Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Democracy Digest: Polska oskarża UE o „wojnę hybrydową”, Węgry domagają się zwycięstwa

Jeman zaznacza swoje terytorium przed październikowymi wyborami

Prezydent Czech Milos Zeman podniósł tydzień w wojnie z szefem krajowej służby kontrwywiadu PIS, Michaelem Kautelka. Kampania wydaje się być częścią długotrwałego przeciągania liny między prorosyjskim i chińskim prezydentem a zachodnim establishmentem politycznym o geopolityczne położenie kraju. Zaman poniósł w tym roku kilka porażek i teraz próbuje oznaczyć swoje terytorium przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

Od końca zeszłego tygodnia szef państwa powiedział w serii wywiadów i doniesień medialnych, że PIS dotyka wielu członków jego zespołu. W szczególności Zaman mówi, że jego doradca, Martin Najetli, jest biznesmenem bez poświadczeń bezpieczeństwa, mającym bliskie powiązania z Rosjanami, będącym celem. Przyznał jednak, że ich liczba nie wystarczyła do pokonania rządu prezydenta Conte.

Prezydent twierdził też, że o operacji dowiedział się od dwóch anonimowych źródeł i że Goudelka, szanowany przez zachodnie agencje wywiadowcze, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzał nieuczciwe operacje PIS w celu zbierania informacji na własne potrzeby. Nie dostarczając żadnych dowodów, powiedział, że Goudelka manipulował lub szantażował innych polityków.

Zaman nie pojawiał się często w mediach w ostatnich miesiącach, zwłaszcza podczas tragicznej walki kraju z epidemią koronawirusa. Jednak w miarę zbliżania się wyborów stał się niemal uporczywą obecnością – nawet jako oczywista próba ugruntowania swojej władzy przed głosowaniem i odbudowy zniszczonych relacji Czechii z Rosją.

Moskwa oficjalnie ogłosiła Pragę państwem wrogim, ponieważ rząd wydalił dziesiątki „dyplomatów” i uniemożliwił Rosji przetarg na budowę nowych jednostek nuklearnych w wyniku eksplozji w składzie amunicji Vrbetice, podczas gdy rosyjscy agenci zabili dwóch czeskich cywilów.

Oprócz brutalnego ataku na Gaudelkę, Zeman był zamieszany w mówienie źle o NATO i wzywanie do zaprzestania „szczekania” w Rosji. „Dowodem” Jemana w liberalnych mediach – jeśli już, że BIS (oczywiście agencja wywiadowcza) odmówił potwierdzenia lub obalenia twierdzeń prezydenta – może być rosyjski wywiad.

READ  Kryzys na Ukrainie | Przedstawiciel ambasady wysłany do Polski na powitanie studentów J'can | Aktualności

Ponowny atak prezydenta na lidera BIS, pomagając Moskwie przynajmniej pokazać lojalność, jest przestrogą dla premiera Andrzeja Babisia, który chce pozostać u władzy, aby uniknąć ewentualnych zarzutów kryminalnych o sprzeniewierzenie unijnych funduszy. Zeman powiedział, że użyje swojej władzy, aby mianować rządy, aby ponownie mianowały Bobby’ego, niezależnie od głosowania.

Jednak Zaman wyraźnie odczuwa potrzebę pokazania, kto jest szefem. Oprócz rozgniewania go z powodu Vrbetice, premier starał się zignorować żądanie prezydenta, aby Goudelka został zwolniony, ponieważ kadencja szefa wywiadu kończy się 15 sierpnia. Zamiast tego Bobbis próbował wydostać się z kłopotów, tymczasowo prowadząc BIS na nowy poziom. Powstaje rząd.

Tak więc Zaman wciągnął Bobby’ego w środek jego sieci podsłuchowej. Mówi, że premier zapewnił go, że dopilnuje, by PIS powstrzymał inwigilację Zamana lub jego zespołu. Jednak ingerowanie w działalność PIS było nielegalne, więc Bobbis musiał odmówić takiej obietnicy.

Dlatego ani prezydent, ani premier nie okłamują kraju. Jeśli spojrzysz na zapis obu, nikogo to nie zaskoczy.

Na ponad miesiąc przed wyborami Zaman – który jest w ostatnich dniach życia, więc nie ma potrzeby stawiać czoła ponownie wyborcom – trzyma większość kart i stara się być na jego korzyść. Wskazuje, że nawet Bobby mógł być szantażowany. Premier natomiast „uważa, że ​​prezydent nie jest zły”.

Lojalny wobec czeskiego bezpieczeństwa narodowego i prezydentury – nawet jeśli Bobby jest uwięziony w kącie, takie mielenie ropuch niewiele daje. Być może zasiada w fotelu premiera, a tak naprawdę Brock Castle będzie wykonywał te apele przynajmniej do czasu, gdy Zaman opuści urząd w marcu 2023 roku.

Jeman zaczął rozpowszechniać swoją sieć w mediach w nadchodzących tygodniach. W imię bezpieczeństwa narodowego prezydent obiecał, że nie będzie ujawniał dalszych informacji przed wyborami – dopóki głowa Gowdelki nie otrzyma mu talerza.

READ  Holenderski Circular Day 2021 w Polsce – „da się”, dużo pozytywnych wibracji i inspiracji! | Temat wiadomości

Oczywiście Moskwa byłaby zadowolona, ​​gdyby kolejne państwo UE rządzone przez demokrację znalazło się w takim chaosie.