World

Dwóch mężczyzn skazanych za zabicie Malcolma X zostanie dziś uniewinnionych | Malcolm x

Dwóch mężczyzn zachowało swoją niewinność przez dziesięciolecia podczas zabójstwa ikony praw obywatelskich w 1965 r. Malcolm x Ma zostać uniewinniona w czwartek, po prawie dwóch latach ponownego śledztwa.

Muhammad Aziz, obecnie 83 lata, i nieżyjący już Khalil Islam zostali skazani w 1966 roku po procesie, w którym władze ukryły dowody na korzyść obrony, poinformowali ich prawnicy, Innocence Project i adwokat ds. praw obywatelskich David Shanese.

Oczekuje się, że biuro prokuratora okręgowego Manhattanu, Cyrus Vance Jr., przyłączy się w czwartek do adwokata mężczyzn, prosząc sędziego o unieważnienie wyroków skazujących.

Malcolm X został zamordowany 21 lutego 1965 roku w Audubon Hall w Harlemie, kiedy rozpoczynał przemówienie.

Aziz, Islam i trzeci człowiek, Mudżahid Abdel Halim – znany również jako Talmadge Heyer i Thomas Hagan – zostali skazani za morderstwo w marcu 1966 i skazani na dożywocie.

Hagan powiedział, że był jednym z trzech bandytów, którzy zastrzelili Malcolma X, ale zeznał, że ani Aziz, ani Islam nie byli w to zamieszani. Ci dwaj zawsze mówili, że są niewinni i wymyślali wymówki. Nie ma fizycznych dowodów łączących ich z przestępstwem.

Malcolm X zyskał narodową sławę jako głos Narodu Islamu, mówiącego o znaczeniu domagania się przez Czarnych swoich praw obywatelskich „wszelkimi niezbędnymi środkami” w swojej bardzo widocznej roli w Organizacji Czarnych Muzułmanów.

Ale później odłączył się od grupy i po podróży do Mekki zaczął mówić o możliwości jedności rasowej. To przyniosło mu gniew niektórych członków Narodu Islamu, którzy widzieli w nim zdrajcę.

Aziz został uwolniony w 1985 roku. Islam został uwolniony dwa lata później i zmarł w 2009 roku. Obaj nadal domagali się oczyszczenia swoich nazwisk.

READ  „Nazwijmy go Mahometem”: Trump nie pamięta nazwiska przywódcy talibów podczas dzikiej mowy