Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stellandis FCA Powertrain osiąga porozumienie w sprawie zwolnień z polskimi związkami zawodowymi – Pierwsze wiadomości

FCA Powertrain znajduje się w Bielsku-Białej na południu Polski i produkuje silniki samochodowe dla firmy Stellantis.
Andrzej Grygiel/PAP

Międzynarodowy producent samochodów Stellantis osiągnął porozumienie w sprawie dobrowolnych zwolnień w oddziale FCA Powertrain Poland.

FCA Powertrain znajduje się w Bielsku-Białej na południu Polski i produkuje silniki samochodowe dla firmy Stellantis. 20 lutego kierownictwo jednostki ogłosiło plany zwolnienia 300 z 800 pracowników w związku z nowymi europejskimi przepisami dotyczącymi emisji i spadkiem popytu na silniki spalinowe.

W sobotę związki zawodowe i zarząd FCA Powertrain Poland podpisały porozumienie o zwolnieniach, które wejdzie w życie w poniedziałek.

W ramach umowy pracownicy mogą przenieść się do Stellantis w Gliwicach lub Tychach w południowej Polsce z dwuletnią gwarancją zatrudnienia lub całkowicie opuścić firmę i nie wracać przez co najmniej pięć lat. Pierwsza grupa otrzyma od 12 do 14 miesięcy wynagrodzenia, a druga od 8 do 24 miesięcy, w zależności od stażu pracy – mówi Wanda Stroczyk, szefowa Unii Solidarności w Stellandis Group. .

Osoby, które osiągną wiek emerytalny w ciągu czterech lat, otrzymują od 13 do 24 miesięcy wynagrodzenia.

„Pracownicy będą mogli zgłaszać się do programu dobrowolnych odejść od poniedziałku do końca marca” – powiedział w sobotę PAP Stroczyk.

„Z tego, co widzimy, możemy wywnioskować, że będzie ich ponad 300” – powiedział. „Ostatecznie to pracodawca decyduje, kto odejdzie”.

Stellandis powstał w 2021 roku w wyniku fuzji włosko-amerykańskiej spółki joint venture Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i francuskiej grupy PSA.

READ  Warszawa wspomina ambasadora Pragi po polskiej krytyce Aktualności | DW