Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dziennik wojenny na Ukrainie: Obywatele widzą plan zwycięstwa |  wiadomości ze świata

Dziennik wojenny na Ukrainie: Obywatele widzą plan zwycięstwa | wiadomości ze świata

Po raz pierwszy od czasu, gdy ich kraj został najechany w lutym, na Ukrainie panuje prawdziwy optymizm, że wojna z Rosją wkrótce się skończy, według autorów najnowszego wydania podcastu Sky News Ukraine War Diaries.

W tym tygodniu, po miesiącach impasu, siły ukraińskie rozpoczęły niespodziewany kontratak, który, jak mówią, doprowadził do znacznych zdobyczy terytorialnych w gorąco spornym regionie Donbasu.

„Siły ukraińskie rozpoczęły ofensywną operację w północnej części i na wschodzie obwodu charkowskiego. To, co przez kilka miesięcy próbowali zająć Rosjanie, udało nam się odzyskać [in] Pięć do sześciu dni – mówi Elias, którego żona i dwoje dzieci ukrywają się obecnie w Polsce.

Kliknij, aby zasubskrybować Ukraine War Diary, gdziekolwiek dostaniesz swój podcast

„Wszyscy ludzie tutaj, wokół mnie, czują, że mają ten promień światła w swoim życiu, ponieważ widzisz, jak przebiega ten proces” – kontynuuje.

„Ludzie też są naprawdę zmotywowani i zainspirowani, i masz wrażenie, że w pewnym momencie wszystko wraca do normy.

„Wiem, że w pewnym momencie będziemy mieli przerwę operacyjną i nie będzie to trwało cały czas, ale to, co teraz widzimy, jest absolutnym cudem”.

Dodaje:

Wiemy, że ta wojna zakończy się dopiero zwycięstwem Ukrainy”.

Siły ukraińskie, wspierane przez pomoc wojskową ze Stanów Zjednoczonych i Europy, twierdzą, że odzyskały ponad 6000 kilometrów kwadratowych na wschodzie kraju.

To znajomy obszar dla ochotnika wojskowego Sivy. Pochodzi z Dniepru, ale od pięciu miesięcy zarządza zaopatrzeniem dla żołnierzy frontowych w Donbasie.

Przemawiając z Polski, wracając z misji w Europie, aby odebrać zmodyfikowanego SUV-a na linię frontu, Seva mówi, że miniony tydzień był „bardzo intensywny”.

„Mamy okupowany region charkowski, to dla nas wielki sukces i mamy nadzieję, że wszystko pójdzie w tym samym kierunku.

„To było naprawdę fajne, kiedy ludzie zatrzymywali się i pokazywali duży palec u nogi [thumbs up]Życzę nam zwycięstwa, okupacji naszych ziem i zwycięstwa nad Rosją.

READ  Pojawiają się groźby, gdy kandydatura Jima Jordana na stanowisko spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych okazuje się brzydka

„Wiele osób się uśmiechało, kiedy przejeżdżałem samochodem [SUV] Machają rękami. To było naprawdę dobre, dobre, wspaniałe uczucie”.

obrazek:
Oksana prowadzi dzienniki Sky News od pierwszych dni wojny

Jednak pomimo sukcesów wojskowych z tego tygodnia, mieszkająca w Kijowie Oksana uznała za niepokojące wiadomości o rzekomych zbrodniach wojennych popełnionych na przywróconych ziemiach.

„Widzenie ludzi pod okupacją przez prawie pół roku witających naszych żołnierzy jest niesamowite [both] To boli i boli”.

Mówi, że przypomina jej Buchę. Na początku wojny Sky News zweryfikowało dwa filmy przedstawiające zwłoki na ulicach miasta, w jednym z co najmniej siedmiu zabitych na chodniku. Zdjęcia satelitarne wykazały ślady masowego grobu o wysokości 45 stóp. Rosja odmówiła odpowiedzialności.

Oksana dostrzega jednak podobieństwa.

„Wiesz, czytając horror, który miał miejsce podczas okupacji, jest jak wielu młodych boszów w regionie Charkowa z komorami tortur, wiesz, cały horror, który armia rosyjska sprowadza na Ukrainę”.

Twórcy nagradzanej serii Sky News StoryCast, Ukraine War Diaries to cotygodniowy podcast, który śledzi osoby na nowej linii frontu w Europie i tych, którzy z niego uciekli.

Producent: Robert Mulhern

Promocja cyfrowa i dodatkowe pisanie: David Chipakupaku