Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina wzywa tureckiego posła po zezwoleniu na opuszczenie portu przez „skradziony” statek z ziarnem | Ukraina

Ukraina wezwała tureckiego ambasadora po tym, jak powiedziała, że ​​Turcja zezwoliła statkowi pod banderą rosyjską przewożącym, jak twierdziła, tysiące ton skradzionego ukraińskiego zboża, opuścić port Karasu.

„Żałujemy, że rosyjski statek Zybek Zuli, załadowany skradzionym ukraińskim zbożem, mógł opuścić port Karasu pomimo dowodów kryminalistycznych przedstawionych władzom tureckim” – powiedział rzecznik MSZ Oleg Nikolenko. „Ambasador Turcji w Kijowie zostanie zaproszony do ukraińskiego MSZ w celu wyjaśnienia tej niedopuszczalnej sytuacji”.

Tureccy celnicy zajęli statek Na prośbę Ukrainy we wtorek, po tym, jak Kijów poinformował, że przesyłka nielegalnie przewoziła 7000 ton zboża z okupowanego przez Rosję portu Berdiańsk w południowo-wschodniej Ukrainie.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potwierdził, że statek pływa pod rosyjską banderą, ale wydawało się, że to błotnista woda, mówiąc, że Kreml stara się wyjaśnić sprawę. „Statek rzeczywiście pływa pod rosyjską banderą, ale myślę, że należy do Kazachstanu, a ładunek został przewieziony na podstawie umowy między Estonią i indykŁawrow powiedział dziennikarzom w poniedziałek.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Kijów został oskarżony Rosja Kradzież ponad 600 tysięcy ton zboża z okupowanych ziem ukraińskich na sprzedaż na rynkach międzynarodowych. Ukraiński eksport zboża odpowiada za około 15% światowego eksportu.

Inwazja Rosji na Ukrainę w lutym i kontrola Moskwy nad ukraińskimi drogami wyjścia zboża do Morza Czarnego spowodowały światowy kryzys żywnościowy, który grozi zagłodzeniem najbardziej dotkniętych krajów.

Turcja wraz z Bosforem jest głównym szlakiem tranzytowym żeglugi z Morza Czarnego. Ukraina stara się wywierać presję na Ankarę, aby powstrzymała rosyjskie dostawy zboża, które jest ważnym źródłem dochodów.

READ  Palestyński chłopiec został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy podczas starć na granicy z Gazą | Izrael