Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dwóch mężczyzn skazanych za zabicie Malcolma X uniewinniło | Wiadomości z USA

Dwóch z trzech mężczyzn skazanych za zabicie działacza na rzecz praw obywatelskich Malcolma X w 1965 zostało formalnie uniewinnione.

Muhammad Aziz i Khalil Islam zostali aresztowani i skazani na dożywocie w 1966 roku po zabójstwie wraz z Mudżahidem Abdelem Halimem.

Wszyscy trzej byli członkami Nation of Islam, afroamerykańskiej grupy muzułmańskiej, która przyjęła czarny separatyzm i była przez niego kierowana Malcolm x Do czasu oddzielenia się od ruchu w 1964 roku.

zdjęcie:
Pan Aziz opisał swoje przekonanie jako „wynik zasadniczo korupcyjnego procesu”. Zdjęcie: AP

Działacz na rzecz praw człowieka został zamordowany 21 lutego 1965 w Audubon Hall w Nowym Jorku, kiedy setki zebrały się, aby go wysłuchać.

Wewnątrz audytorium kilku mężczyzn zastrzeliło go i zraniło go na scenie.

Halim przyznał się do udziału w morderstwie, ale potwierdził, że pan Aziz i pan Islam nie byli w to zamieszani, zgodnie z Innocence Project.

Pan Islam zmarł w 2009 roku, ale pan Aziz, obecnie 83-letni, nadal walczy o wyczyszczenie swojego rekordu.

Ich prawnicy stwierdzili, że decyzja o uchyleniu ich wyroków skazujących nastąpiła po 22-miesięcznym dochodzeniu, które wykazało, że władze wstrzymały dowody, które pomogłyby oskarżonym.

Pan Aziz opisał swoje przekonanie jako „wynik samoistnie skorumpowanego procesu – procesu aż nazbyt znanego” nawet dzisiaj.

„Nie potrzebuję sądu, prokuratorów ani dokumentów, aby powiedzieć mi, że jestem niewinny” – powiedział w oświadczeniu.

Powiedział jednak, że ulżyło mu, że jego rodzina, przyjaciele i prawnicy zobaczą „prawdę, którą wszyscy znaliśmy i która jest oficjalnie uznana”.

Wezwał wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych do „wzięcia odpowiedzialności za niezmierzone krzywdy, które mi wyrządzono”.

W 2020 roku serial dokumentalny na Netflix zatytułowany „Who Killed Malcolm X?” Podniosło to wystarczająco dużo pytań dotyczących sprawy, że prokurator generalny Manhattanu Cyrus Vance ogłosił, że dokona przeglądu wyroków skazujących mężczyzn.

Khalil Islam jest jednym z trzech mężczyzn skazanych na więzienie w 1966 roku. Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Khalil Islam jest jednym z trzech mężczyzn skazanych na więzienie w 1966 roku. Zdjęcie: AP

„Ci faceci nie dostali sprawiedliwości, na jaką zasłużyli” – powiedział Vance New York Times.

READ  Francuz jest zły, bo Macron zezwala na wjazd tylko z dawką szczepionki zatwierdzoną przez Unię Europejską | świat | Aktualności

Barry Schick, współzałożyciel Project Innocence, nazwał sprawę „jedną z najbardziej rażących poronień wymiaru sprawiedliwości, jakie kiedykolwiek widziałem”.

Kwestie poruszane w serialu Netflix obejmują argument pana Aziza. Doznał kontuzji nogi i trafił do szpitala na kilka godzin przed zamachem. Lekarz, który go leczył, stanął w jego obronie.

„W dniu morderstwa, czyli w niedzielny poranek, leżałem na kanapie z podniesionymi nogami i słyszałem to w radiu” – wspomina Aziz.

Halim ostatecznie ujawnił swoich spiskowców w zamachu.

W 1978 roku poznał czterech innych mężczyzn, o których powiedział, że byli w to zaangażowani.

Ale ówczesny sędzia odrzucił wniosek o unieważnienie wyroków skazujących pana Aziza i pana Islama, zgodnie z projektem uniewinniającym.