Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy możesz badać stany takie jak akcje?

Czy możesz badać stany takie jak akcje?

  • Sprawdź zapasy dla krajów, ktoś?
  • Jeden sposób na grę w Polsce
  • Mnóstwo treści, które generują pomysły…

Czy inwestorzy powinni traktować gospodarki tak, jakby były korporacjami? Trzy istotne różnice wskazują na nie.

Pierwsza to odpowiedzialność. Podczas gdy menedżerowie korporacji mają do czynienia z akcjonariuszami, organami regulacyjnymi i klientami, menedżerowie gospodarek (zwykle rządów) muszą zajmować się znacznie szerszym sektorem, który obejmuje pracowników, wyborców, usługi publiczne, przemysł i inne kraje.

Drugi jest związany z kształtem i rozmiarem. Podczas gdy bardzo duże firmy zwykle specjalizują się w jednej lub dwóch podgrupach sektorowych, gospodarki są często bardziej zróżnicowane. największa firma na świecie, Saudi Aramco (SA: 2222)jest synonimem saudyjskiej gospodarki i głównym źródłem jej eksportu, ale ropa nadal stanowi mniej niż połowę PKB tego kraju.

Trzecia kwestia dotyczy celu. Podczas gdy korporacje dążą do maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy, gospodarki są bardziej złożone i amorficzne, obejmują nie tylko finansowanie broni państwa i kontrolę podaży pieniądza, ale także nieograniczoną gamę projektów politycznych i społecznych.

Z drugiej strony wielu inwestorów mówi o krajach i regionach gospodarczych tak, jakby były aktywami składającymi się z szeregu kluczowych zmiennych lub czynników i nie bez powodu. Na przykład historyczny sukces amerykańskiej giełdy może wiele zawdzięczać kulturze i systemowi prawnemu, który ceni pomysłowość i bezwzględną pogoń za zyskiem. Ale jest też nierozerwalnie związana z historią gospodarki narodowej, największej i najbogatszej w historii.

Dla wielu inwestorów ta dynamika jest najlepszym powodem do lokowania znacznej części kapitału w amerykańskie akcje, niezależnie od wycen czy Średnia premia za ryzyko bieżące na obligacji.

Ale jak ten obiektyw można zastosować gdzie indziej? Jednym z miejsc, od których należy zacząć, jest Europa. Podobnie jak Stany Zjednoczone, jej gospodarki mogą pochwalić się wykwalifikowanymi pracownikami, silnymi instytucjami i wielkimi korporacjami. A po trudnym roku dla perspektyw gospodarczych kontynentu sytuacja może się poprawić: w tym tygodniu oficjalne dane strefy euro pokazały, że europejski silnik przekroczył oczekiwania i wzrósł w czwartym kwartale 2022 r.

READ  Polski gigant dostaw InPost nabył udziały w brytyjskiej firmie logistycznej Menzies za 50 mln funtów

Gospodarka europejska ma również tę zaletę, że jest domem dla wielu krajów, których gospodarki można porównywać obok siebie – tak jak można badać akcje. Przyjmując takie podejście, jeden kraj wyróżnia się stosunkowo niskimi stopami bezrobocia, niskimi pożyczkami rządowymi, dużymi perspektywami wzrostu, oczekiwaną długością życia ludności i taniością rynków publicznych. Tym krajem jest Polska.

naród Bezrobocie * (%) Dług publiczny do PKB * (%) Prognoza PKB na 2023 r. (%) Prognoza PKB na 2024 r. (%) 2-letni wzrost PKB (%) Prognoza CPI 2023 (%) PE NTM (spółki giełdowe) w średnim wieku rating Fitcha ocena (/ 54)
Polska 4.1 51,3 0,6 2.7 3.3 12.8 8.3 40,9 A- stabilny 43,5
Hiszpania 12.9 113,9 0,9 1.6 2.5 3.7 12.4 43,9 A- stabilny 32,5
Francja 7.3 111,9 0,2 1.1 1.3 5.9 14.6 41,6 AAA, negatywny 32
Niemcy 5.3 67 -0,5 1.2 0,7 6 12.4 44,9 AAA, stabilnie 32
Zjednoczone Królestwo 4.2 99,5 -0,9 1 0,1 7.2 11 39,6 AA-, negatywny 29
Włochy 8.1 145,8 0 0,9 0,9 6.7 9 46,8 BBB, stabilny 20
* Koniec 2022 r. Źródło: FactSet, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Fitch Ratings. NTM = następne dwanaście miesięcy.

Ta metoda przesiewowa wiąże się oczywiście z pewnymi dużymi założeniami. Niskie zadłużenie państwa samo w sobie nie jest powodem do „kupowania” gospodarki, podobnie jak niskie wyceny spółek (zwłaszcza przy wysokich stopach procentowych i inflacji, jak w przypadku Polski). Standardy ekranowe pomijają również niektóre duże wskaźniki, takie jak bezpośrednie inwestycje zagraniczne – gdzie dokładne porównania i dane są niekompletne – chociaż Polska to robi jedna skala Atrakcyjniejszy kierunek niż Włochy czy Holandia.

Plusy nie powinny leżeć tylko w danych. Dwadzieścia lat temu, kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, Wielka Brytania otworzyła drzwi polskim pracownikom w nadziei, że ta pracowita i tania siła robocza pomoże ograniczyć inflację. W ostatnich latach połączenie brexitu, efektów majątkowych i lepszych perspektyw w domu sprawiło, że wielu z nich wróciło. Sondaże sugerują Co trzeci polski pracownik Plany powrotu lub rozważenie takiej możliwości to zła wiadomość dla Wielkiej Brytanii i dobra wiadomość dla polskiej gospodarki.

READ  Nowa era niedrogiego podróżowania

Do tego dochodzi geopolityka. Polska, która od lat spierała się z Brukselą w kwestiach niezawisłości sędziowskiej, wraz z powrotem wojny znalazła się na szczycie tabeli decyzyjnej w Unii Europejskiej i NATO. Wiodąca na kontynencie w pomocy humanitarnej i militarnej dla Ukrainy (oraz w stosunku do Rosji), Warszawa przesunęła swój polityczny i gospodarczy środek ciężkości na wschód.

Inwestorzy, którzy są skłonni kupować w tym kierunku, mogą to rozważyć iShares MSCI Poland UCITS ETF (IPOL), co daje ważoną ekspozycję rynkową na różne polskie spółki notowane na giełdzie. Nie byłby to oczywiście idealny wskaźnik dla polskiej gospodarki, chociaż tamtejsza giełda jest bardziej reprezentatywna dla grupy FTSE 100 przynoszących zyski międzynarodowych koncernów w Wielkiej Brytanii. Lepsze stopy wzrostu nie będą też ściśle korelować z wyższymi zyskami przedsiębiorstw. Ale pod tym wszystkim jest solidny przypadek inwestycyjny.