Komentarze pojawiają się, gdy związek wydaje się być podzielony co do tego, jaki nadzór powinna sprawować wielonarodowa biurokracja nad decyzjami poszczególnych państw członkowskich, w obliczu trwającej sprzeczki między Brukselą a Polską i Węgrami. W rozmowie z Express.co.uk profesor Hatfield, kierownik Wydziału Polityki na Uniwersytecie w Surrey i ekspert ds. polityki europejskiej, powiedział, że UE musi być „elastyczna” w odniesieniu do „specyfiki narodowych” – zwłaszcza jeśli chodzi o nowe członkostwo kandydująca Ukraina.
Unia Europejska oskarżyła Węgry o demokratyczny odwrót w ostatnich latach, ponieważ Viktor Orbán i jego partia rządząca zostali oskarżeni o ograniczanie wolności, w tym mowy i edukacji.
Według Indeksu Demokracji Węgry były jednym z najbardziej niezależnych krajów Europy Wschodniej po upadku Związku Radzieckiego, ale od 2015 roku spadły do najniższego poziomu wśród swoich sąsiadów.
Podobne zarzuty wysunięto przeciwko Polsce, ale UE zdecydowała się na podjęcie kroków prawnych przeciwko niej w zeszłym roku, gdy trybunał konstytucyjny orzekł, że niektóre polskie przepisy mają pierwszeństwo przed prawem unijnym, co stanowi bezpośrednią sprzeczność z parlamentarną zasadą prymatu prawnego UE.
Od października UE nałożyła na Polskę 1 milion euro (846 000 funtów) dziennie za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących zatrudniania i zwalniania sędziów poprzez utrzymanie trybunału.
Czytaj więcej: „Niepowodzenie” UE w uniknięciu „dużego ryzyka” w Europie Wschodniej
Do maja tego roku zebrał około 160 mln euro (137 mln funtów) grzywien, które UE zaczęła odliczać od płatności na rzecz Polski – w tym z funduszu odzyskiwania Covid.
Jednak pomimo tej powtarzającej się kary profesor Hatfield przyznaje, że spójny pogląd na demokrację „nie jest powszechny”.
Profesor Hatfield zauważył, że „to nie jest prawo o maskowaniu” i „nie ogólne rozporządzenie”, które UE „zaczyna odkrywać”.
Wyjaśnił: „Wiem, że UE bardzo się starała – tak jak cała Europa Zachodnia, właściwie w 1648 roku, o traktat westfalski. to nasz zwyczaj”.
„Po pierwsze, to nieprawda; Należy to uznać za wartość uniwersalną. Ale po drugie, sposób, w jaki jest interpretowany, wdrażany i oceniany w danym stanie, będzie bardzo różny, nawet u sąsiadów, i będzie się różnić w zależności od tego, jak zinterpretujesz pewne wspólne rzeczy. Prawa człowieka, czyli jak działa sądownictwo i tak dalej.
Profesor Hatfield nie zgodził się z poglądem, że UE „ma teraz fragmentaryczne rozumienie demokracji”, pomimo widocznych pęknięć.
Otrzymał grant w wysokości 658 000 funtów od Horizon Europe, aby dokonać krytycznej oceny liberalizmu w Europie Wschodniej, mówiąc zamiast tego „należy docenić, że coś takiego jak demokracja jest jedną z głównych zasad, ale jest bardziej prawdopodobne, że jej wdrożenie będzie się różnić”.
Profesor Hatfield powiedział: „Myślę, że dobrym przykładem jest tutaj różnica między dyrektywą europejską a rozporządzeniem europejskim: rozporządzenie jest nadrzędne, absolutnie zobowiązujesz się do litery; w przypadku dyrektywy wdrażasz ją na poziomie lokalnym.
Nie przegap:
Siły białoruskie na szczycie buntują się przeciwko rosyjskiej inwazji [REVEAL]
– Wstawcie broń! Łukaszenka nakazał Rosji przeprowadzić atak nuklearny na Zachód [REPORT]
Putin zawiera porozumienie o obronie horroru z Białorusią [INSIGHT]
„Może się zastanawiam, dokąd zmierza demokracja: w jakiej formie rządzisz swoim państwem, musisz zgodzić się, aby każdy miał głos. Ale demokracja łotewska różni się od demokracji francuskiej.
Krytyka wycofania przez Brukselę funduszy z Polski była szczególnie ostra w związku z reakcją Polski na inwazję na Ukrainę: poza przyjęciem 3,2 mln ukraińskich uchodźców z otwartymi ramionami znacznie szybciej zareagowała z pomocą wojskową niż członkowie Zachodu. W Stanach.
Profesor Hatfield skomentował: „Polska zrehabilitowała się częściowo z powodu liczby ukraińskich migrantów, których przyjęła na pokład.
„Dlatego pojawił się interesujący nowy wymiar materialny w sposobie, w jaki udało mu się odnowić swoją tożsamość jako postępowego państwa członkowskiego”.
Ekspert ds. polityki europejskiej zastanawiał się, czy może pomóc odbudować Ukrainę, a czyniąc to, „czy uważa, że nadal może wyrażać te podstawowe wartości UE, czy też chce to zrobić w bardziej reprezentatywny sposób? Dość silny antyunijny rząd.”
Dodał: „cała demokracja ukraińska – jak ją odbudowujemy – musi się na tym opierać. [Ukraine’s] Zrozumienie, straciłem to na chwilę.
„Więc nie zamierzam mówić, że jest to specyficzne dla studium przypadku, ale myślę, że musimy docenić, że są w tym osobliwości krajowe, a UE może być pod tym względem elastyczna i to dobrze”.
Nastroje antyunijne to coś, o czym Wielka Brytania wie aż za dobrze i wielu zastanawiało się, czy Polska może być kolejnym krajem, który opuści blok. Ale profesor Hatfield powiedział, że Brexit to zupełnie inna sprawa.
Wyjaśnił: „Brexit był szokiem, ponieważ tak nie myśleli [the EU] Zdał sobie sprawę, jak daleko Brytyjczycy byli już w drodze.
„W pewnym sensie nie wyjechali, bo nigdy nie weszli. My nigdy nie weszliśmy do UE. Podpisaliśmy kilka umów – ale idea członkostwa jest niesamowicie trudna.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive