Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

– Czy uważają, że Tallulah Roberts to Magnus Carlsen? Jak szachy Anna Kramling i Tallulah osiągnęły sławę

Stado młodych przybywa do Tallulah Roberts lub lularobów, ponieważ są bardziej znani ze swoich strumieniowych obwodów szachowych. Selfie, zdjęcia na tle hurdycji turystycznych czy gigantycznej szachownicy na podwórku, numer telefonu, podpisy, ich prośby są nieskończone. Tallulah cierpliwie spełnia ich żądania. Tylko po to, by być świadkiem interwencji innej grupy. Jej kolega z klasy i przyjaciel, obserwując to wszystko ze zdumionym uśmiechem, szydzi z niej: „Myślą, że to Magnus Carlsen czy co?”

Tallulah to nie Magnus Carlsen. Lub gdziekolwiek pomiędzy grami w tosty. Zajęła 84216 miejsce na świecie lub w samooceniającym się rankingu „Post From Beyond”. Jego ocena ELO to 1565 i nie wyobrażała sobie, by podołała różnym standardom FIDE. Jednak 24-latek z Jersey, brytyjskiej wyspy w pobliżu północnego wybrzeża Francji, jest szachową gwiazdą i został natychmiast rozpoznany w większości szachowych krajów.

Twitch Stream plasuje się na 18. miejscu pod względem oglądalności na platformie z liczbą fanów w okolicach 60 000 osób. To nie są oszałamiające liczby w porównaniu z kimś takim jak amerykański arcymistrz Hikaru Nakamura, który jest właścicielem Twitcha (strony należącej do Amazonii, na której ludzie zwykle transmitują siebie w grach wideo) z prawie 15 000 i miesięcznymi zarobkami kilku milionów. Ale w przeciwieństwie do Nakamury, która jako nastolatka stała się biegła w szachach, by przechytrzyć świat, Tallulah nauczyła się gry w szachy mając dwadzieścia kilka lat.

Przed epidemią nie była nawet w stanie odróżnić króla od królowej na szachownicy. „Byłem zupełnie obcy szachom i wybrałem je tylko po to, by pokonać nudę blokady, zainspirowany serialem Netflix, The Queen’s Gambit. Potem, kiedy zacząłem grać, uderzył mnie pomysł streamowania, byłem już świadomy tego zakres transmisji i chciałem rozpocząć transmisję strumieniową, ponieważ zawsze uważałem, że jest to naprawdę świetne”.

Jej wprowadzenie do profilu brzmi: „Hej, jestem kiepska w szachach. Czy możemy być źli w szachach razem. Chcesz zagrać?” Po przejściu do streamingu kolejnym krokiem było zdefiniowanie treści. „Poważne szachy byłyby nudne. Dlaczego więc nie zabawne treści? Trochę zabawy z grami. Musisz bawić i oświecać swoich widzów. Ludzie zawsze szukają różnorodnych treści, szczególnie w Internecie, gdzie masz tysiące opcji.”

READ  Francusko-tunezyjska gwiazda Sonia Ammar otrzymuje dyplom z muzyki

Jego treść jest bogata w humor. Jak jeden odcinek zatytułowany Chess Tinder: Twitch Chat Swipes Tak lub Nie na sławnych szachach. Jeszcze jedno: Jak szachiści będą się zachowywać na moim przyjęciu urodzinowym. Są poważniejsze rzeczy, jak nauka polskiego otwarcia z Lolą. I tak zbudowała markę skupioną wokół humoru, dowcipów i trochę szachów. Jej rada: „Trzymaj się swoich mocnych stron, bądź naturalny”.

Dla Anny Kramling, która zajmuje 2065 miejsce i 13. miejsce najczęściej streamowane na Twitchu z 137 000 subskrybentami, jej przywilejem jest nauczanie szachów za pomocą prostych metod. Anna chciała tworzyć własne treści online i zaczęła komentować przez jakiś czas, zanim Panda TV, kanał na Twitchu, dał jej kontrakt na transmisję. „Uwielbiam móc wyjaśniać ludziom szachy, a także uwielbiam to, że szachy to bardzo różne rzeczy. Może to być sport wyczynowy, rozrywka lub zabawna rzecz do zrobienia, gdy chcesz się zrelaksować itp. Tworzenie różnych rodzajów szachów treść była rzeczą. Zdałam sobie sprawę, że jestem tym podekscytowana. Dlatego, kiedy dowiedziałam się o kradzieży kieszonkowej i o tym, że można tam streamować szachy, postanowiłam to zrobić – mówi.

