samego krytycznego stanowiska.

Ławrow wezwał w środę wszystkie strony na świecie do podjęcia wysiłków na rzecz ochrony praw międzynarodowych, mówiąc: „Świat rozwija się w złożony sposób”.

Na początku tygodnia Chiny zaatakowały Stany Zjednoczone i NATO, mówiąc, że Waszyngton „przestrzega międzynarodowych zasad tylko tak, jak uważa za stosowne”. „Tak zwany porządek międzynarodowy oparty na zasadach jest w rzeczywistości regułą rodzinną ustanowioną przez garstkę krajów w celu służenia interesom własnym Stanów Zjednoczonych” – powiedział dziennikarzom w Pekinie rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi ze swoim indonezyjskim odpowiednikiem Retno Marsudi po przybyciu na Bali. Zdjęcie: Dita Alangkara / EPA

Wypowiadając się przed czwartkowym spotkaniem, rzecznik niemieckiego MSZ Christian Wagner powiedział, że nie będzie to „normalny szczyt” ani „działanie jak zwykle”.

Joshua Kurlańczyk, starszy członek Rady ds. Stosunków Międzynarodowych ds. Azji Południowo-Wschodniej, powiedział, że prezydent Indonezji Joko Widodo, który jest gospodarzem spotkania, prawdopodobnie ma nadzieję uniknąć „katastrofalnego spotkania”.

Przy stole krążą różne kraje i poglądy, powiedział Kurlańczyk, do tego stopnia, że ​​jest to „prawie niekontrolowane”. „Podziały są dla siebie za duże G20 krajów, aby rzeczywiście dojść do jakichkolwiek wniosków na każdy temat. Byłoby po prostu cudem, gdyby nikt nie wyszedł, jak to miało miejsce podczas spotkania ministrów finansów”.

w kwietniu Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada zorganizowały skoordynowany strajk Ze spotkania G-20 na znak protestu przeciwko rosyjskiej inwazji.

Niektóre kraje zachodnie zagroziły bojkotem spotkań G20, ale Departament Stanu USA powiedział we wtorek, że Blinken będzie „pełnym i aktywnym uczestnikiem”. Dodała, że ​​nie będzie oficjalnego spotkania między Stanami Zjednoczonymi a Ławrowem, dodając, że Rosja nie „poważnie podchodzi do dyplomacji”.

„Jeszcze tego nie widzieliśmy” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. „Chcielibyśmy, aby Rosjanie dali nam powód do spotkania się z nimi na zasadzie dwustronnej, z ministrem spraw zagranicznych Ławrowem, ale jedyne, co widzieliśmy w Moskwie, to większa brutalność i agresja wobec narodu i kraju Ukrainy”.

Asystent sekretarza stanu USA Daniel Krettenbrink powiedział, że Blinken przeprowadzi oddzielne rozmowy z Wangiem „w celu omówienia istnienia barier ochronnych” w stosunkach amerykańsko-chińskich, aby konkurencja nie przekształciła się w błędne obliczenia lub konfrontację.

„To będzie kolejna okazja… wyrażenia naszych oczekiwań dotyczących tego, czego oczekujemy od Chin, a czego nie w kontekście Ukrainy” – powiedział.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że światowy kryzys kosztów żywności i energii będzie głównym punktem spotkania Grupy Dwudziestu.

Ukraina jest głównym dostawcą oleju słonecznikowego i kukurydzy, i uprawia wystarczającą ilość pszenicy, by wyżywić 400 milionów ludzi. Jednak jej eksport został poważnie utrudniony przez rosyjską inwazję i zablokowanie przez Moskwę szlaków morskich.

Jokowi, jak powszechnie znany jest prezydent Indonezji, odwiedził ostatnio zarówno Ukrainę, jak i Rosję, wzywając do podjęcia działań umożliwiających wznowienie eksportu – od którego Indonezja, podobnie jak wiele krajów, jest mocno uzależniona.

Indonezja utrzymuje „niezależne i aktywne” podejście do polityki zagranicznej i stara się występować jako neutralny aktor, który mógłby pomóc w negocjacjach.

Kurlańczyk powiedział, że Jokowi prawdopodobnie ma nadzieję, że „pokaże się jako światowy lider i po prostu uniknie katastrofalnego spotkania”.

„Może ma nadzieję na sytuację, w której nikt nie wyjdzie ze spotkania, uniknie całkowitej katastrofy, pomoże podtrzymać dialog między wszystkimi różnymi aktorami, być może w jednym celu, aby Rosja ponownie zaczęła eksportować zboże do wielu krajów , może uda im się również osiągnąć inne cele drugorzędne.”

Reuters i The Associated Press przyczyniły się do powstania tego raportu

READ  Jen Psaki wzywa Kongres do uchwalenia prawa gwarantującego prawo do aborcji w odpowiedzi na zakaz w Teksasie