Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy Edynburg może stać się europejską „stolicą danych kosmicznych”?

W tym tygodniu w Edynburgu ukazał się nowy film animowany przedstawiający trwające innowacje w sektorze kosmicznym, ponieważ miasto ma wzbudzić większe zainteresowanie.

Animacja stworzona przez Agencję Komunikacji Połączenie W imieniu Inicjatywy na rzecz innowacji opartej na danych ma na celu zilustrowanie szerokiego zakresu możliwości dostępnych w Edynburgu i pokazanie siły krajowego sektora kosmicznego, który rozwija się w imponującym tempie.

Według Richiego Somerville’a, dyrektora ds. Strategii na Uniwersytecie w Edynburgu Inicjatywa na rzecz innowacji opartych na danychAnimacja jest częścią działań mających na celu zwiększenie świadomości sektora kosmicznego i pokazanie potencjału Edynburga jako europejskiej „stolicy danych kosmicznych”.

„Wiele osób nadal nie wie, że Szkocja ma dobrze prosperujący ekosystem kosmiczny – nie wspominając o ogromnej roli, jaką Edynburg w nim odgrywa” – powiedział.

Kosmos i satelity„Jest to jeden z dziesięciu kluczowych sektorów wskazanych w inicjatywie innowacji opartej na danych, wspieranej przez Porozumienie edynburskie i Południowo-Wschodni Region Szkocji.

„Skala działalności w stolicy i jej regionie jest niesamowita” – powiedział Somerville. „Od przechwytywania komet wchodzących do Układu Słonecznego, przez projektowanie komponentów satelitarnych i robotów po analizę dużych zbiorów danych z satelitów, aby pomóc ocalić lasy deszczowe”.

Edynburg, a nawet szerszy region Lothian, jest domem dla wielu dynamicznych firm specjalizujących się w rozwoju kosmosu i satelitów. Wśród nich jest Skyrora, która aspiruje do roli wiodącego producenta rakiet i cieszy się światowym zainteresowaniem.

Tymczasem Astrosat to kolejna ekscytująca firma krajowa działająca w sektorze kosmicznym i satelitarnym. Earthwatch łączy dane satelitarne i ziemskie w celu śledzenia i monitorowania zmian środowiskowych.

Niedawno potwierdzono, że firma z Mosselburga osiągnęła ostatni etap nowego projektu o wartości 1,25 miliona funtów, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób pojawiające się technologie mogą poprawić zarządzanie krajobrazem w Szkocji.

Instytucje akademickie w Edynburgu również odgrywają ważną rolę we wspieraniu i rozwijaniu sektora kosmicznego w Edynburgu, według dr Murraya Collinsa, współpracownika doradcy ds. Kosmosu i satelitów na Uniwersytecie w Edynburgu.

READ  Chiny planują wylądować astronautów na Księżycu przed 2030 rokiem, co jest kolejnym krokiem w nowym wyścigu kosmicznym.

Collins, który jest dyrektorem naczelnym firmy Space Intelligence z siedzibą w Edynburgu, powiedział, że jest to coraz ważniejszy sektor o wartości 4 miliardów funtów dla Szkocji do 2030 roku, który ma stworzyć do 30 000 miejsc pracy.

„Badania są światowym liderem, a ekosystem rośnie w imponującym tempie” – powiedział.

Collins dodał: „W Edynburgu i całej Szkocji istnieje ogromny potencjał w przemyśle kosmicznym i satelitarnym – nie musisz być astronautą, możesz pracować w robotyce, astronomii, fizyce lub naukach o środowisku, by wymienić tylko kilka z nich”.


Zalecana


Uruchomienie animacji następuje po ostatnich zapowiedziach rządu dotyczących przyszłych startów pocisków rakietowych z brytyjskich obiektów. Wcześniej w tym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii ujawnił, że parlamentom zostaną przedstawione nowe przepisy mające na celu przyspieszenie harmonogramów uruchamiania.

Te nowe przepisy oznaczają, że wystrzelenia rakiet mogą nastąpić już w przyszłym lecie – a lokalizacje w Sutherland i Orkney prawdopodobnie skorzystają na tym.

W odpowiedzi na te plany, prezes Skyrory, Wołodymyr Levikin, powiedział DIGIT, że ogłoszenie to potwierdza determinację Wielkiej Brytanii, by stać się „światową potęgą w gospodarce kosmicznej”.

Powiedział: „Przepisy te otworzą ogromne możliwości gospodarcze i zapewnią szereg opcji wprowadzania najnowszych technologii na orbitę i tworzenia nowych gałęzi przemysłu”.