Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej nie jest możliwe bez zajęcia się tragedią Wołyń-Polska

Członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej nie jest możliwe bez zajęcia się tragedią Wołyń-Polska

Polska flaga

Ukraina „nie może marzyć” o przystąpieniu do UE, zanim nie pozwoli na ekshumacje i ponowne pochówki polskich ofiar Masakry wołyńskieTak powiedział 7 listopada wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w wywiadzie dla polskiego radia ZET.

W rozmowie Jabłoński potwierdził, że w pierwszym miejscu pochówku, które było przedmiotem negocjacji z władzami ukraińskimi, rozpoczęła się już ekshumacja. Dotyczy to wsi Pużniki w obwodzie tarnopolskim.

Przeczytaj także: Prokuratorzy wnoszą apelację od zwolnienia przewodniczącego Rady Okręgowej obwodu tarnopolskiego w sprawie korupcyjnej

Stwierdził także, że polskie władze będą kontynuować wysiłki, aby jak najszybciej uzyskać zgodę na ekshumację.

Przeczytaj także: W sytuacji, gdy Węgry zapowiadają zawetowanie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, rośnie niezadowolenie Węgrów z Orbana

„Naszym zdaniem bez rozwiązania tej kwestii – z czego zdaje sobie sprawę także wielu Ukraińców – Ukraina nie może marzyć o przystąpieniu do Unii Europejskiej” – powiedział Jabłoński.

Przeczytaj także: Polscy kierowcy ciężarówek zamykają granicę z Ukrainą, aby złożyć skargę na umowę o ruchu bezwizowym na Ukrainie

Dodał też, że polscy urzędnicy będą podkreślać, że bez zajęcia się tą sytuacją budowanie długoterminowego pojednania z Ukrainą nie będzie możliwe.

Według polskich danych, podczas okupacji hitlerowskiej ukraińscy nacjonaliści zamordowali 100 000 Polaków w serii czystek etnicznych na Wołyniu.

Dostarczamy głos Ukrainy światu. obsługuje Przekaż nam jednorazową darowiznę lub zostań sponsor!

Przeczytaj oryginalny artykuł na temat Nowy Głos Ukrainy

READ  Shirley Joan Lindquist 1930-2023 | Wiadomości, sport, praca