Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlatego pokazy sztucznych ogni nie są zabawą w kosmosie

Dlatego pokazy sztucznych ogni nie są zabawą w kosmosie

W próżni kosmicznej nie ma tlenu, dzięki któremu wszystko mogłoby się spalić. Fajerwerki zawierają jednak własny utleniacz, który zapewnia tlen potrzebny do spalania (zwykle związek azotanowy, taki jak azotan potasu).

Większość profesjonalnych pokazów sztucznych ogni wykorzystuje elektroniczny układ zapłonowy. Powoduje to przesłanie prądu elektrycznego przewodem do zapalnika fajerwerków, powodując jego ponowne zapalenie bez potrzeby stosowania tlenu. Zatem fajerwerki dobrze sprawdzają się w kosmosie. Ale nie możesz odpalić fajerwerku w próżni kosmicznej za pomocą płomienia, ponieważ twój płomień nie będzie się palił.

Chociaż materiał pędny do fajerwerków po zapaleniu pali się wraz z własnym utleniaczem, nie jest to koniecznie prawdą w przypadku granulek materiału używanych do tworzenia różnych oszałamiających efektów i kolorów, jakie można zobaczyć we współczesnych fajerwerkach. Te reakcje spalania, w których zazwyczaj wykorzystuje się sole strontu, miedzi, baru itp., wymagają dodatkowego tlenu, który jest zwykle dostarczany z atmosfery ziemskiej. Oznacza to, że kolory fajerwerków w kosmosie będą mniej jasne i blakną znacznie szybciej niż na Ziemi.

Inną zauważalną różnicą między fajerwerkami na Ziemi i w kosmosie jest to, że fajerwerki przenoszone w kosmos nie wydają żadnego dźwięku w kosmicznej próżni.

Na Ziemi fajerwerki osiągają ograniczoną wysokość ze względu na opór powietrza i działanie grawitacji. Jednak w kosmosie będą poruszać się szybciej i dalej.

Na przykład na Księżycu rakieta może wznieść się na wysokość sześciokrotnie wyższą niż na Ziemi. Oznacza to, że najpotężniejsze fajerwerki wystrzeliwane przez moździerze mogą z łatwością dotrzeć kilka kilometrów nad powierzchnię Księżyca, zanim eksplodują. Dlatego kosmiczne fajerwerki muszą być zaprojektowane tak, aby eksplodowały szybciej niż te na Ziemi.

Dlatego bez radykalnego przeprojektowania fajerwerki w kosmosie byłyby przytłumione, krótkie, prawie bezbarwne i znacznie mniej spektakularne niż te na Ziemi.

READ  Astronauci polecieli swoim statkiem kosmicznym SpaceX Dragon na orbitę przed startem Starlinera Boeinga

Czytaj więcej:

Pytający: John Kilmister, Southampton

Aby wysłać pytania e-mailem na adres [email protected] (nie zapomnij podać swojego imienia i nazwiska oraz lokalizacji)