Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dochodzenie H&M w sprawie domniemanych nadużyć w fabryce w Myanmarze w miarę nasilania się presji |  Wiadomości z branży modowej

Dochodzenie H&M w sprawie domniemanych nadużyć w fabryce w Myanmarze w miarę nasilania się presji | Wiadomości z branży modowej

H&M, drugi co do wielkości detalista odzieżowy na świecie, prowadzi dochodzenie w sprawie 20 domniemanych przypadków nadużyć pracowniczych w fabrykach odzieży w Mjanmie, które je zaopatrują, podała agencja informacyjna Reuters, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Inditex, właściciel Zary, największego na świecie sprzedawcy odzieży, ogłosił, że stopniowo przestawać działać. Zakupy z kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Brytyjska grupa obrońców praw człowieka wyśledziła 156 przypadków domniemanego nadużycia ze strony pracowników fabryk odzieżowych w Myanmarze od lutego 2022 do lutego 2023, w porównaniu z 56 w poprzednim roku, co wskazuje na pogorszenie się praw pracowniczych od wojskowego zamachu stanu w lutym 2021 r.

Według raportu organizacji pozarządowej Business and Human Rights Resource Center (BHRRC) najczęstszymi zarzutami były cięcia płac i kradzież płac, a następnie niesprawiedliwe zwolnienia, nieludzkie stawki pracy i przymusowe nadgodziny.

„Wszystkie kwestie poruszone w raporcie BCHR są monitorowane i rozwiązywane w razie potrzeby przez nasz lokalny zespół w terenie i w ścisłej współpracy z odpowiednimi zainteresowanymi stronami” – napisano w oświadczeniu H&M.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami w Myanmarze i dostrzegamy rosnące wyzwania związane z prowadzeniem naszej działalności zgodnie z naszymi standardami i wymaganiami” – powiedział szwedzki detalista.

Centrum Praw Człowieka w Bahrajnie śledziło zarzuty łamania praw pracowniczych w fabrykach odzieży w Mjanmie od czasu przejęcia władzy przez rząd wojskowy, pogrążając kraj w kryzysie politycznym i humanitarnym. Śledzenie obejmuje przypadki nadużyć u 124 różnych producentów.

Centrum Praw Człowieka w Bahrajnie poinformowało, że śledzi przypadki domniemanych nadużyć za pośrednictwem źródeł, w tym przywódców związkowych, mediów międzynarodowych i lokalnych, takich jak Myanmar Labour News, i stara się weryfikować doniesienia, sprawdzając znaki towarowe i przeprowadzając wywiady z pracownikami. Reuters nie zweryfikował niezależnie swoich ustaleń.

Z raportu wynika, że ​​w ciągu dwóch lat było 21 przypadków domniemanych nadużyć związanych z dostawcami Inditexu i 20 z dostawcami H&M. Inditex odmówił komentarza w sprawie raportu.

READ  Ukraina wścieka się, że polscy kierowcy ciężarówek zamykają przejścia graniczne - Politico

Inne wymienione w raporcie BCHR to irlandzka międzynarodowa firma odzieżowa Primark, która ma 19 przypadków domniemanych nadużyć; Bestseller z siedzibą w Danii, który jest właścicielem popularnych marek Vero Moda i Jack & Jones i ma na swoim koncie 17 przypadków domniemanych nadużyć; oraz polska firma odzieżowa LPP, z 12 przypadkami domniemanych nadużyć.

Al Jazeera skontaktowała się z Primark, swoim bestsellerem i LPP, aby odpowiedzieć na zarzuty. W oświadczeniu na swojej stronie internetowej Primark powiedział, że przestał składać nowe zamówienia u dostawców z Myanmaru w październiku ubiegłego roku i spodziewa się, że ostatnie zamówienia zostaną wysłane z kraju do końca tego roku.

Rzecznik rządu wojskowego Mjanmy nie odpowiedział na prośbę agencji Reuters o komentarz w sprawie ustaleń. Stowarzyszenie Myanmar Garment Industry Association nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.

