Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Irańska kobieta umiera „po pobiciu przez policję moralności” w związku z prawem dotyczącym chusty na głowę |  Iran

Irańska kobieta umiera „po pobiciu przez policję moralności” w związku z prawem dotyczącym chusty na głowę | Iran

22-letnia kobieta zmarła w irańskim szpitalu kilka dni po tym, jak została zatrzymana przez reżimową policję moralności za rzekome nieprzestrzeganie krajowych przepisów dotyczących hidżabu.

Mahsa Amini podróżowała z rodziną z irańskiego zachodniego regionu Kurdystanu do stolicy, Teheranu, aby odwiedzić swoich krewnych, kiedy podobno została aresztowana za nieprzestrzeganie surowych przepisów dotyczących odzieży damskiej.

Naoczni świadkowie donieśli, że Amini Został pobity w radiowozieTo zarzut, któremu zaprzeczyła policja.

Ta wiadomość pojawia się kilka tygodni po tym, jak twardogłowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi ogłosił: Nakazałem zniesienie praw kobiet Wezwała do ściślejszego egzekwowania obowiązującego w kraju kodeksu ubioru, który wymaga od wszystkich kobiet noszenia chust Rewolucja Islamska 1979.

Rodzina Amini została powiadomiona, że ​​została zabrana do szpitala kilka godzin po jej aresztowaniu. Została przeniesiona na oddział intensywnej terapii szpitala Al-Kasra.

według Hranairańskiej organizacji praw człowieka, rodzinie Amini powiedziano podczas jej aresztowania, że ​​zostanie zwolniona po „sesji reedukacyjnej”.

Mahsa Amini w śpiączce przed śmiercią. Jej rodzinie powiedziano podczas jej aresztowania, że ​​zostanie zwolniona po „sesji reedukacyjnej”. Zdjęcie: Twitter

Policja powiedziała później, że Amini doznał ataku serca. Rodzina Amini sprzeciwiła się temu, twierdząc, że jest w dobrym zdrowiu i nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Jej rodzina powiedziała, że ​​Amini była w śpiączce po przybyciu do szpitala, dodając, że personel szpitala powiedział im, że zmarła mózg.

Zdjęcia Amini leżącej w szpitalnym łóżku w śpiączce z bandażami na głowie i rurkami do oddychania stały się popularne w mediach społecznościowych.

Jej hospitalizacja i śmierć spotkały się z potępieniem irańskich celebrytów i polityków. Mahmoud SadeghiReformatorski polityk i były zastępca najwyższego przywódcy wezwał ajatollaha Ali Chameneiego, aby szczerze opowiedzieć o sprawie Aminiego.

„Co Najwyższy Przywódca, który słusznie potępił amerykańską policję za zabicie George’a Floyda, mówi o traktowaniu Mohasy Amini przez irańską policję?” Sadeghi napisał w piątek na Twitterze.

READ  Francja zapowiada „bezlitosną walkę” z antysemityzmem po tym, jak w Paryżu znaleziono antyżydowskie graffiti

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i prokuratura w Teheranie wszczęły śledztwo w tej sprawie po tym, jak Raisi wydał nakaz, podały państwowe media.

Raisi podpisała 15 sierpnia dekret nakładający ograniczenia na ubiór kobiet i przewidujący surowsze kary za łamanie surowego prawa, zarówno publicznie, jak i w Internecie.

Kobiety w całym kraju zostały aresztowane po tym, jak 12 lipca ogłoszono narodowy „dzień zasłony i czystości”. Była jedną z kobiet Rachno go zabijepisarz i artysta, który był bity i torturowany w areszcie, zanim w telewizji pojawiły się wymuszone przeprosiny.

Organizacje praw człowieka poinformowały, że przed szpitalem Al Kasra rozmieszczono dodatkowe siły bezpieczeństwa.