Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chiński łazik znajduje „szklane kule” po ciemnej stronie księżyca

Chiński łazik Yutu-2 odkrył kilka tajemniczych, przezroczystych szklanych kul po drugiej stronie księżyca, które według naukowców nie przypominają żadnego metalu, który wcześniej odkryli na powierzchni księżyca.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopismo Biuletyn naukowyW ramach badania naukowcy przeanalizowali obrazy wykonane przez panoramiczną kamerę na pokładzie łazika i znaleźli wiele szklanych kulek wielkości hantli.

„Pulsy po prostu rozsadzają nasze umysły, ponieważ są unikalne dla Księżyca” – powiedział w oświadczeniu kierownik badań dr Qiong Xiao z Uniwersytetu Sun Yat-sen w Chinach.

Podczas gdy naukowcy, w tym astronauci Apollo, znaleźli i ocenili minerały na Księżycu, takie jak tektyt i mikrotektyt powstałe w wyniku zderzeń asteroid, meteorytów i innych skał kosmicznych, stwierdzili, że minerały te są często „ciemne, nieprzejrzyste i bogate w skały”.

Dodali, że nie spodziewali się zobaczyć tak przezroczystych szklanych kul w obszarze lądowania Chang’E-4.

Bogate w muszle szklane kule zebrane przez astronautów Apollo 15 i 16.

(Chińska prasa naukowa)

Co najmniej dwie z tych kulek zostały wstępnie potwierdzone wzdłuż trajektorii Yutu-2 mniejszej niż 700 metrów (2300 stóp) w ciągu pierwszych 12 dni księżycowych, a dwa możliwe przypadki oczekują na potwierdzenie z powodu niewystarczającej rozdzielczości obrazu, powiedzieli naukowcy.

Następnie naukowcy podjęli próbę znalezienia pochodzenia tych globul na podstawie ich koloru, morfologii, geometrii i wieku potencjalnej ekspozycji, a także odnotowując krytyczne szybkości chłodzenia dla krystalizacji różnych typów znanych skał księżycowych.

Mówią, że granulki są „dobrze zgodne” ze składem wstrząsów, co wskazuje, że szkło składa się z materiałów rdzenia ubogich w żelazo.

„Ich obecność na Księżycu sugeruje, że uderzenia w inne ciała planetarne mogą również tworzyć podobne do tektytów szkła zderzeniowe. Takie szklane granulki musiały być powszechnie produkowane przez starożytne baseny uderzeniowe na Księżycu, więc ich formacje i czas życia miałyby ogromne znaczenie. „, powiedział dr Xiao. Wysoka wartość za zrozumienie historii wczesnej kolizji.

READ  Zaoszczędź 30% na tym zabawnym zestawie Lego Monkie Kid z okazji Czarnego Weekendu

Ponieważ minerały te mogą być tak powszechne na powierzchni Księżyca, naukowcy twierdzą, że mogą być obiecującymi zasobami na dużą skalę do produkcji szkła na miejscu, gdy bazy ludzkie będą budowane na Księżycu w przyszłości.

Jednak naukowcy stwierdzili, że nadal nie wiadomo, na ile chemia i pochodzenie tych szklanych kulek są podobne do podobnych minerałów na Ziemi.

„To trochę niefortunne, że kiedy po raz pierwszy znaleźliśmy te okulary, łazik właśnie minął i nie uzyskano żadnych danych dotyczących składu, ale takie globule mogą być bardzo powszechne po drugiej stronie Księżyca” – dodał dr Xiao.