Wystawa Design Space AlUla zostanie otwarta w najbliższy weekend w pokrytym stalą budynku Corten zaprojektowanym przez włoskich architektów Giò Forma Studio w AlUla w Arabii Saudyjskiej.
Zlokalizowany w niskim kompleksie, Najwyższa przestrzeń projektowa Zostało założone przez kierowaną przez rząd Królewską Komisję ds. AlUla jako miejsce prezentacji prac z całego kraju i spoza niego oraz budowania lokalnej społeczności projektantów.
Inauguracyjna wystawa przestrzeni, „Mawrid: Celebrating Inspiring Design”, prezentuje 10 najnowszych projektów w AlUla, obejmujących wszystko, od „makro”, takich jak architektura i urbanistyka, po „mikro” projekty graficzne i biżuterię.
Prezentowane projekty obejmują plan zagospodarowania przestrzennego Dzielnicy Oazy Kultury sporządzony w oparciu o brytyjskie praktyki Poprzedni + partnerzylustrzana sala koncertowa Studio Geo Forma I czarna geometria, która siedzi na pustyni jak miraż Sal Architekci„Ograniczony remont lokalnego meczetu, ilustrujący szczegółowe wytyczne dotyczące projektów renowacji w AlUla.
Na bardziej „młodym” końcu spektrum znajduje się identyfikacja wizualna i logo Design Space AlUla, stworzone przez projektantów Klara Sancho I Pascala Zoghbiego W nawiązaniu do ekranów siatkowych budynku.
Projekt AlUla obejmuje także nagrodę za wzornictwo, odbywającą się już drugi rok, oraz nową rezydencję projektową – oba są prezentowane w ramach wystawy inauguracyjnej.
Projekty AlUla Design Award obejmują projekt biżuterii autorstwa architekta z Bahrajnu Sara Cano Zainspirowane piramidalnymi motywami starożytnych grobowców w pobliskim rejonie Al Hajar, składane krzesło, które może służyć jako dywanik do modlitwy, zostało zaprojektowane przez saudyjską firmę projektową. Studio Shaddah.
Galeria mieści się w budynku zaprojektowanym przez włoskich architektów Giò Forma Studio, który został ukończony w 2022 roku i posiada fasadę wykonaną ze stali Corten w kolorze rdzy.
Otacza on budynek ze wszystkich stron i charakteryzuje się ściętym wzorem inspirowanym nowoczesnymi bryłami powszechnie stosowanymi w architekturze tego obszaru.
Delikatne, przypominające siatkę ekrany rzucają dramatyczne cienie na wewnętrzny dziedziniec i niektóre galerie.
Według architekta, urbanisty i kuratora Design Space AlUla Sarah Ghani, nazwa i wizja Design Space AlUla pojawiły się po budynku, gdy charakter i potrzeby zrewitalizowanej dzielnicy AlUla zostały lepiej określone.
Ghani i jej zespół przeprowadziły szerokie konsultacje w celu opracowania planów fundacji, w tym z byłą współdyrektorką London Design Museum Alice Black, a Ghani twierdzi, że chce, aby ta przestrzeń stała się „punktem odniesienia dla świata”.
Ponadto sam design zaczął odgrywać coraz ważniejszą rolę w tożsamości obszaru w miarę rozwoju projektu, ponieważ projektanci byli zapraszani do produkcji mebli ulicznych lub produktów, które znalazły odpowiedzi specyficzne dla danego miejsca.
„Było jasne, że wszystko, co tutaj robiliśmy, było jedynie działalnością projektową” – powiedział Ghani. „Uznaliśmy, że naprawdę potrzebujemy przestrzeni w AlUla, aby zaprezentować wszystko, co się dzieje”.
Przestrzeń została zbudowana w ramach ogólnego planu mającego na celu ochronę i regenerację szerszego obszaru – obszaru, który według Ghani dla Dezeen został zaprojektowany tak, aby pasował do krajobrazu naturalnego i kulturowego i go ulepszał.
„W AlUla nigdy nie zobaczysz wysokiego drapacza chmur” – powiedział Ghani, który był także kierownikiem planowania i projektowania projektu deweloperskiego AlUla. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, jako opiekunowie i opiekunowie tego krajobrazu, aby zachować bogate dziedzictwo”.
Region Al-Ula obejmuje stare miasto, które służyło jako oaza na starożytnym szlaku handlowym między Damaszkiem a Medyną, a także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Al-Hejar, które zostało zbudowane przez Turków. Nabati Ludzie w tym samym okresie, w którym budowali Petrę w Jordanii.
Kierowana przez rząd Królewska Komisja ds. AlUla jest odpowiedzialna za rozwój regionu pod kątem turystyki od 2017 r. i przyjęła zupełnie inne podejście niż w przypadku megaprojektów, z których słynie Arabia Saudyjska, takich jak NEOM i The Line.
W tym przypadku strategia polegała na zapewnieniu, aby wszystkie nowe budynki i renowacje miały niewielki wpływ wizualny, który nie kolidował z krajobrazem i dziedziczną architekturą, oraz na zaangażowaniu lokalnych mieszkańców, którzy według Ghani są „bardzo kreatywni”.
Rozwój AlUla wpisuje się w program Arabii Saudyjskiej Wizja 2030, którego celem jest dywersyfikacja gospodarki kraju w oparciu o ropę.
W AlUla zaplanowano także hotel w jaskini wykuty w pustynnych wzgórzach przez francuskiego architekta Jeana Nouvela oraz inspirowany Beduinami luksusowy ośrodek namiotowy zaprojektowany przez francuskie studio architektoniczne AW2.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie