Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bruksela rzuca wyzwanie Chinom na forum WTO za blokowanie importu z Litwy

UE wszczęła sprawę przeciwko Chinom w Światowej Organizacji Handlu w związku z de facto zakazem eksportu z Litwy w sporze o Tajwan, pogłębiając napięcia między dwoma największymi światowymi produktami eksportowymi.

Bruksela poinformowała, że ​​Chiny od grudnia blokują import z Litwy i innych państw członkowskich UE, jeśli mają w swoich produktach zawartość litewską.

„Te działania, które wydają się być dyskryminujące i niezgodne z zasadami WTO, szkodzą eksporterom zarówno na Litwie, jak i w innych krajach UE” – stwierdziła Komisja Europejska.

Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział: „UE jest zdeterminowana, aby działać jednomyślnie i szybko przeciwdziałać środkom naruszającym zasady WTO, które zagrażają integralności naszego jednolitego rynku. Równolegle kontynuujemy nasze wysiłki dyplomatyczne w celu złagodzenia sytuacji”.

Dombrovskis powiedział dziennikarzom, że UE wycofa sprawę, jeśli Chiny zakończą swoje działania.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis z zadowoleniem przyjął decyzję i solidarność innych krajów UE. „Ten krok jest jasnym przesłaniem dla Chin, że UE nie będzie tolerować politycznie motywowanych aktów przymusu gospodarczego” – powiedział.

Landsbergis dodał, że Litwa chce złagodzić sytuację, ale musi chronić zarówno swoje interesy, jak i interesy swoich firm i inwestorów zagranicznych.

Spór rozpoczął się po zezwoleniu Wilna na otwarcie przedstawicielstwa na Tajwanie. Pekin uważa wyspę za część swojego terytorium i występuje przeciwko tym, którzy formalnie uznają jej istnienie.

Inne państwa UE goszczą przedstawicielstwa Taipei, używając nazwy tajwańskiej stolicy, aby uniknąć sporów z Chinami. Pekin rozebrani dyplomaci z krajów bałtyckich ich statusu dyplomatycznego i zablokowania importu.

Komisja stwierdziła, że ​​ma dowody na to, że Pekin odmówił odprawy celnej litewskich towarów i odrzucił wnioski importowe z tego kraju. Powiedział też Chiny wywierały presję na unijne firmy do usunięcia litewskich części z ich łańcuchów dostaw.

Urzędnicy powiedzieli, że Chiny obwiniały „usterkę techniczną” za odrzucenie wniosków przez oprogramowanie celne.

READ  Wejście Holandii do Eurowizji oznaczało kwestię czarnego życia.

Tajwan kupuje wiele towarów odrzuconych przez Chiny i założył Fundusz inwestycyjny o wartości 200 mln USD dla Litwy. Litewski eksport do Chin spadł w grudniu 2021 r. o 91 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tajpej zobowiązał się udzielić Litwie i UE pełnego poparcia. „Jesteśmy głęboko przekonani, że każde zachowanie, które narusza międzynarodowe normy, zostanie potępione i poprawione” – powiedziała Joanne Ou, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu.

Pekin skrytykował działania UE, mówiąc, że jest to sprawa dwustronna. „Problem między Chinami a Litwą jest problemem politycznym, a nie gospodarczym. Problem między Chinami a Litwą jest wynikiem zdrady Litwy i szkody dla interesów Chin – powiedział Zhao Lijian, rzecznik chińskiego MSZ.

UE ma niewiele narzędzi prawnych, za pomocą których mogłaby uderzyć w Chiny. Zaproponowała instrument anty-przymusowy, który umożliwiłby Komisji podjęcie pilnych środków łagodzących, takich jak zakaz importu. Dombrovskis wezwał państwa członkowskie i Parlament Europejski do jak najszybszego zatwierdzenia tego narzędzia.

Konsultacje w WTO potrwają 60 dni, po czym UE może poprosić o komisję orzekającą, której wydanie werdyktu zajmie co najmniej sześć miesięcy, ale może pozwolić Brukseli na nałożenie ceł odwetowych. Jeśli decyzja jest sprzeczna z Chinami, mogą one zapobiec karze poprzez odwołanie.

Organ apelacyjny WTO nie działa, ale członkowie, w tym UE i Chiny, ustanowili równoległy system.

UE oczekuje, że Chiny zastosują się do wszelkich ostatecznych decyzji i zniosą zakaz. Poparcie dla skargi WTO wśród państw członkowskich było jednomyślne, powiedzieli urzędnicy.

Ale kilka krajów uważa, że ​​Wilno niepotrzebnie prowokowało Chiny. Niemcy szczególnie zależy mu na utrzymaniu dostępu do lukratywnego chińskiego rynku.

„Istnieje modus operandi w przedstawicielstwach Tajwanu w UE. Litwa nie konsultowała się z żadnym państwem członkowskim przed podjęciem tej decyzji i teraz wymaga bezwarunkowa solidarność z państw członkowskich UE” – powiedział jeden z dyplomatów UE. Ten, który ostrzegł blok, nie powinien pozwalać, by stosunki z Chinami były napędzane „wydarzeniami ad hoc”.

READ  Trump aresztowany: reakcja Stephena Kinga, gdy były prezydent USA powiedział, że zostanie aresztowany we wtorek

Dombrovskis powiedział, że ma nadzieję, że spór nie zaszkodzi szerszej współpracy w kwestiach takich jak zmiany klimatyczne. „Dążymy do pogłębienia i wzmocnienia naszych relacji z Chinami”.

Dodatkowe sprawozdania Emmy Zhou w Pekinie