Wyprodukowano w Myanmarze

Decyzja Inditexu o zerwaniu więzi z dostawcami z Myanmaru nastąpiła po tym, jak Primark i Marks & Spencer ogłosiły plany wycofania się w zeszłym roku, co według niektórych może ostatecznie pogorszyć sytuację pracowników przemysłu odzieżowego.

Hiszpański detalista odzieżowy Tendam powiedział, że planuje również zaprzestać zaopatrywania się w Myanmar Odpowiedź do ankiety BHRRC dotyczącej marek opublikowanej wraz z raportem.

„Mamy jednak plan opuszczenia kraju [it] Tindam napisał, nie wyjaśniając swoich powodów. Tindam nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Primark powiedział agencji Reuters, że spodziewa się wysłać ostateczne zamówienia od dostawców z Myanmaru przed końcem 2023 r., ale ostatnio wzmocnił swoją obecność w terenie.

„Pracując nad naszym wyjściem, podwoiliśmy wielkość naszego zespołu etycznego handlu w terenie, umożliwiając nam regularne odwiedzanie fabryk, z którymi nadal współpracujemy, i dając nam lepszy wgląd”, powiedział Primark w e-mailu w środę.

Niektóre marki, które nadal zaopatrują się w Mjanmie, również zintensyfikowały monitorowanie dostawców.

Duńska firma odzieżowa Bestseller stwierdziła w swojej ankiecie, że od czasu puczu zwiększyła liczbę pracowników swojego biura w Birmie z trzech do jedenastu. Odpowiedź.

READ  Polska aresztuje rosyjskiego hokeistę pod zarzutem szpiegostwa

H&M, Bestseller i Tendam należą do 18 marek uczestniczących w finansowanym przez UE projekcie MADE, którego celem jest poprawa warunków pracy w fabrykach odzieży w Mjanmie.

UE stoi na stanowisku, że przedsiębiorstwa powinny nadal zaopatrywać się w Mjanmie, gdzie przemysł odzieżowy jest głównym pracodawcą, a ponad 500 fabryk produkuje odzież i obuwie dla głównych marek.

„Zaangażowanie się jako firma w dyskusje z grupami praw pracowniczych i lokalnymi związkami zawodowymi na temat płac i warunków pracy może zyskać przewagę” — powiedziała Karina Overt, dyrektor wykonawczy Europejskiej Izby Handlowej w Myanmarze. „Wyjeżdżając z kraju, trudno sobie wyobrazić, jak można wpływać na lokalne warunki”.

Vicki Bowman, była brytyjska ambasador w Mjanmie i dyrektor Centrum Odpowiedzialnego Biznesu w Mjanmie, powiedziała, że ​​międzynarodowe marki znajdujące się pod presją, by przestały kupować w Mjanmie, mają również największe szanse na zapewnienie stabilnych miejsc pracy i podjęcie dodatkowych kroków w celu ochrony przed nadużyciami praw.

„Jeśli odejdą, albo miejsca pracy znikną całkowicie, albo fabryki spieszą się, by przyjmować zamówienia od agentów kupujących, którzy dbają tylko o tanią siłę roboczą i nie martwią się warunkami fabrycznymi” – powiedział Reuterowi Bowman.

W ankiecie BHRRC niektóre z największych światowych marek odzieżowych szczegółowo opisały swoje podejście do radzenia sobie z tym dylematem.

W swojej odpowiedzi gigant odzieży sportowej Adidas napisał: „Pomimo zidentyfikowanych zagrożeń dla praw człowieka i praw pracowniczych uważamy, że dzięki środkom należytej staranności w zakresie praw człowieka możemy nadal prowadzić działalność w Mjanmie w odpowiedzialny sposób i zgodnie z rdzeniem MOP [International Labour Organization] Konwencje i wytyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju [Organisation for Economic Co-operation and Development] wytyczne.”

Brytyjski Next napisał, że rozważał wycofanie się z Myanmaru, ale „chociaż może wysłać lokalnym władzom jasny sygnał, że ich polityka i praktyki są nie do przyjęcia, może poważnie zaszkodzić lokalnym społecznościom i pracownikom, pozbawiając ich bardzo potrzebnych inwestycji i płac ”.

READ  Polacy stoją na czele rozwoju Uniwersytetu w Angoli