Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dowódca fińskich sił zbrojnych: Jesteśmy gotowi stawić czoła każdemu rosyjskiemu atakowi, Finlandia

Finlandia od dziesięcioleci przygotowywała się do rosyjskiego ataku, powiedział dowódca fińskich sił zbrojnych, i jeśli do niego dojdzie, będzie się zaciekle stawiał opór.

Kraj skandynawski zbudował duży arsenał. Ale niezależnie od wyposażenia wojskowego, powiedział generał Timo Kivenen, decydującym czynnikiem była motywacja Finów do walki.

„Najważniejsza linia obrony znajduje się między uszami, jak pokazuje w tej chwili wojna na Ukrainie” – powiedział Kevinin w wywiadzie.

Finlandia toczyła dwie wojny w latach 40. XX wieku ze swoim wschodnim sąsiadem, z którym dzieli granicę o długości 1300 km (810 mil).

Kiedy już jesteś bezstronnym państwem, Aplikujesz teraz o wstąpienie do Sojuszu Wojskowego NATOZ powodu obaw, że Rosja może dokonać inwazji, tak jak zrobiła to na Ukrainę 24 lutego. Od II wojny światowej Helsinki utrzymały wysoki poziom gotowości wojskowej.

Systematycznie rozwijaliśmy naszą obronę militarną właśnie pod kątem prowadzonej tam wojny [in Ukraine], z szerokim wykorzystaniem siły ognia i sił pancernych, a także Sił Powietrznych. Ukraina była trudna do przeżucia [for Russia], a także Finlandii. „

Sto tysięcy Finów zginęło podczas dwóch wojen, które Finlandia toczyła ze Związkiem Radzieckim, a jedna dziesiąta jej terytorium została utracona.

Siły kraju, liczące w czasie wojny 5,5 mln, liczą 280 tys. żołnierzy, z czego 870 tys. zostało przeszkolonych jako rezerwiści. Pobór do wojska dla mężczyzn nie został zniesiony, jak wiele innych krajów zachodnich po zakończeniu zimnej wojny.

Zbudował także jeden z najpotężniejszych arsenałów artyleryjskich w Europie i zgromadził zapasy pocisków manewrujących o zasięgu do 370 kilometrów (230 mil). Wydaje 2% swojego PKB na obronę, czyli poziom wyższy niż wiele krajów NATO.

Zamówiła cztery nowe okręty wojenne, a także 64 myśliwce F-35 od amerykańskiego giganta obronnego Lockheed Martin. Planuje zamówić do 2000 dronów, rozmieścić swój sprzęt przeciwlotniczy na dużych wysokościach i buduje bariery na granicy z Rosją.

82% respondentów ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Obrony 18 maja stwierdziło, że byliby skłonni uczestniczyć w obronie narodowej, gdyby Finlandia została zaatakowana.

Jednak Kevinen z zadowoleniem przyjął decyzję Finlandii o ubieganiu się o członkostwo NATO. Finlandia i Szwecja, kraj skandynawski, prowadzą rozmowy z Turcją, aby przedyskutować jej sprzeciw wobec ich próśb. Ankara była rozgniewana tym, co mówi o wsparciu Helsinek i Sztokholmu dla kurdyjskich bojowników oraz embargiem na broń dla Turcji.

Kevinnen powiedział, że członkostwo w NATO pozwoliłoby Finlandii zwiększyć jej zdolność wczesnego ostrzegania poprzez udział we wspólnej kontroli przestrzeni powietrznej sojuszu. Powiedział, że Finlandia również skorzystałaby na odstraszaniu, będąc częścią koalicji, która postrzega atak na jednego członka jako atak na wszystkich członków.

Niemniej jednak, powiedział, „główna odpowiedzialność za obronę Finlandii nadal będzie ponosić Finlandia”.

READ  Trump News Today: McConnell mówi, że były prezydent nie jest „jego fanem”, ponieważ ostrzega republikanów, by nie „psuli” wyborów w połowie kadencji