Jej najnowsza transmisja – opublikowana we wtorek – to The Pawns Kept Pushing, gdzie dała wgląd w swoje mecze olimpijskie, wraz z nastrojami i walkami w turnieju. Przedstawiona jest również jej matka, Pia Kramling, która sama jest dużą damą. Są akademicy, tacy jak How to Play the Queen’s Gambit, czysto zabawne gatunki, takie jak Fighting with Samay Raina (komik improwizacyjny) i wywiady z wielkimi mistrzami. Niektóre ze swoich meczów transmitowała także – mecz pokazowy z Magnusem Carlsenem zgromadził 2,1 mln widzów. „Szukam różnorodności w treści i estetycznie ją montuję. Powiedziałbym, że treść jest królową. Mówi: dlaczego zawsze królem?”

READ  MeetKai - asystent sztucznej inteligencji nowej generacji

Mówi, że USP o szachach online, a powodem, dla którego strumieniowanie na żywo jest tak popularne, jest to, że szachy online mają wiele pasji i adrenaliny. „Wiele osób zdało sobie sprawę, że szachiści są emocjonalni i inteligentni, a granie w szachy jest zabawne” – mówi.

Ojcem chrzestnym szachowego przepływu jest wielki Amerykanin Hikaru Nakamura, znany ze swojego ofensywnego stylu, głośnego i aroganckiego stylu, a przez to kontrowersyjna postać w kręgach szachowych. Jak na ironię, były to te same zalety, które sprawiły, że zrobił taką sensację na Twitchu. „Przez większość mojej kariery i przez większość mojego życia byłem złym facetem. Nie jestem osobą lubianą. Zawsze byłem postrzegany jako ten, którego ludzie nie chcą kibicować, którzy mnie nie lubią” – powiedział kiedyś.

Ale teraz jest ulubieńcem społeczności streamingowej online. Jego wywiady z innymi GMami są pełne humoru, przekomarzania się, spostrzeżeń i intuicji. Jego spontaniczność i ekspresja sprawiają, że jest naturalny. Kiedy transmituje gry online, nadal wchodzi w interakcję z publicznością. „Gram ostro” czy pójdę na przerwę? Pyta swoją publiczność. Zbeształ się: „Aaach, to nie może się zdarzyć”. Krzyczy do siebie: „Nie mogę przegrać”, a nawet sam sobie klaska: „Znowu wygrywam – proszę bardzo”. Wspaniały.”

Uwzględnij indyjskie obrazy

Dla zamkniętego świata, Nakamura (Naka’s PogUniversity) i streamerów, takich jak Alexandra i Anna Botez, Gotham Chess oferowało ucieczkę od nudy i samotności. Nakamura rozpoczął nadawanie w 2018 roku, ale podczas pandemii liczba widzów i subskrypcji zaczęła rosnąć. Wkrótce jeden z najlepszych profesjonalnych zespołów gier wideo na świecie, Team SoloMid, pokonał kilku rywali e-sportowych, aby podpisać mu sześciocyfrowy kontrakt, aby mógł połączyć go z reklamodawcami i towarami. Na swoim kanale Twitch Nakamura rzadko przestaje mówić. Jego ożywione komentarze i rozmowy są powodem, dla którego fani do niego gromadzą się.

READ  Nikola Jokic zawieszony, Markiv Morris zawieszony, Jimmy Butler ukarany grzywną

„Przyciąga ludzi, ponieważ jest tak dobry i pasuje do gatunku kultury Twitcha” — zauważa Talula, który jest również „stałym i zabawnym członkiem”. Tak bardzo, że nazywa się ją mistrzynią memów szachowych

Większość niezgodnych strumieni nie trwa dłużej niż 30 minut. Ale wysiłek, który się opóźnia, jest dłuższy. „To nie jest praca od 9 do 5, nie ma stałych godzin. Myślałem o pomyśle przez kilka godzin, potem pomyślałem, przemyślełem go i dopracowałem, może to zająć od kilku godzin do dni. Potem napraw atmosferę i nagrywać filmy, to nie jest takie proste, jak widzisz” – mówi Tallulah.

To wszystko warte ciężkiej pracy, mówi Anna Kramling. „Wysiłek związany z treścią jest dla mnie zabawną częścią. Garnek złota na końcu tęczy. Oczywiście uwielbiam dostawać dobre liczby do serialu, ale sprowadza się to do mojej satysfakcji i wysiłku, aby opublikować piękną grę. ”

Pomimo krzywych epidemii i rozluźnienia ograniczeń ludzie zaczęli migrować do sportów na świeżym powietrzu, a transmisja ustabilizowała się. Rozumowanie Tallulaha: „Zgadza się. Wykres przesyłania strumieniowego nie pojawi się tak, jak podczas pandemii, ale nie spadnie”. Powód: „Szachy to uzależnienie. Jak tylko zacznie grać, mówi Tallulah, która miała zostać zaatakowana przez inną grupę facetów. A jej przyjaciółka śmieje się: „Tu idzie Magnus”. Nie musisz być szachowy ekspert, aby być sławnym w szachach.