Demokratyczna Republika Konga skrytykowała Polskę za wsparcie dla Rwandy, które wyraził Prezydent RP Andrzej Duda podczas swojej niedawnej wizyty w tym afrykańskim kraju.
Ministerstwo DRK określiło działania Polski jako „dwulicowe” i stwierdziło, że ostatnia wizyta stanowi dowód na to, że Polska sprzymierzyła się z Rwandą, mimo że wcześniej wspierała DRK na forum Zgromadzenia ONZ w potępianiu Rwandy za wspieranie rebeliantów walczących w niektórych częściach DRK.
Krytyka pod adresem polskiego prezydenta pojawiła się w kontekście trwających od ubiegłego tygodnia antyzachodnich protestów w stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Według watykańskiej agencji informacyjnej Fides, celem demonstrantów były placówki dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, a po wizycie Dudy w Rwandzie – także Polska.
🗨 Prezydent @Andrzej Duda Kigali: rozważyliśmy lub uwzględniliśmy bezpieczeństwo w naszych regionach.
Jeśli Rwanda jest małym krajem, to niczym się nie wyróżnia. Dużo dzisiaj też rozmawialiśmy o edukacji, także o tej wojskowej, by Rwanda mogła poprzez… pic.twitter.com/xpwh1UUjC5
– Cancellaria Presidente (@prezydentpl) 7 lutego 2024 r
W zeszłym tygodniu podczas wizyty w stolicy Rwandy Duda przeprowadził rozmowy z prezydentem Rwandy Paulem Kagame na temat wzmocnienia relacji gospodarczych, globalnego wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz współpracy w dziedzinie obronności i edukacji.
„Jeśli Rwanda będzie narażona na jakiekolwiek niebezpieczeństwo, my również ją poprzemy” – zapowiedział Duda, wyrażając nadzieję na rozwój współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego obu krajów w przyszłości.
„Polska szuka w krajach afrykańskich wiarygodnych partnerów, których łączą wspólne wartości. Nie mamy wątpliwości, że w Rwandzie znajdziemy w tej kwestii zrozumienie i przyjaciół” – podkreślił Duda.
Jak podaje oficjalna strona internetowa Prezydenta RP, podróż Dudy do Afryki Wschodniej, gdzie wraz z Rwandą odwiedził Kenię i Tanzanię, miała dwa główne cele: promocję Polski i polskiego biznesu oraz przekazanie informacji o sytuacji w Europie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. .
Andrzej Duda po raz pierwszy odwiedzi Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal.
Rozmowy z jego afrykańskimi odpowiednikami skupiały się na bezpieczeństwie energetycznym i żywnościowym oraz przeciwdziałaniu rosyjskiej propagandzie https://t.co/z0e1BQ5g5C
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 7 września 2022 r
Słowa Dudy spotkały się jednak z ostrym sprzeciwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Demokratycznej Republiki Konga – sąsiedniego kraju, który nadal pozostaje w konflikcie z Rwandą.
W Uwaga słowna Ministerstwo, jak podaje kongijska agencja informacyjna, protestuje przeciwko „dwulicowemu stanowisku Polski”.
„Demokratyczna Republika Konga zastrzega sobie prawo do poniesienia pełnych konsekwencji tego umyślnego i nieetycznego zachowania polskiego rządu” – czytamy w notatce.
Demokratyczna Republika Konga i Rwanda są świadkami konfliktu, którego korzenie sięgają lat 90. XX wieku. Demokratyczna Republika Konga i Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżają Rwandę o wspieranie grupy rebeliantów M23 i czerpanie korzyści z koltanu – kluczowego surowca do produkcji telefonów komórkowych – wydobywanego ze strefy konfliktu.
Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga spotkała się z krytyką. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła wsparcie Rwandy dla rebeliantów M-23. Prezydent Polski Duda zachęcał wszystkich swoich synów do pomocy w Rwandzie.
Wesprzyj Ukrainę, skontaktuj się z RDC. Podwójne standardy.pic.twitter.com/qFPtoNu7hU– Mark Botenga (@BotengaM) 8 lutego 2024 r
„Sytuacja we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga jest krytyczna. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła, że Rwanda wspiera rebeliantów M23. Jednak polski prezydent Duda zadeklarował swoje pełne poparcie dla Rwandy.
Demonstranci, którzy w zeszłym tygodniu wyszli na ulice stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasy, oskarżyli rządy Stanów Zjednoczonych, Belgii i innych mocarstw zachodnich o brak reakcji na konflikt w regionie.
Według materiałów opublikowanych w mediach społecznościowych część demonstrantów spaliła flagi tych krajów, a celem byli niektóre zachodnie misje dyplomatyczne. Na jednym z filmów opublikowanych przez portal Africannews widać młodego mężczyznę trzymającego tabliczkę z napisem „Pologne degage en DRC”.
Polskie firmy są coraz bardziej aktywne w Afryce.
Ze względu na brak kolonialnego kaca i własne doświadczenia z transformacji gospodarczej, Polska może być dobrze przygotowana do rozszerzenia swoich powiązań handlowych i inwestycyjnych z kontynentem.
https://t.co/936StfSex6– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 października 2020 r
Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Marek Borawski/KPRP
Agata Peka jest asystentką redaktora Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polityce polskiej i europejskiej oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla magazynu Euractiv i The European Correspondent.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę